מתי ואת מי מותר לך להקליט?

צילום: GettyImages
צילום: GettyImages

מדור הוראות הפעלה ספג השראה מטלנובלת ביבי ונוני, התייעץ עם עורכת דין ויצא להבין איך, את מי ומתי מותר לכן להקליט. כך תהפכו את הסלולרי למכשיר הקלטה בלי להסתבך בפלילים

88 שיתופים | 132 צפיות

 

התוכנית הכי מדוברת החודש על המסך הקטן הייתה טלנובלה חדשה ומפתיעה בשם "התמלילים". בתפקיד הנבל השרמנטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו; בתפקיד המאהב הדו פרצופי: מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזס; באמצע, הכוכבת האמיתית של הסדרה: ההקלטה שדלפה.

ביבי נתניהו | צילום: ליאור מזרחי,GettyImages
ביבי נתניהו | צילום: ליאור מזרחי,GettyImages

מה חושבת עורכת המגזין, עדי עוז, על סדרת התמלילים החדשה?
וגם –
איך תפסיקי לריב עם אמא שלך?
איך לשרוד פגישת מחזור?

ועכשיו ברצינות: רובנו לא זוכות לטובות הנאה (לכאורה, לכאורה) בשווי עשרות אלפי שקלים ולא למתנות מידידים מפוקפקים, אבל גם אם לא קוראים לכן ביבי, נוני או כל שם חיבה מטופש אחר – הקלטת שיחות חשובות יכולה להיות טריק שתשמחו לאמץ, אם לא עשיתן את זה עד עכשיו.

בשביל להפוך את הטלפון למכשיר הקלטה לא נדרש מכן שום ידע מוקדם או ציוד נלוווה. כל מה שצריך הוא להוריד אפליקציה ולתת לה לעשות את כל העבודה. לבעלות אנדרואיד נמליץ על הגרסה החינמית של ACR, אפליקציה סופר פשוטה שפשוט תקליט את כל השיחות שתערכו. אתן יכולות להגדיר גיבוי אוטומטי של השיחות בדרופבוקס או בגוגל דרייב. אם יש לכן אייפון, החיים מסובכים יותר: אפל חוששת ממעבר פוטנציאלי על החוק במדינות שונות, ולכן קשה למצוא אפליקציית הקלטות חינמית באיכות טובה. למי שמוכנה להוציא קרוב ל־10 דולר נמליץ על אפליקציה בשם TapeAcall Pro שתעשה את העבודה.

עו"ד קרן בר יהודה, באמת מותר לי להקליט מה שאני רוצה?

"החוק הישראלי מתיר לך להקליט כל שיחה שאת משתתפת בה – בין שהיא נערכת בטלפון או פנים אל פנים – ובלי שתהיי חייבת ליידע את הצד השני. הקלטה היא לא חוקית רק אם את משאירה מכשיר הקלטה בחדר ויוצאת, או מפעילה מרחוק אפליקציה בטלפון של בן הזוג ומקליטה שיחה שלו עם מישהו אחר".

מכיוון שאנחנו לא ראשות ממשלה, רובנו מקליטות בעיקר שיחות עם נותני שירות. אילו עוד שיחות בחיים כדאי להקליט?

"הרבה מאוד דברים שנאמרים בין אדם אחד לאחר הופכים להיות שאלה בבית המשפט. הטרדה מינית, למשל, זה מקרה קלאסי של מילה נגד מילה, וכשיש הקלטות זה משנה מאוד את התמונה.

אני מציעה להקליט כל מה שקשור ליחסי עבודה. פעם אם עובד היה מציג הקלטות של שיחות עם המעסיק – בתי הדין לא אהבו את זה, הם ראו בזה פגיעה באמון וביחסים. הדבר הזה מאוד השתנה כי היום כולנו בעצם מסתובבות בכיס עם מכשיר הקלטה.

"אחת הדוגמאות מהשנים האחרונות היא אישה בהיריון, שבשלושה ראיונות עבודה שונים אמרו לה שלא רוצים עובדת בהיריון והיא הקליטה אותם. המעסיקים ניסו לטעון שאם היא הקליטה את הריאיון לפני שידעה שתהיה מופלית – היא בעצם באה כדי לייצר לעצמה זכות תביעה. בית הדין לעבודה הדגיש שעצם ביצוע ההקלטה לא מעיד על חוסר תום לב, אלא על ההבנה שלה שזה עלול להיות המצב שאליו היא תיקלע".

אם יש לי חשד שקורה משהו לא טוב בגן של הילד שלי, אני יכולה לשים מכשיר הקלטה אצלו בתיק?

"לפי החוק זו האזנת סתר אסורה. היו מקרים של מצלמות בגני ילדים ובבתי אבות ומצאו אחר כך את הדרך שלא לנקוט הליכים נגד המקליטים, כי התברר שיש עבירות יותר חמורות, אבל לא מומלץ לעשות דברים כאלה בלי להתייעץ עם עורך דין".

ומילדים לבעלים – יש טעם להקליט את כל השיחות עם הגרוש שלי?

"אין מניעה להקליט שיחות כשאת צד לשיחה, אבל שוב, כמו בדיני עבודה, השאלה היא האם זה מעיד על תום לב? בתי המשפט מסתכלים אחרת על שיחות שאת מקליטה כשהצד השני לא יודע את זה. הרבה פעמים בשיחות האלה יש הרגשה שמנסים למשוך מישהו בלשון, וכשזה לא הולך זה יכול לגרום נזק במקום תועלת. גם לא כל דבר צריך להוכיח. בקיצור, לא לייצר חזיתות משפטיות איפה שאין".