אלינור מילצ'ן: "רק פה בארץ מתייחסים אלי בתור הבת של המיליארדר'"

אלינור מילצ'ן לובשת אלמביקה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד
אלינור מילצ'ן לובשת אלמביקה | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד

בעולם מכירים אותה כאומנית מצליחה אבל בארץ היא קודם כל הבת של המיליארדר ארנון מילצ'ן שסיפק שמפניות וסיגרים לזוג נתניהו. עכשיו אלינור מילצ'ן מוציאה ספר ילדים חדש, מספרת על הג'סטה שעשתה ליאיר לפיד וגם למה לא רצתה שאביה יפיק את "אישה יפה"

88 שיתופים | 132 צפיות

 

אלינור מילצ'ן רגילה לכך ששם המשפחה שלה מככב במהדורות החדשות. גם בחודשים האחרונים, שלוות החיים שלה בתל אביב – עם בעל, שלושה ילדים קטנים וקריירה כצלמת וסופרת – לא הופרה. אז מה אם אביה, המפיק ההוליוודי המוערך ואחד מבעלי ערוץ 10, המיליארדר ארנון מילצ'ן, נקשר בפרשות שוחד בהן נחקר ראש הממשלה. כשאביה הפך לשם מרכזי בפרשת 1000 בגלל מתנות שנתן לכאורה לראש הממשלה ורעייתו, ביבי ושרה נתניהו, היא, מבחינתה, לא חוותה דרמה. גם לא כשבתקשורת פורסם שאביה מעורב בפרשת 2000 בגלל שלכאורה עזר לנתניהו לקבל סיקור אוהד ב"ידיעות אחרונות" לקראת הבחירות ב־2009. מבט אחד במילצ'ן הבת מבהיר עד כמה רוגע ופרטיות חשובים לה. רק לדמיין את הטלפון שלה מצלצל ללא הפסקה בעיצומן של השערוריות הללו זו מחשבה תלושה. "כן, אנשים התקשרו", היא אומרת בחיוך רך, "אבל מי שמכיר אותי ידע שאהיה חזקה ואהיה בסדר. לקחתי מרחק. כשראיתי כותרות על אבא שלי לא נכנסתי. ניסיתי לא לקרוא עיתונים, לא להקשיב יותר מדי".

עם אביך דיברת?
"כמובן. דיברנו על איך הוא מרגיש וכמה שכואב לו. אבא שלי הוא איש מבוגר שעשה רבות ויקרות למדינת ישראל לאורך השנים ואסור לשכוח את זה. הוא עזר למדינה בכל מיני צורות. אני אומרת לו שאני כאן בשבילו. לצערי לא רק הוא נחקר, אלא גם הרבה אנשים מסביב לסיפור הזה נחקרו. אנשים שעבדו אצלו סבלו מהסיפור".
בעקבות חקירתו בפרשת 1000, בפברואר האחרון המליצה משטרת ישראל להעמיד לדין את ארנון מילצ'ן באשמת מתן שוחד לבני הזוג נתניהו. לפי הפרסומים בתקשורת הוא סיפר בחקירה שהעביר להם מתנות בשווי מאות אלפי שקלים, כולל שמפניות ורודות, סיגרים וסט תכשיטים לשרה נתניהו. הסברה היא כי בתמורה, נהנה מילצ'ן במשך השנים מהקלות בנוגע לוויזה ולמיסוי. חלק מחקירתו של מילצ'ן נעשתה באזהרה. "לזה אני מעדיפה לא להיכנס", היא אומרת.

אלינור מילצ'ן לובשת חליפה של פול אנד בר | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד, איפור ושיער: גלי קרן
אלינור מילצ'ן לובשת חליפה של פול אנד בר | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד, איפור ושיער: גלי קרן

 עוד כתבות מעניינות:
הרקדן של נועה קירל: "צועקים לי ברחוב 'יא הומו'"
הטיפים של נטע אלחמיסטר לחיים מושלמים
רותם סלע: מי שנמאס לו ממני שיעביר ערוץ"

רחוקה מהעץ

היא לוקחת נשימה ארוכה ומביטה בים שמשקיף מחלון הסטודיו שלה בתל אביב. לא על תיק 1000 באנו לדבר, אלא על ספר הילדים החדש שלה, "מכתב הקסם". העולמות של מילצ'ן (45) אינם עולמות של פוליטיקה או שואו ביזנס ושמפניה ורודה לא נמזגת כאן. היא באה מעולם תוכן אחר – מצילום, אומנות וכתיבה. את "מכתב הקסם" כתבה במקור בצרפתית ואיירה בו את כל הציורים על בסיס צילומים שצילמה את משפחתה – בעלה, ההייטקיסט עודד ברק (48) וילדיהם עילאי (6) נבו (5) ומיה (3). הסיפור מסופר בגוף ראשון ומנקודת מבט של המכתב עצמו באבסטרקטיות חולמנית וקסומה. "זה מבוסס על משהו שאני עשיתי כילדה", היא משחזרת, "הייתי כותבת מכתב לאימא שלי ושמה אותו מתחת לדלת שלה. היא קראה וידעה שהיא צריכה לפנות לי רבע שעה היום שנדבר. אם משהו כאב לי, אם הייתה לי מחשבה על בית ספר או חברים או פשוט רציתי שנהיה יותר לבד. הייתי ילדה ביישנית והייתי צריכה את זה כדי ליצור איתה קשר".
המכתב בספר עובר מיד ליד, משמח את מי שמקבל אותו. מה המסר שרצית להעביר?
"זה ספר על חמלה ואמפתיה, על להסתכל על האחר, לחלוק. אני רואה איך אנחנו כמבוגרים נעדרי חמלה בהמון דברים, גם בישראל. יש יותר גזענות מפעם. ודווקא אנחנו, יהודים שנדחו במקומות אחרים, לא אמורים להתנהג ככה לאחר, בין אם הוא יהודי או לא יהודי".

את מדברת על גירוש מבקשי המקלט?
"גם, כן. הגירוש התחיל בחלקו. הייתי בהפגנה בלוינסקי, עוררנו מודעות ואני רוצה להמשיך. כשהייתי צעירה קראתי את הספר 'קנדיד, או האופטימיות' של וולטר, העוסק בדמותו של אדם נאיבי שחושב שהעולם מתוק ומתחיל לצאת החוצה, נחשף למלחמה, לגזענות, לעבדות ולכל הזוועות שקורות בעולם והוא פשוט בשוק. בסוף, הרעיון הוא 'טפח את הגינה שלך', כלומר, הכול מתחיל בבית, בבועה הקטנה. על זה בעצם הספר שלי".

מה עם פתרונות יותר מערכתיים לקשיים?
"אני מקווה שיהיה שינוי במדינה. חזרתי לגור כאן אחרי הרבה שנים ואני רואה דברים שקשה לראות ולהבין. זו לא אותה אהבה למדינה שהייתה פעם".

על אף שאינה מגדירה עצמה כאדם פוליטי, לאור הפרשה האחרונה נחשף גם פרט מסקרן מעברה – מילצ'ן הייתה אחת ממאה החתומים על מסמך ייסוד מפלגת "יש עתיד". בתיק 1000, כזכור, יו"ר המפלגה יאיר לפיד נתן עדות במשטרה בה סיפר כי בשבתו כשר האוצר בלם ניסיונות של ראש הממשלה לקדם חוק המכונה "חוק מילצ'ן", שירחיב את הפטור ממס ומדיווח לתושבים חוזרים ל־20 שנה. הוא עשה זאת לאחר שכלל את מילצ'ן ברשימת ניגודי העניינים שלו עם כניסתו לתפקיד, עקב ידידות וקשרי עבודה בין לפיד למילצ'ן משנות ה־90. בין לבין, מתברר, לפיד גם הספיק להקים מפלגה בתמיכת בתו של המיליארדר. "אני מכירה את יאיר ואת ליהיא 20 שנה, אם לא יותר. כשפתאום, מהיום להיום, הוא היה צריך מאה חתימות כדי להקים מפלגה – חתמתי בשמחה. הוא חבר, או לפחות היה חבר. היום אנחנו לא בקשר".

הצבעת לו?
"בעבר כן. אבל בבחירות האחרונות לא אגיד למי הצבעתי".

פגשת פעם את ביבי ושרה נתניהו?
"כן. אבל אני לא רוצה לספר על זה. אנחנו לא בקשר".

"אנחנו לא בקשר", ביבי ושרה נתניהו | צילום: Gettyimages
"אנחנו לא בקשר", ביבי ושרה נתניהו | צילום: Gettyimages

 

לא ילדת שמנת

הסיפור שלה מתחיל כשאביה, המפיק הצעיר, הכיר את אימה, הדוגמנית הצרפתייה בריז'יט ז'אמר. "הם התאהבו והתחתנו חודשים ספורים אחרי שהכירו. אימא שלי התגיירה ומיד נכנסה להיריון. הם גרו בארץ עד מלחמת יום כיפור ואז עזבו, כשהייתי תינוקת", מספרת מילצ'ן שלה אח ואחות גדולים יותר שגם כן נולדו בארץ. המשפחה הקטנה עברה לפריז אבל אביה היה בנסיעות כל הזמן כי עסקיו היו בלוס אנג'לס. ז'אמר נשארה בפריז, גידלה את הילדים וויתרה על הקריירה שלה. "היא הפסיקה לדגמן. היא הייתה יכולה להיות יותר וזה עצוב לי. בעיקר היה לי עצוב שהיא לא מצאה אהבה. היום היא לבד. היא ואבי התגרשו בשלב מסוים, אחר כך היה לה עוד גבר וילד והם נפרדו. היו שנים מאוד קשות של חוסר אושר מאז שהייתי בת 13. החיים שלי הם לא מה שאנשים חושבים שהם".
בינתיים, אביה הפך להצלחה מסחררת מעבר לים. הוא נישא שוב והיום מגדל באל. איי שני ילדים קטנים. בין סרטיו אפשר למצוא את "אישה יפה", "רוצחים מלידה", וזוכי האוסקר "בירדמן" ו־"12 שנים של עבדות". מילצ'ן, אחיה ואחותה, חוו אותו בעיקר בחופשים. "היינו יחד לתקופות, חודש פה, חודש שם. אבל נחשפתי לדברים מדהימים מגיל צעיר. הייתי על סטים של סרטים, בהקלטות של פסקולים והלכתי עם אבא שלי למסעדות לארוחות עסקיות. אלה חוויות מדהימות עבור ילדה". בשנות ה־20 שלה עברה מילצ'ן לגור עם אביה בלוס אנג'לס והשתלבה בעולם הפרסום. "שנאתי את אל. איי. כל האווירה של השואו ביזנס מסביב לא בשבילי. אין שם רגישות. את שותה קפה ולמלצר יש תסריט והטבח רוצה להיות שחקן, כולם רוצים רק סרטים".

"שנאתי את אל. איי. כל האווירה של השואו ביזנס מסביב לא בשבילי", ארנון מילצ'ן ובראד פיט | צילום: Gettyimages
"שנאתי את אל. איי. כל האווירה של השואו ביזנס מסביב לא בשבילי", ארנון מילצ'ן ובראד פיט | צילום: Gettyimages

רצו שתעבירי לאבא שלך תסריטים?
"גם פה עושים את זה. למרות שאין לי השפעה בכלל".

ההשפעה היחידה שהיא כן זוקפת לזכותה, הם המאמצים שלה ושל אחותה לשנות קצת את הסרט "אישה יפה", שאינו מקור לגאווה עבורה. "אחות שלי התחננה לאבא לא לעשות את 'אישה יפה'. בסוף הוא התעקש על כמה דברים בעלילה, כמו למשל שג'וליה רוברטס היא רק בתחילת התקופה שלה כזונה ובסוף הסרט תלך לאוניברסיטה. עדיין, לי כאישה, יש הרבה בעיות עם הסרט. את נופלת בזה כי זה חמוד, פרינס צ'ארמינג וסינדרלה, אבל זה סרט עם הרבה בעיות".

אבל ריצ'רד גיר!
"בסדר, ריצ'רד גיר. פגשתי אותו פעם אחת, לפני המון המון שנים, בשבילי הם כולם בני אדם. לא הסתכלתי עליהם כעל כוכבים. התרגשתי רק כשפגשתי את סרג'יו לאונה שעבד עם אבא שלי ב'היו זמנים במערב'".

"לי כאישה, יש הרבה בעיות עם הסרט. את נופלת בזה כי זה חמוד, פרינס צ'ארמינג וסינדרלה", ג'וליה רוברטס וריצ'רד גיר בסרט "אישה יפה" שהופק על ידי ארנון מילצ'ן | צילום: Gettyimages
"לי כאישה, יש הרבה בעיות עם הסרט. את נופלת בזה כי זה חמוד, פרינס צ'ארמינג וסינדרלה", ג'וליה רוברטס וריצ'רד גיר בסרט "אישה יפה" שהופק על ידי ארנון מילצ'ן | צילום: Gettyimages

 

בעזרת השם

בגיל 23 עברה מילצ'ן לניו יורק והגשימה את החלום להיות צלמת. במהלך השנים נמכרו עבודותיה לאספנים, הוצגו בגלריות, ועבודת וידאו ארט שלה אפילו הוצבה בטיימס סקוור. את בעלה הכירה רק בגיל 35 כשהתאהבה בדתל"ש מרעננה, היום הוא אינו דתי אך מסורתי ובעל סטארט־אפ לאינטליגנציה מלאכותית. בשנת 2009 החליטו השניים לחזור לישראל וכאן נולדו ילדיהם. מילצ'ן מיהרה להיטמע בחיים בארץ ולפני שנתיים הוציאה ספר ילדים ראשון, "הספר הבלתי נראה", עם חברת הילדות שלה, הזמרת קרן אן. החיים טובים אליה בסך הכול – חוץ מכששם המשפחה שלה מקושר אוטומטית לאביה. "זה לא טוב להיות מילצ'ן פה. בשום מקום בעולם לא התייחסו אלי כאל הבת של אבא שלי, רק כאן. יכולתי להחליף לשם המשפחה של עודד, אבל אחרי 20 שנות קריירה אני לא יכולה להוריד את השם שלי, כי אז מה עשיתי קודם? הוא חלק ממני".

בארץ לא מפרגנים?
"לא, זה כפר שבו ישר מסתכלים על הלא טוב ואומרים, 'ברור שזה בגלל שהיא הבת של'. אני לא בת 15, כבר עשיתי דברים בחיים שלי. גדלתי בסדר, הלכתי לבית ספר טוב ותמיד היה לי מה שאני צריכה. שילמתי שכר דירה וכסטודנטית חייתי לפי תקציב. כשטיילתי תמיד טסתי קואץ', לא ביזנס. מגיל מאוד צעיר הכסף של אבא שלי וההצלחה שלו הם שלו, ואם הוא רוצה לעזור זה לא מובן מאליו. אין לי כרטיס אשראי שמחובר לחשבון שלו, גם אם זה מה שחושבים".

אולי הפערים כאן מובילים לתחושה הזאת?
"אני יכולה להבין. יש פערים שלא היו ולפעמים זה מרגיש כמו מדינת עולם שלישי. אין לי רגשי אשמה כי אני לא רואה את עצמי במעמד העליון, אני עובדת ובעלי עובד. אם אני מקבלת כסף זה כדי לקחת את הילדים לים ולקנות להם ארטיק, לא לקנות משהו בחנות יוקרה".

אלינור מילצ'ן לובשת שמלה של רונן חן | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד
אלינור מילצ'ן לובשת שמלה של רונן חן | צילום: מיכאל טופיול, סטיילינג: שיר פלד

 

כריכת הספר "מכתב הקסם" של אלינור מילצ'ן
כריכת הספר "מכתב הקסם" של אלינור מילצ'ן