פרוייקט מיוחד

"הבנתי ששום דבר לא בא בקלות". מה למדה איילת שקד על החיים

"הילדים שלי יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, וזה בדיוק החינוך שאני קיבלתי בבית". איילת שקד לובשת ז'קט ומחוך של שי שלום | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן
"הילדים שלי יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, וזה בדיוק החינוך שאני קיבלתי בבית". איילת שקד לובשת ז'קט ומחוך של שי שלום | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן

היא מאמינה שהיא מודל פמיניסטי ושומרת על קור רוח גם מול נתניהו: השרה איילת שקד מגלה מה למדה על החיים

88 שיתופים | 132 צפיות

 

 

איילת שקד (41), שרת המשפטים, חברת כנסת מטעם מפלגת הבית היהודי, ממייסדי תנועת "ישראל שלי". נשואה לאופיר ואימא לאורי (12) ושירה (10). גרה בתל אביב

״תמיד רציתי להיות בפוליטיקה, עוד מילדות. הייתי ילדה שרוצה להיות חברת כנסת. באוניברסיטה רציתי ללמוד משפטים בשביל זה, אבל אבא שלי שכנע אותי ללמוד הנדסת חשמל ומדעי המחשב, וזו הייתה הפעם הראשונה בחיים שלי שהייתי בינונית, כי זו הייתה כיתה של גאונים. היינו רק שלוש בנות בין כל הבנים ואנחנו חברות הכי טובות עד היום, כמו גברים שהיו בשייטת יחד. היום אני אישה יחידה בקבינט, אבל זה לא גורם לי להרגיש בודדה. הגברים שם הם חברים מאוד טובים שלי״.

״אני לא דתייה אבל בציבור הדתי אני מרגישה כמו בבית. פגשתי את הכיפות הסרוגות בצבא כמש"קית חוויה בגולני, ומיד נוצר חיבור. גדלתי בחברה הומוגנית בשכונת בבלי בתל אביב, ורק בצבא פגשתי אנשים אחרים, אז אפשר לומר שבזכות הצבא אני נמצאת איפה שאני נמצאת. החברים הדתיים שלי לא רוצים שאחזור בתשובה, זה גם לא טוב אלקטורלית. אף אחד לא מנסה לשנות אותי, אני מכבדת אותם והם אותי, יש בינינו חיבור והצלחה״.

מה למדתי על החיים? 7 נשים מ-7 עשורים שונים מגלות  
דורית רבליס עדיין מנסה להתרגל לסכומים שהיא מרוויחה
עמליה דואק חושפת את הצדדים הבודדים של המקצוע
אילנית לוי מגלה מה משאיר אותה שפויה
מרב מיכאלי לא מאמינה במשטרת הפמיניזם, להפך
מרים פרץ לא רצתה להפוך לסמל השכול
גילה אלמגור מצאה את המאהב המושלם

״הדבר הכי חשוב שלמדתי מהחיים הוא שחייבים לדעת לנצל הזדמנויות. עשיתי זאת פעמיים – כשהתחלתי לעבוד עם נתניהו בהיותו ראש האופוזיציה, וכשעברתי מהליכוד לבית היהודי. בפעם הראשונה, עזבתי משרה טובה בהיי טק שבה הרווחתי יותר כסף, אמרו לי שאני עושה טעות כי ביבי לא יגיע לשום דבר, הוא גמור. אבל עבורי זאת הייתה הזדמנות מהממת להיכנס לעולם הפוליטי ולקחתי את הסיכון. בפעם השנייה, כשעברתי לבית היהודי מהליכוד. אמרו שלא יבחרו אותי שם, אבל שוב – ראיתי את ההזדמנות. גם לקחת את תיק המשפטים הייתה הזדמנות שאותה קיבלתי בזכות בנט. אמרנו שבלי תיק משמעותי לא ניכנס לממשלה. אם זה לא היה עובד היינו נשארים באופוזיציה – אבל צריך להיות מוכנים לשלם מחיר. ההזדמנות לא תמיד תהיה נוחה״.

״אני לא פרפקציוניסטית. החיים לא מושלמים. אני לא מנסה לחשוב על פתרונות אידיאליים לבעיות וליפות את המציאות. החיים הם פשרות. אני יכולה להתפשר בחקיקה, להגיע להסכמות שחוק לא יהיה בדיוק כמו שרציתי. לא לכולם קל עם זה ואני יכולה להבין למה. כשמגיעה שרת משפטים עם אידאולוגיה סדורה, למצביעי הימין יש ציפיות גבוהות, אבל צריך להבין שאני עובדת על שינויי עומק ועל דברים שלוקחים זמן. יש אנשים שרוצים שאזיז את המטוטלת מפה לפה, אבל זה תהליך״.

"יש גברים שקשה להם להיות עם אישה קרייריסטית". איילת שקד לובשת שמלה של ים יאגודייב | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן
"יש גברים שקשה להם להיות עם אישה קרייריסטית". איילת שקד לובשת שמלה של ים יאגודייב | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן

״אומרים עלי שאני קרת רוח, קולית, וזה כנראה נכון. זו תכונה מולדת, הייתי ככה תמיד, אבל לא הייתי מודעת לה עד שראש הממשלה אמר לי את זה כשעבדתי אצלו. קור רוח הוא תכונה טובה לפוליטיקאי, אבל יש כאלה שניחנו בה יותר וכאלה שפחות. אלה חיים עם הרבה משברים וחשוב לדעת לא להתרגש מדברים. אני יכולה להתעצבן על הילדים לפעמים, כמו כולם, אבל קשה לי לחשוב על משהו שמטלטל אותי״.

״בעלי אופיר לא ידע שהוא מתחתן עם מי שתהיה שרת המשפטים. הוא ידע שארצה קריירה ושפוליטיקה מעניינת אותי, זה תמיד היה ברקע. הכרנו בגיל 23 דרך חבר בנסיעה משותפת בטיול, בסוף הנסיעה אופיר נתן לי שלוש פומליות מהקיבוץ שלו ושאל אם אפשר לצאת איתי. היינו צעירים, היה לנו כיף יחד, התאהבנו, הוא לא חשב מה אעשה כשאהיה גדולה. יש גברים שקשה להם להיות עם אישה קרייריסטית. לא מזמן רציתי לעשות שידוך והבחור אמר בכנות שלא מתאים לו אישה קרייריסטית כזו, הוא רוצה רגועה יותר. זו בחירה אישית, אני מכבדת כל בחירה, גם אישה שנשארת בבית לגדל ילדים״.

״אני מתייעצת עם אופיר ודעתו חשובה, אבל בסוף הוא אומר לי שאעשה מה שאני רוצה. המצב הזוגי אצלנו מורכב כי אני הרבה לא בבית והוא זה שנמצא עם הילדים אחר הצוהריים ועול הבית נופל עליו. בזמן האחרון אני לומדת ממנו שגם אם יש דברים שנראים לי לא נכונים, אם זה חשוב לו אז עושים אותם, אם אנחנו לא מסכימים אני הולכת לקראתו, למדתי לשחרר״.

״המחיר היחיד שאני משלמת על כך שאני אישה הוא זה שאין לי עוד ילדים. זה מחיר לא פשוט, אבל הוא אישי ולא מקצועי. יש לי שני ילדים, שירה בת 10 ואורי בן 13. שירה רוצה להיות מורה מחנכת כשהיא תהיה גדולה, ואורי עוד לא החליט. הוא מתכונן לבר מצווה בימים אלה״.

״מעולם לא הערצתי אף אישה. אין לי מודל, אבל הייתי מאוד קרובה לאימא שלי, אראלה, זכרונה לברכה. היא הייתה מאוד שונה ממי שאני היום – היא הייתה מורה לתנ"ך שנהנית מהבית והיו לה תחביבים וזמן פנוי. היא ניהלה חיים אחרים מאלה שאני מנהלת. אבא שלי אומר שאני דומה לאימא שלו, סבתא שמחה, שהייתה אישה קשוחה, עיראקית שעלתה לבד מאיראן עם ארבעה ילדים קטנים וגידלה אותם לבד בצורה קשוחה וספרטנית״.

״כל יום שלי נראה אחרת. אני קמה בשבע, הילדים כבר גדולים ומכינים את עצמם לבית הספר, ויום עבודה שלי יכול להימשך עד 12 בלילה, או עד הערב. פעם בשבוע אני חוזרת בארבע, ובימים אחרים אני משתדלת להשכיב את הילדים אבל זה לא תמיד קורה. מה שכן, זה מעולה להיות במפלגה שלא עובדת בשישי שבת. אני לא מהפוליטיקאים שעושים 'שבתתרבות'״.

"הילדים שלי יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, וזה בדיוק החינוך שאני קיבלתי בבית". איילת שקד לובשת ז'קט ומחוך של שי שלום | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן
"הילדים שלי יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, וזה בדיוק החינוך שאני קיבלתי בבית". איילת שקד לובשת ז'קט ומחוך של שי שלום | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן

"אני ובנט לקחנו את התוכנה של המדינה – משרד החינוך והמשפטים. יש תיקים של חומרה ויש של תוכנה, ואנחנו בתוכנה, מתכננים את העתיד של מדינת ישראל. בימים אלה סיימתי את המינוי של שישה שופטים לעליון, זו הייתה בשבילי זכות להיות אחראית על המינוי. כמו כן סיימנו רפורמה מאוד גדולה ומשמעותית בנושא פשיטות רגל וחדלות פרעון, ובשנה הקרובה נשקיע בנושא העומס על בתי המשפט ובכל הנושא של זכויות חשודים, כולל חזקת החפות שנשחקה בישראל. אולי לא קל להיות שרת משפטים בתקופה שבה ראש הממשלה נחקר במשטרה, אבל לצערי כל ראש ממשלה משנת 96 נחקר, לא היה אחד שלא. אני סומכת על היועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, שיקבל החלטות נכונות, ואני עצמי נותנת את התשובות הרגילות כששואלים אותי על זה – שאני לא מתערבת ולא חשופה להליכים פליליים. אני לא מתעסקת בחקירת ראש הממשלה כחלק מהיום יום שלי".

"אני האישה השרה הכי צעירה אי פעם, זה לא חיסרון. עובדים איתי אנשים צעירים ממני ומבוגרים ממני וזה נון אישיו מבחינתי. הרי מקרון נהיה נשיא צרפת כשהיה צעיר ממני בשנתיים. אני בת 41, אין לי משבר גיל אבל אני מחפשת קמטים בפנים ולפעמים מוצאת כמה. אולי יהיה לי משבר בגיל 50".

"אני יודעת לעבוד עם התקשורת. אני מתראיינת הרבה, שולחת הודעות ומתדרכת, זו חלק מהעבודה. זה חשוב ליחצן את מה שאני עושה בצורה טובה. פוליטיקאי טוב צריך לדעת לפתח את זה. רוב המסקרים הם לא בדעותיי אבל זה גם אתגר שלפעמים אני נהנית ממנו".

״אני לא עסוקה בסיסמאות ובמחאות. כאישה אני חושבת שאני מודל לפמיניזם ובתפקיד שלי אני מאוד מקדמת נשים. מיניתי אישה לתפקיד קאדית לבתי הדין השרעיים (שופטת בבתי דין מוסלמיים לדיני משפחה, ה"ב), כי הייתה לי הזדמנות, וזה עשה באז אדיר בחברה הערבית. אני נלחמת בפוליגמיה בחברה הבדואית. מיניתי שופטת חרדית ראשונה ושופטות אתיופיות. קמפיין metoo הוא נכון בעיניי, אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר וזה קמפיין ששינה התנהגות אבל מבחינת חקיקה שקשורה לנושא, אני לא חושבת שצריך לשנות או להחמיר את המצב הקיים, החוק אצלנו די טוב. לא הכול צריך לקרות בתחום הפלילי, גם התחום האתי והמשמעתי הוא חשוב״.

״מרים נאור ואני חברות טובות. בתקשורת ניסו ליצור בינינו סכסוך אבל הסכמנו שגם אם במהות אנחנו חלוקות, תמיד נדבר ונשמור על ערוץ פתוח, גם ברגעים הקשים. עכשיו, כשהיא לא בתפקיד נשיאת בית המשפט העליון, מה שנשאר זו החברות עם מירה".

"כאישה אני חושבת שאני מודל לפמיניזם ובתפקיד שלי אני מאוד מקדמת נשים". איילת שקד לובשת שמלה של ים יאגודייב | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן
"כאישה אני חושבת שאני מודל לפמיניזם ובתפקיד שלי אני מאוד מקדמת נשים". איילת שקד לובשת שמלה של ים יאגודייב | צילום: עידו לביא, סטיילינג: ראובן כהן

״נשים צריכות לדעת לבקש יותר כסף בעולם העבודה. יש לי חברה שהיא סמנכ"לית משאבי אנוש בחברת היי טק. ביקשתי ממנה לעשות חתך בחברה שלה, של משכורות של גברים ונשים לפי דרגים כדי שנראה אם הנשים מרוויחות פחות. אני לא אתפלא אם נמצא כזה, כי גם אם היא לא משלמת פחות לנשים – יתכן שהן מלכתחילה מבקשות פחות. זו בעיה ידועה״.

״בשלב די מוקדם בחיים למדתי שהם קשים. הבנתי שדברים לא באים בקלות ושאם אתה רוצה לעשות משהו צריך להילחם. אני מנסה לחנך את הילדים שלי לזה. הם יודעים שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, וזה בדיוק החינוך שאני קיבלתי בבית. היום נוהגים לשים את הילדים יותר במרכז מאשר איך שזה היה כשאנחנו גדלנו, השיטות החינוכיות השתנו, אבל אני מנסה להקפיד על גבולות. אני לא רוצה שהם יחשבו שהכול מגיע להם בלי להתאמץ״.

צילום: עידו לביא
ניהול קריאיטיב: שיר פלד 
סטיילינג: ראובן כהן
שיער: ז'אן כהן
איפור: ורד ספיבק במוצרי MAC
ע.סטיילינג: לירון שטיינמץ, אייל חג'בי
ע. צילום: רפאל לוי

ומה למדה עדי עוז עורכת מגזין "את" על החיים?