שבוע עם אלין כהן: בת ה-17 שהופכת לייקים לכסף

אלין כהן | צילום: תמר קרוון
אלין כהן | צילום: תמר קרוון

עם מותג איפור משלה, מאות אלפי לייקים וצבא מעריצות, אלין כהן ליווינו היא אשת עסקים שהפכה את השפתיים לאייקון

88 שיתופים | 132 צפיות

 

יום רביעי, 16:00, סטודיו "אינסטרומנטל", רמת אביב

הילדות בנות ה-9 בסטודיו לריקוד מגיעות לשיעור היפ הופ עם אלין כהן כששערן משוח אחורנית לקוקו, ובמדים אחידים: טייץ ארוך וגוזייה קטנה. כשאלין מתייצבת מולן היא שואבת את כל תשומת הלב מהחדר. הילדות בהתרגשות שיא והשיעור מתחיל. לא עוד שיעור עם עוד מורה עייפה ומבוגרת, אלין היא מורה־סלב, ומי שמושכת תלמידות לשיעוריה לא רק בשל כישורי הריקוד שלה, אלא גם תמורת הבטחה נסתרת להופיע באחד מהסרטונים שהיא מעלה באפליקציית מיוזיקלי, שמגיעים למיליוני צפיות סביב העולם.

הדרך לשיעור הזה התחילה לפני כשלוש שנים, כשאלין בת ה־13 השתתפה בריאליטי המצליח של ערוץ הילדים "הבנים והבנות". היא לא זכתה אבל ההשתתתפות תרמה לצמיחה שלה ככוכבת רשת ואלין הצעירה החליטה שהיא רוצה להיות יותר, הרבה יותר. כיום היא מחזיקה בלוג איפור ביוטיוב עם 85.6 אלף מנויים, (שכל סרטון שלו מניב מאות אלפי צפיות), יש לה כמעט 400 אלף עוקבים באינסטגרם, וסרטונים במיוזיקלי שמציבים אותה בראש טבלת הדירוג פעם אחר פעם. הפופולריות שלה ברשת עברה תרגום טבעי לקמפיינים: היא שיתפה פעולה עם מותגים כמו MAC, HP, רבלון, ואיל מקיאג'. בקרוב תשיק קריירת משחק כשתשתתף בתפקיד עצמה בסדרה "אדוני המאמנת" בערוץ הילדים, והחודש גם תחשוף את הקולקציה המיוחדת שעיצבה לכבוד ולנטיין בשיתוף עם רשת Adika. לכל ההישגים האלה מצטרף גם ליין השפתונים הנושא את שמה שהשיקה בקיץ האחרון ברשת. המעריצות חטפו את המוצרים והמלאי אזל מהאתר תוך דקות ספורות. אלין קיימה גם מכירות פופ־אפ מוצלחות שבכל אחת מהן נמכרו כ־2,000 יחידות במחיר של 90 ש"ח לשפתון. בחישוב פשוט זה מגיע לכמעט מיליון ש"ח. ״היא מגלגלת מאות אלפי שקלים, ואף יותר מזה", סיפר מקורב למשפחה. "היא כבר לא בשלב ההשקעות, אלא בשלב הרווחים".

"מגלגלת מאות אלפי שקלים ואף יותר מזה": אלין כהן | גולף: ביץ' פליז, מכנסיים: H&M, מעיך: מייקל קורס בפקטורי 54, כובע: Adika | צילום: תמר קרוון
"מגלגלת מאות אלפי שקלים ואף יותר מזה": אלין כהן | גולף: ביץ' פליז, מכנסיים: H&M, מעיך: מייקל קורס בפקטורי 54, כובע: Adika | צילום: תמר קרוון

 

"אני עכשיו מתחילה לקטוף את הפירות של עבודה מאוד קשה של שלוש שנים", אומרת אלין, "כנראה שתמיד ידעתי שאצליח אבל כשנבחרתי בספטמבר הקודם לבלוגרית השנה בטקס פרסי האופנה של 'את' הבנתי שבאמת עשיתי את זה".
מי שהבינו את הפוטנציאל השיווקי האדיר שטמון בה הם אנשי ג׳יימס ריצ׳רדסון שהזמינו אותה למכור את מוצריה בדיוטי פרי. אם אתן טסות לחו״ל בקרוב אתן מוזמנות להציץ – ממש ליד הסטנד של דיור תמצאו את המעמד הנושא את שפתוני Aline Cohen. במחיר של 21 דולר לשפתון אחד. גורם בתעשייה טען באוזנינו השבוע שבדיוטי פרי רכשו מאלין מוצרים בשווי של כמיליון ש״ח.

אני יושבת בצד הסטודיו לריקוד עם הוריה, מירי ויורם, וכולנו בוהים רק בה. האישה הצעירה שעוברת עם הילדות על הצעדים מהשיעור הקודם, לא מזכירה בדבר את הנערה התמימה שדיברתי איתה לפני עשר דקות וסיפרה לי כמה היא נרגשת להגשים את חלומותיה. המבט על פניה של כהן הצעירה חתום וקשוח כשהיא מתרכזת בשיעור. "השארתן את האנרגיה שלכן בבית", היא נוזפת וממשיכה לעבוד איתן על נאמבר מלא בעינטוזים, תנועות פלרטטניות ורמיזות מיניות קלות. "זה לא מפריע לי, זאת הצגה, אומנות", אומרת אימא מירי בחיוך גאה, כשהיא מצלמת את השיעור בטלפון של אלין (שיעלה לסטורי רק אחרי שאלין תאשר ותפלטר את התמונות), "ריקוד זה דבר אחד, במציאות לאלין אפילו אין חבר".
אלין מעבירה ארבעה שיעורי ריקוד ברצף בלי להתעייף. האינסטוש שלה חושף שמדובר רק בחצי השני של היום. היא קמה בחמש בבוקר כדי לסיים עבודה לבית הספר, קפצה לכמה שיעורים, אחר כך נסעה עם הוריה לפגישה עם בכירי "איל מקיאג" בתל אביב. אבא יורם, איש צבא לשעבר ועורך דין במקצועו, נוקש על הקלסר שהוא מחזיק בידיו "יש כאן הצעה מאוד מעניינת", הוא אומר, "במרץ ייחשף שיתוף הפעולה איתם".
השיעור מסתיים ואלין מצלמת את הילדות לסרטון מיוזיקלי משותף שבו הן עושות את הצעדים בהילוך איטי והאפליקציה תהפוך את הכול לקליפ מגניב ותזזיתי. אחר כך היא מתפנה לצילומי סלפי עם הילדות שחיכו בסבלנות ומיד יתחיל השיעור הבא. "שימי לב איך ילדות קטנות כבר מגיעות מאופרות, ככה זה הולך היום", צוחקת אימא מירי. עד לאחרונה מירי הייתה האחראית הבלעדית על הקריירה של אלין, אך כשהפכה לחברה בע"מ הצטרף אבא יורם לעסק, והיום הוא מחלק את זמנו בינה לבין המשרד שלו. סוכן אין לה. "תמיד מנסים להחתים אותי, כל הסוכנויות בארץ כבר פנו אלי אבל אני לא רוצה סוכן שיגיד לי איזה קמפיינים לעשות רק כי הוא רוצה את האחוזים שלו", אומרת אלין.

"ריקוד זה דבר אחד, במציאות לאלין אפילו אין חבר" אלין ואמא מירי | צילום: אינסטגרם aline_cohenn
"ריקוד זה דבר אחד, במציאות לאלין אפילו אין חבר" אלין ואמא מירי | צילום: אינסטגרם aline_cohenn

 

 

בתוך הסחרחרה הזאת נדמה כי קשה לאלין למצוא זמן לחיים אישיים. בעבר סיפרה כיצד סבלה מחרם בכיתה בעקבות הפרסום שלה, וגם היום היא מדברת בהסתייגות ניכרת על העולם החברתי שלה. "את החברות שלי אני יכולה לספור על יד אחת, אני לא מתעניינת במה שבנות גילי מתעניינות בו בדרך כלל".

ומה עם חברות מהתחום?
"אני לא מאמינה בחברות בתחום הזה. זה תחום של זאבה לזאבה, אנשים ידרסו אותך כדי להצליח, חברות שלי מהתחום זה 'היי' ו'ביי'. זאת התעשייה כאן. כל אחד כאן רוצה להצליח אבל זאת לא הדרך שלי".

את לא מרגישה שאת מפסידה את הילדות?
"אני לא מרגישה את זה, אני עושה מה שבחרתי לעשות, נלחמת כל יום להגשים את החלום שלי, לבנות את העתיד שלי. בבית ספר אני אלין הרגילה שלומדת עם כולם, וזה נכון שאחר הצוהריים אין לי זמן לחברות, אבל זה גם לא כזה הפסד גדול כשמסתכלים על הנוער של היום".

למה את מתכוונת?
"אני לא רוצה להגיד שהדור התקלקל, אבל ילדים היום חשופים לדברים אחרים, ואני מנסה כמה שיותר להרחיק את עצמי משם. ילדים יוצאים לגני שעשועים ומסיבות והם מורידים מהערך של עצמם, עושים דברים שלא מתאימים לגיל שלהם. אני לא רוצה לבזבז את עצמי ככה, אני גם אוהבת את השקט והלבד שלי. אני ילדה של עבודה".

אלין כהן | מכנסיים וטי שרט: Adika X Aline Cohen, חולצה: Toppatsu.com, עגילים: Forever21 | צילום: תמר קרוון
אלין כהן | מכנסיים וטי שרט: Adika X Aline Cohen, חולצה: Toppatsu.com, עגילים: Forever21 | צילום: תמר קרוון

 

"האיפור עזר לי לקבל את עצמי" אלין כהן | צילום: אינסטגרם aline_cohenn
"האיפור עזר לי לקבל את עצמי" אלין כהן | צילום: אינסטגרם aline_cohenn

 

כל ההצלחה הזאת הייתה קרובה מאוד ללא להתממש. החיים הנורמלים שאלין ניהלה כמעט נגדעו ברגע אחד טראגי. בגיל 8 היא רכבה על אופניים, נפלה ואיבדה את ההכרה. הוריה הוזעקו לבית החולים ושם שמעו שאולי יצטרכו להיפרד מבתם, שלא מתעוררת. "היא הייתה במצב אנוש", משחזרת מירי. "הייתה לה פגיעת ראש קשה, דימום פרונטלי פנימי, אמרו לנו שאם היא תתעורר יש סיכוי סביר שהצד השמאלי שלה יהיה משותק כולו".
אבל אלין התעוררה ועברה טיפולים קשים ושיקום של שנה, שתלש אותה מכל מה שהכירה לפני כן. "כשהורידו לי את התחבושות גיליתי שאני קרחת עם צלקת ענקית לאורך כל הראש", היא מספרת. "זה היה טראומתי. מילדה מטופחת שתמיד מחטטת לאימא באיפור, ראיתי במראה מישהי שאני שונאת. לא האמנתי שזה קורה לי, צרחתי על אימא שלי שהכול באשמתה".

עם הזמן, היא מספרת, הצליחה למצוא כוחות פנימיים להתגבר על הפציעה והם הובילו אותה להמשיך לרקוד ולהתעניין באיפור, שסייע לה להסתיר את הצלקת שסביב ראשה. מירי, שהייתה מאפרת בעברה ולימדה בבית הספר לאיפור של גיורא שביט, נתנה את ההשראה. "האיפור עזר לי לקבל את עצמי", משחזרת אלין, "ובמקביל התקדמתי בריקוד. רקדתי עוד לפני והחלום שלי היה לרקוד בפסטיגל. בגלל הפציעה נשארתי מאחור, אל הבית הגעתי מהשיקום על כיסא גלגלים. אבל לא וויתרתי, העמדתי מטרה והצלחתי להשלים את החומרים".
אבל הפציעה עדיין שם. "הדימום הפנימי לא הפסיק, הוא פשוט מאוד איטי. יש לי כאבי ראש ואני לוקחת כדורים חזקים כשאני צריכה. לפעמים אני פשוט צריכה לשכב עם שמיכה על הראש. זה קרה לי באמצע חזרות לטקס פרסי מיוזיקלי שהנחיתי עם לאון שניידרובסקי, בשיא הלחץ הכול נהיה לי מעורפל ומטושטש. אני עדיין לא זוכרת כלום מזה, אבל אמרתי לעצמי – 'אלין, יש לך מחוייבות ותעמדי בה'. חושבים שאני ילדה מפונקת, אבל ההפך הוא הנכון".
שריד נוסף שנשאר מהתאונה הוא ליקויי למידה שהובילו את אלין לתיכון הפרטי שבו היא לומדת היום. בגיל 16, אחרי שעשתה מבחני התאמה, היא כבר בכיתה י"ב ומעדכנת שהבגרות בהיסטוריה מאחוריה.

View this post on Instagram

Richie on my lips ???? @alinecohencollection

A post shared by Aline Cohen (@aline_cohenn) on

 

יום שני, 12:00, דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון, נמל התעופה בן גוריון

בשעה שבה ילדים אחרים בגילה מנקרים מול שיעור תנ"ך, אלין באנרגיות שיא לקראת השקת ליין המוצרים שלה שיוצעו למכירה בדיוטי פרי. היום, אחרי שתעביר הדרכה בפני דיילות הדיוטי פרי, הסטנד החגיגי אמור להיות מוצב בחנות של ג'יימס ריצ'רדסון. "כל רשתות הפארם פנו אלינו שנמכור אצלן אבל אני רציתי להתחיל בדיוטי פרי, ולהמשיך משם", מספרת אלין, "ההורים שלי דווקא חשבו אחרת, אבל בסוף ההחלטה היא שלי".

אני פוגשת את הטריו כהן, הפעם בכניסה לביטחון בנתב"ג. מנהלת השיווק של ג'יימס ריצ'רדסון מקבלת את פנינו ומובילה אותנו אל החדר שבו מחכות דיילות המכירה. אלין, בג'ינס וז'קט מחוייט, נראית טבעית לגמרי בסביבה העסקית. היא לא מתנצלת על גילה, לא מתבלבלת, לא מגמגמת, והסביבה מגיבה בהתאם, כאילו לא מדובר בילדה בת 16, אלא באשת מכירות לכל דבר. היא מציגה בפני הדיילות כל אחד מהגוונים בקולקציה, מספרת על יחסה אליהם ועל השמות שקיבלו בהשראת נשים בחייה – סבותיה, דודותיה, אימה ואודם אחד עצוב לזכר מאי גורפינקל ז״ל, ילדה שהעריצה את אלין, הפכה לחברתה הטובה ונפטרה אחרי מאבק ממושך בסרטן. "ישבתי על המצגת הזאת עד ארבע בבוקר. רציתי שהכול יהיה מושלם. אני מאוד קונטרול פריק".

את לא קצת צעירה מדי להתעסק באיפור בכזאת רמה?
"לדעתי לא, אני לא מעבירה לבנות שאיפור זה הכול, אלא שיקבלו את עצמן כמו שהן. הן רואות אותי ביוטיוב בלי איפור. אם יצא לי חצ'קון אני אומרת לצופות שלי 'תראו, יש לי חבר חדש'. תמיד הייתי ילדה שאוהבת להתאפר אבל אני שלמה ומקבלת את עצמי, אני אוהבת את השפתיים שלי ולכן בחרתי להתחיל בשפתונים. הלוגו של הליין שלי הוא שפתיים עם עין בתוכן. ההורים שלי התנגדו, אמרו שזה מוזר ואני אומרת – מוזר זה טוב. התעקשתי ואני מרוצה".

"אני לא מעבירה לבנות שאיפור זה הכל": אלין כהן | חליפת משבצות: Rag & Bone לפקטורי 54, חולצה לבנה: מארק קיין, נעליים: אלדו | צילום: תמר קרוון
"אני לא מעבירה לבנות שאיפור זה הכל": אלין כהן | חליפת משבצות: Rag & Bone לפקטורי 54, חולצה לבנה: מארק קיין, נעליים: אלדו | צילום: תמר קרוון

היו גם מי שחשבו שהמוצר שהיא ייצרה, כולל הלוגו שבחרה, דומים באופן מחשיד למוצרי האיפור הפופולריים של קיילי ג'נר, "היא מוכרת מוצרים לשפתיים וגם אני, וגם עוד אנשים, ובסוף תמיד יהיה דמיון כי זה שפתיים בלוגו", היא אומרת באדישות, "אם מסתכלים טוב רואים שהמיתוג שונה, אבל הרעש הזה עשה לי טוב. אין לי בעיה שמשווים אותי לאימפריה. קיילי היא השראה, כל הכבוד לה על היזמות שלה". "ההחלטה האחרונה היא תמיד שלה", מאשר יורם, "אנחנו נותנים לה כלים אבל אין פגישות שהיא לא נוכחת בהן או החלטות שהיא לא מעורבת בהן". מירי אולי הייתה דומיננטית יותר בתחילת הדרך אבל היום תפקידה מצטמצם לייעוץ ללוקים של אלין ופיזור אנרגיות טובות. כשיורם בשטח, ברור מי מנהל כאן את העניינים, בחדות ובקשיחות של עורך דין. אלין, קשה לפספס, דומה באופי לאביה יותר מאשר לאימה. "אבא לימד אותי להיות חזקה, לדרוש, לא להיות פראיירית", אומרת אלין. "אימא שלי פחות יודעת לעשות את הדברים האלה. לפעמים היא מקבלת הצעות בשבילי בטלפון, אני שומעת את הסכומים שאומרים לה וצועקת לה שזה זול מדי. יום אחד אני גם רוצה ללמוד משפטים כמו אבא".

ההדרכה מסתיימת ודיילות היופי מוכנות להחדיר לשוק את השפתונים תמורת עמלת מכירה. "כדאי להציע אותן לקבוצות של בני נוער בדרך לפולין", ממליצה אחת מהן. אנחנו עושים את דרכנו אל הדיוטי פרי, לראות את המוצרים מוצבים בחגיגיות אבל הבלתי צפוי קרה ומעמד השפתונים הגיע שבור. אלין הפרפקציוניסטית לא מרוצה. יורם מנהל את המשבר, הוא מדבר בכעס כבוש עם האחראים, אלין ואימה מחכות בצד, מאוכזבות. זה לא מה שהן תכננו, אבל הן לא מתכוונות להסתיר את האמת ואלין כבר בסטורי מספרת לעוקביה מה קרה, ומטעימה שכל עכבה לטובה. מחר יחזרו ויעשו את הכול מחדש.

"אני גם רוצה ללמוד משפטים כמו אבא": אלין ואבא יורם | צילום: אינסטגרם aline_cohenn
"אני גם רוצה ללמוד משפטים כמו אבא": אלין ואבא יורם | צילום: אינסטגרם aline_cohenn

 

יום שישי, 12:00, בית משפחת כהן, גבעת אולגה

משפחת כהן התעקשה שאפריש חלה עם אלין. מעולם לא הפרשתי, מודה, אז אני מתייצבת בביתם ומוצאת את מירי שוקדת על סירים מלאים במיטב האוכל של המטבח המרוקאי. אלין יורדת מחדרה, היישר אל קערה תפוחה של בצק שמחכה לה. "בכל שישי בבוקר אני קמה מוקדם לעזור לאימא עם הבישולים ולהפריש חלה". אני עוקבת אחר הוראותיה של אלין שלשה חתיכת בצק, מכניסה לנייר כסף על האש ומבקשת שאגיד בליבי את התפילה. יורם מייעץ לי לבקש עבורי זיווג טוב, אלין מסתפקת בלבקש בריאות. "אני לא מבקשת כסף והצלחה כי אלה דברים שתלויים בי, לא צריך לבקש אותם. בריאות זה הדבר היחיד שלא תלוי בך". את החלות היא מצלמת ומעלה, כמובן, לסטורי, "בנות בישראל התחילו להפריש חלה בגללי, זה גורם לי המון גאווה". אלין ואני ממשיכות ללוש לחמניות למשפחה, המונה גם אח קטן ושני אחים גדולים. מירי מכינה עוגת תותים ויורם מביט בסיפוק מהצד. "גם אני יודע לבשל, אל תראי אותי ככה. הייתי איש צבא הרבה שנים ואני יודע להסתדר לבד". האלפא מייל עורך לי סיור בבית. לשני ילדיו הגדולים יש יחידות דיור צמודות, לכלתו לעתיד הקים אפילו סטודיו לציפורניים במתחם. "החלום שלי הוא שכולם יגורו כאן", הוא אומר, "אני לא לוחץ, אבל אני אוהב שכולם קרובים". את אלין הוא לא צריך לשכנע. "אני אשאר כאן גם עם בעלי כשיהיה לי", היא מודה.

אנחנו ממשיכות לחדרה של אלין אם כי "חדר" זו לא ההגדרה המדוייקת כאן. במבואה לחדרה יורם בנה סטודיו צילום עבור הסרטונים שלה, עם אורות מכל כיוון וכמות אדירה של מוצרי קוסמטיקה. בפנים נמצאת הממלכה שלה – סביב המיטה ניצבים מעמדי תלייה מלאים בבגדים ולצידם אינספור זוגות נעליים (שאת רובם היא מקבלת בחינם מחברות תמורת פרסום ברשתות החברתיות). "זאת העבודה שלי", צוחקת אלין. את המכתבים והמתנות מהמעריצים היא הוציאה לחדר אחר, אבל את מכתבי החיזור, היא אפילו לא פותחת. "כל מיני בנים כותבים לי דברים, אבל אני לא עונה להם. אני לא חושבת שבגילי צריך להיות לי חבר. אפילו לא התנשקתי".
אני לא מאמינה שאת מדברת על זה ליד ההורים שלך!
"למה לא? הם תמיד הראשונים לדעת הכול. אם אני אתן למישהו יד, הם ידעו ראשונים. אנשים יודעים שאני ילדה טובה וששומרים עלי. יש דיסטנס ביני לבין גברים באיזור, אני לא נותנת לזה אפשרות להתפתח".

 

 

זה יהיה נורא אם תצאי לדייט?
"זה לא הזמן שלי לאהבה, אני רוצה לבנות את העתיד שלי וחבר רק יסית את הדעת. נערות בגילי, השיקול שלהן הוא לא נכון, הן יעשו דברים שיצטערו עליהם. אני חונכתי לשמור על הגוף שלי ולכבד את עצמי". יורם ומירי מחייכים בסיפוק. "לי מעולם לא הייתה את האמביציה של אלין", אומרת מירי, "אני רציתי משפחה, התחתנתי בגיל צעיר. בעלי היה איש קבע ואני הייתי בבית".
"גם אני רוצה להיות אשת בית", מפתיעה אלין, "אני חושבת שאני שילוב של דברים. אני גם אשת עסקים, אבל כשאגדל ואתחתן, הדברים האלה יהיו חשובים. אולי לא כולן יסכימו איתי אבל לדעתי אישה צריכה לבשל ולנקות, אני רואה איך אימא שלי מפנקת את אבא שלי כשהוא חוזר מהעבודה, וזה עובד, יש להם נישואים מעולים כבר 25 שנה".

אבל אולי לא יהיה לך זמן, עם קריירת העסקים שתנהלי?
"אני אצליח לעשות הכול. חשוב שאישה תדע גם להיות חזקה וגם לפנק". "זה מעבר לשוביניזם ופמיניזם", מסביר יורם תוך שהוא מוזג לי כוס יין, ״אלין היא השילוב המושלם בין ערכים ומוסר לעסקים וקריירה. היא לא מתעסקת רק בדברים השטחיים, לכן כולם מתחברים אליה".

"חשוב שאישה תדע גם להיות חזקה וגם לפנק" | חליפה: COS, חגורה: ג'וצי וינטאג', נעליים: אלדו, עגילים: Forever 21 | צילום: תמר קרוון
"חשוב שאישה תדע גם להיות חזקה וגם לפנק" | חליפה: COS, חגורה: ג'וצי וינטאג', נעליים: אלדו, עגילים: Forever 21 | צילום: תמר קרוון

 

צילום: תמר קרוון
סטיילינג: מזל חסון
ניהול קריאייטיב: שיר פלד
איפור: אדווה אלמקיאס
שיער: עדי מיה
ע.סטיילינג: אלינה אנטוורג
ע.איפור: מיכל לטין
צולם ב-amit ofek studio