"אנשים חשבו שכולנו הולכים למות": "את" חוזרת לימי מלחמת ששת הימים

לרגל 50 שנה למלחמת ששת הימים חזרנו לשער יוצא דופן של "את" מאותה התקופה, שמסתיר מאחוריו סיפור עוד יותר מדהים

88 שיתופים | 132 צפיות

השבוע לפני 50 שנה הסתיימה מלחמת ששת הימים. כחלק מהנבירה האינסופית שלנו בארכיון "את" לרגל חגיגות היובל של המגזין מצאנו את השער הזה, שפורסם ב-1969, שנתיים לאחר המלחמה ודעיכת האופוריה.

 

View this post on Instagram

היום לפני 50 שנה הסתיימה מלחמת ששת הימים ???? פשפשנו בארכיון "את" מאותה תקופה ומצאנו את השער הזה ???? התינוקת החמודה שמופיעה עליו היא דוריה ליפשיץ שנולדה בזמן המלחמה וזה מה שהיא סיפרה לנו: "אימא שלי ילדה אותי לבד בזמן שאבא היה במלחמה. אנשים באותה תקופה חשבו שהמלחמה חסרת סיכוי, שכולנו הולכים למות. הניצחון בששת הימים היה כל כך מפתיע. אנחנו משפחה אתאיסטית, אבל כשנולדתי אמא שלי הרגישה צורך להוקיר על זה תודה ולכן קראו לי דוריה – דור האלוהים" ⁦????????⁩ #מהארכיון #אתבת50

A post shared by מגזין את (@atmagazine) on

הילדה המתוקה שמופיעה עליו היא דוריה ליפשיץ, שנולדה בזמן המלחמה עצמה. היום ליפשיץ היא פסיכולוגית שיקומית וזה מה שהיא סיפרה לנו השבוע מאותם ימים: "אימא שלי ילדה אותי לבד בזמן שאבא שלי שירת במלחמה. אנשים באותה תקופה חשבו שהמלחמה חסרת סיכוי, שכולנו הולכים למות. הניצחון בששת הימים היה כל כך מפתיע, זה היה ניצחון מיטלטל. אנחנו משפחה מאוד אתאיסטית, אבל כשנולדתי, ביום ירושלים, בשיא המלחמה, אמא שלי הרגישה צורך להוקיר על זה תודה ברוח התקופה. ולכן קרו לי דוריה – דור האלוהים. במקור, אבא שלי תכנן לקרוא לי אורנה, כי הוא אוהב את הטבע והעצים, אבל כשהוא חזר הביתה זו הייתה עובדה מוגמרת. והאמת, לגדול עם שם כזה לא היה פשוט".

ליפשיץ מתארת שלפני כמה שנים הייתה בכנס מקצועי של פסיכולוגיה שיקומית. פתאום שמעה שמישהו קורא בשם דוריה לאישה אחרת שהתברר כי הייתה עורכת הכנס. מאחר והיא לא מכירה הרבה דוריות, פנתה אליה ושאלה מאין קיבלה את שמה. דוריה השניה סיפרה לה שכשאמא שלה הייתה בהריון היא הלכה לרופא שיניים ועל השולחן שלו היו מגזינים, ביניהם היה אחד, שעל השער שלו הופיעה תצלום של ילדה שקוראים לה דוריה. בהמשך התכתבה ליפשיץ גם עם האם עצמה שהתרגשה מאוד וסיפרה שמשהו בשער תפס אותה.