טרנד

מה עומד מאחורי אפליקציית FaceApp שמשגעת את העולם

הסלבס בתור זקנות | צילומים מתוך אינסטגרם
הסלבס בתור זקנות | צילומים מתוך אינסטגרם

בימים האחרונים הרשת מוצפת בתמונות של אנשים שכאילו הזדקנו ברגע. מדובר באפליקציה ממכרת, אבל זהירות: לא בטוח שכדאי לכם להשתמש בה

88 שיתופים | 132 צפיות

נתחיל בעובדה שאפליקציית FaceApp, שמאפשרת לכם להעלות תמונה של עצמכם ואז לעשות לה מניפולציות שונות כמו משקפיים, שיער פנים ועוד, היא לא חדשה וקיימת כבר בערך שנתיים. בזמנו היא כבר הייתה פופולרית, במיוחד בפיצ'ר שלה שאפשר לנשים לראות איך הן יראו בתור גברים ולהפך, אבל נעלמה, כדרכם של טרנדים באינטרנט. מה הפך אותה עכשיו לוויראלית שוב? הוספת פיצ'ר שמאפשר לכם לראות איך תיראו כשתהיו זקנים באופן שנראה ממש אמין, גם בלי שקוראים לכם קובי מרימי ומאפרת עבדה על הפרצוף שלכם כמה שעות. ולא, לאפליקציה הזאת אין קשר לבנק הפועלים, כלומר לא היה בהתחלה, אבל כנראה שמישהו זריז מיהר לתפוס על זה טרמפ ולגייס את הסלבס המקומיים. מהיח"צ של בנק הפועלים לא נמסרה תגובה נכון לכתיבת שורות אלו.

האפליקציה הפכה תוך כמה שעות לטרנד עולמי וכנראה שגם אתם נתקלתם בפיד שלכם בתמונות של פנסיונרים חביבים שעד לפני רגע הכרתם כחברים שלכם. גם בביצת הסלבס התלהבו מהמשחק הממכר ותוכלו לראות תמונות של רותם סלע (מהממת במיוחד), אסי עזר, תום יער, אסף זמיר, גלית גוטמן, רוסלנה, האחים ג'ונאס ואחרים.

בארץ קוראים לזה #אתגר_הפנסיה, בחו"ל זה #agechallenge. איך זה נעשה? בעזרת טכנולוגיית בינה מלאכותית (AI) מאוד מוצלחת.

בר רפאלי צעירה ומבוגרת | צילום מסך מתוך אפליקציית FaceApp
בר רפאלי צעירה ומבוגרת | צילום מסך מתוך אפליקציית FaceApp

מה שכן, שמנו לב לדבר מעניין. האפליקציה עושה "הנחה" לנשים, והשינוי שהיא עושה להן הוא יחסית קטן. פה ושם כמה קמטים באזור המצח והעיניים, אבל השיער נשאר באותו הצבע ולא נהיה דליל, וגם הצוואר, אימת הנשים המזדקנות, יוצא בזול יחסית. גברים שינסו את האפליקציה, לעומת זאת, יגלו שהיא לא מרחמת עליהם והם יוצאים ממש זקנים. הסתכלו על התמונות של קייט מידלטון, מייגן מרקל, הנסיך וויליאם והנסיך הארי ותבינו.

View this post on Instagram

When you take a trip to the Year 3000.

A post shared by Jonas Brothers (@jonasbrothers) on

טוב, אולי חוץ מבמקרה של שרה נתניהו…

שרה נתניהו צעירה ומבוגרת | צילום מסך מתוך אפליקציית FaceApp
שרה נתניהו צעירה ומבוגרת | צילום מסך מתוך אפליקציית FaceApp
בעלה של שרה נתניהו. דומה קצת לאריק שרון, לא? | צילום מסך מתוך אקליקציית FaceApp
בעלה של שרה נתניהו. דומה קצת לאריק שרון, לא? | צילום מסך מתוך אקליקציית FaceApp

>> שיעמום וטמטום: אתגר הפנסיה מסרסר במעט הכבוד שנשאר בעולם הזה לזקנה

FaceApp והפרטיות שלכם

צחקנו, נהנינו, עכשיו בואו נדבר על הבעיות.

יש חשש גדול ומוצדק שאפליקציית FaceApp לא נועדה רק בשביל לשעשע אותנו, ובעצם שמורות אצלה עכשיו מיליוני תמונות פרצופים של אנשים מכל העולם, ומי שראה מספיק סרטי ריגול ומד"ב (כלומר מה שפעם היה מד"ב והיום הוא המציאות) יודע שאם מידע כזה מגיע לידיים הלא נכונות, אפשר לעשות בו שימושים קרימינליים. גם העובדה שמפתחי האפליקציה הם רוסים לא מוסיפה לאווירה הקונספירטיבית, כאילו שאנחנו עדיין באייטיז והמלחמה הקרה עוד לא הסתיימה.

מומחי אבטחה שבדקו את האפליקציה טוענים שהיא מעלה את התמונות שלכם לענן, כלומר, עיבוד התמונה לא נעשה בטלפון שלכם. גם אם אתם לא חובבי תיאוריות קונספירציה תסכימו שזה בעייתי. אז בפעם הבאה שהאפליקציה מבקשת את אישורכם לקבל גישה למאגר התמונות בטלפון שלכם, תחשבו פעמיים אם להסכים.