יום הזיכרון לשואה: כך תוכלי לעזור לניצולי שואה

איך אפשר לעזור לניצולי שואה? | צילום: shutterstock
איך אפשר לעזור לניצולי שואה? | צילום: shutterstock

לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה ריכזנו עבורכן 5 ארגונים הפועלים למען ניצולי שואה וזקוקים לעזרתכן, מבישול אוכל חם ועד מפגש שיפיג את בדידותם. כל עזרה תתקבל בברכה

88 שיתופים | 132 צפיות

 

בעוד פחות משבועיים, ביום חמישי ה-2 במאי, נתייחד כולנו עם זכרם של קורבנות השואה. עבור ניצולי השואה שחיים ונושמים בינינו אין צורך ביום מיוחד. עבורם כל יום הוא יום של זיכרון, ובמקרים קשים יותר מדובר אף ביום של שגרה אכזרית, בו הם כלואים לבדם עם הסיוטים והמחשבות. עם הטקסים מסביב והתוכניות בטלוויזיה לרגע אחד כולנו נזכרים בהם, הלב מתכווץ וכולם מתגייסים לעזור, אבל למחרת החיים חוזרים למסלולם – וזה ממש לא חייב להיות ככה.
בדיוק בגלל זה החלטנו לרכז עבורכן כמה יוזמות קטנות אבל גדולות למען ניצולי שואה. בכוונה ליקטנו יוזמות שלא דורשות השקעה משוגעת וגם לא תרומות שיחסלו את הכיס, אלא דברים קטנים, פשוטים, ויומיומיים שאנחנו יכולות לעשות למענם, היום, ובכל יום.

 

העמותה לעזרה מידית לניצולי שואה
בעמוד הפייסבוק של העמותה שהוקמה על ידי מתנדבים פרטניים תוכלו למצוא שלל אפשרויות לסיוע מהיר, שאינו כולל בהכרח מגע ישיר עם הניצולים. ממש עכשיו מחפשים שם צלמים ועורכי וידאו להכנת סרטון לגיוס תרומות לחימום בתיהם של הניצולים. מחפשים שם עזרה בחלוקת סלי מזון וגם תרומות כלכליות לרכישת מצרכים ותרופות. כל הפרטים בקליק.

פרויקט אוכל חם לסופי שבוע
נו אם אתן גם ככה מתכוונות לבשל בסופ"ש, תכפילו כמויות, תכינו עוד סיר אחד בצד ואותו תוכלו להעביר לניצול או ניצולת שואה שכבר לא יכולים לבשל בעצמם. מאחורי היוזמה הקטנה יחסית אך המאוד מוצלחת, עומדת סברינה כהן מרמת השרון. אם יש לכן ספק כמה אושר סיר אחד יכול להכיל בתוכו – כנסו לעמוד הפייסבוק של הפרויקט, תקראו קצת ותתחילו לבשל.

תרומות ומעשים טובים
עמוד וקבוצת פייסבוק שמרכזים עזרה פרטית לאנשים פרטיים, כשהכוונה היא לעזרה פרקטית ולא לגיוס תרומות. אם יש לכן רהיט או מכשיר חשמלי מיותרים, בקבוצה הזאת תוכלו לפרסם אותם ולמצוא אנשים שישמחו לאמצם לחיקם. כמו כן לעיתים מחפשים שם חשמלאי, טכנאי מזגנים או כל סיוע מיידי אחר לניצולי שואה.

עגלו לטובת ניצולי השואה
עמותת עיגול לטובה היא עמותה גאונית משום שהיא לא דורשת כל מאמץ מלבד מילוי פרטים חד פעמי. העמותה מנצלת את שיטת התמחור של הקמעונאיים שמתמחרים בסכומים לא עגולים כדי לגרום לנו לחשוב שהפריט זול יותר ממה שהוא באמת (למשל, חולצה שעולה 89.60 תיתפס כזולה יותר מחולצה שעולה 90 שקלים). העמותה מנצלת את האשליה הזאת לטובה ולמעשה אוספת את עשרות האגורות האלו לכדי תרומה. מפה לשם, עשרות האגורות האלו הופכות לשקלים, והשקלים האלו יכולים להפוך לסלי מזון, שמיכות חמות או תרופות דרך עמותת "אביב לניצולי שואה".

אמצו סבא או סבתא
אחת הצרות הגדולות של ניצולי השואה היא בדידותם. גם אלו שידם משגת סובלים מבדידות שגורמת למחשבות ולזיכרונות להציף את הראש, ואין מפלט מהם. מיזם "עכשיו זה הזמן" של הרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר מחפש כל הזמן אנשים בכל הגילאים שיסכימו למפגש שבועי עם ניצול או ניצולת שואה, למשך שנה לפחות. גם בעמותה למען הקשיש מחפשים אנשים מעל גיל 21 שיסכימו לאמץ ניצולי שואה למפגש שבועי שכולו כיף – בלי קניות, ללא מטלות, רק חברה טובה. הפרויקטים האלו אמנם דורשים מחויבות לטווח ארוך יחסית אבל התמורה המיידית והחברה שתקבלו – אין לה מחיר.

ועוד עמותה שדרכה אפשר לעזור בצורה משמעותית היא העמותה למען הקשיש.