מי צריך גברים? "אושן 8" הוא סרט האקשן המושלם לקיץ

כוכבות הסרט אושן 8 | צילום: Gettyimages
כוכבות הסרט אושן 8 | צילום: Gettyimages

עם קייט בלאנשט, סנדרה בולוק וריהאנה בתפקידים הראשיים, הופעת אורח של קים קרדשיאן ושלל סצנות שוד מרהיבות "אושן 8" הוא סרטן הפאן האולטימטיבי לקיץ. היומרה הפמיניסטית שלו חסרת כיסוי, אבל גם אקשן נטול מאצ'ואיזם הוא סוג של ניצחון

88 שיתופים | 132 צפיות

 

קל לסווג את "אושן 8" החדש כציניות הוליוודית ותו לא – סרט ממוחזר שרק רוצה להרוויח כסף על העניין של הציבור בסרטים עם ייצוג נשי ואתני. זה נכון, עם זאת, הוליווד ממחזרת כל הזמן ולא תמיד יוצא לה כל כך כיפי. האושן החדש הוא בידור מוצלח מאוד לקיץ, עם שחקניות שתמיד נחמד לפגוש וכמה סצנות מצוינות. הוא לא מציע הרבה יותר מזה, אבל גם זה לא מעט. במקום ג'ורג' קלוני ובראד פיט יש לנו את סנדרה בולוק וקייט בלאנשט, כשלצידן קאסט של שחקניות משנה מצוינות שגונבות את ההצגה ובגדול. במקרה של בלאנשט מדובר בדמות שהיא פרצה קוראת לגנבת, כי חוץ מאטיטיוד, כריזמה ובגדים מהממים אין לה איפיון של ממש ואני כנראה לא אצליח להיזכר בשמה גם אם יכוונו לי אקדח לראש.

עוד כתבות מעניינות
מקווין: צפיית חובה גם למי שלא מבינה כלום באופנה
הספר שיגרום לכן להאמין בזוגיות פתוחה
ואלה הספרים הכי מחרמנים בעברית

בולוק היא דברה (דבי) אושן, אחותו של דני אושן שבאופן פלאי לא הוזכרה באף אחד מסרטי הסדרה הקודמים, מכשול פעוט עבור להיט הוליוודי שכזה. עם תחילת הסרט אנחנו לומדים שדבי היא אסירה משוחררת ואלופה בתכסיסים ורמאויות. כשהיא משתחררת מהכלא ומגלה שאחיה האהוב דני מת, היא עושה מה שכל אישה במצבה הייתה עושה – מוציאה לפועל שוד ענקי שיסדר לה את החיים ועל הדרך יסדר לה קלוז'ר עם הבחור ששם אותה מאחורי סורג ובריח.

ב"אושן 11" זירת הפשע הייתה בתי קזינו בלאס וגאס, כאן שמיניית הנשים שלנו מעוניינת בענק יהלומים מפואר ויקר להחריד. כדי לשים את ידיהן עליו החבורה מתלבשת על אירוע המט גאלה, ולא סתם דבי בוחרת לעצמה דווקא את אחד מאירועי האופנה הנחשקים בעולם. דבי לא צריכה לשלם חובות או לפרנס משפחה, היא פשוט רוצה לחיות טוב, ממש ממש טוב. כמעט מיד אחרי השחרור שלה היא כבר מארגנת לעצמה בדרכים מפוקפקות מלתחה, קוסמטיקה ומקום לישון, ובשלב מסוים היא אפילו מדברת בהתרגשות על ההשראה שהשוד הזה ינסוך ב"ילדה בת השמונה שחולמת להיות שודדת יום אחד". מוסר איננו רלוונטי בסדרת הסרטים הזו וגניבות הן פשוט משחק אחד גדול ומהנה. היא גונבת כי ככה היא רוצה וזה מה שיש.

סנדרה בולוק בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages
סנדרה בולוק בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages
ריהאנה בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages
ריהאנה בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages

לצוות של דבי וחברתה קייט בלאנשט מצטרפת רוז, מעצבת אופנה בסגנון ויויאן ווסטווד רק יותר קלולס (הלנה בונהאם קרטר), האקרית המכונה ניין-בול (ריהאנה), תמי, עקרת בית עם תשוקה לפשע שהופכת לחפרפרת של הבנות בהפקת האירוע (שרה פולסון), אמיטה היהלומנית (מינדי קלינג) וקונסטנס זריזת הידיים (אקוופינה, בדרך כלל ראפרית). התוכנית בגדול – רוז תעצב שמלה למנחת הגאלה, שחקנית בשם דפני (אן האת'ווי), תשיג את הענק הנדיר כדי להשלים את ההופעה והתכשיט יפורק ויימכר לשוק השחור תוך כדי האירוע. על הדרך הן גם יעשו סיבוב באירוע בשמלה מרהיבה ויתחככו עם הכוכבות שהסכימו להופעת אורח, ויש הרבה מהן. רשימה קצרה: קים קרדשיאן, אנה ווינטור, אדריאנה לימה, קייטי הולמס ועוד.

לדבי היה המון זמן לשבת ולתכנן את המזימה הזו לפרטי פרטים, וכשהשוד יוצא לפועל הוא הולך חלק אפילו יותר מהמקובל בסרט עוקץ. דבי ומה-שמה פותרות כמעט כל משבר בקלילות, גם כאלה שספק אם היו יכולות לחזות מראש. כשלהן אין פיתרון, הוא נמצא אצל אחת השותפות והוא כמובן מהיר ויעיל להפליא. אין טעם לצפות לאיזה טוויסט גדול שישבש את המזימה ברגע האחרון כי הוא לא מגיע, ובטח שאין כאן ריאליזם או היגיון עליליתי של ממש. זה לא באמת פוגם בחווית הצפייה, כי יש קסם מסוים גם בצפייה בהרכבה יציבה של פאזל ענק וצבעוני כמו זה. מה שכן מפריע הוא הדלות של התסריט ובפרט הדמויות. עם עוד קצת מאמץ הסרט הנחמד ותו לא הזה היה יכול להיות הרבה יותר, והוא פשוט מבזבז חלק מהכשרונות שנמצאים בו, בפרט בלאנשט. יש גם הצלחות – בונהאם קרטר ופולסון מצוינות, ריהאנה אף פעם לא הייתה שחקנית גדולה כך שתפקידון כזה הולם אותה בדיוק. דפני של אן האת'ווי היא הברקה של ממש, דמות מצחיקה וממגנטת שמתכבת עם הקריירה והדימוי התקשורתי של השחקנית. בסופו של דבר היא מה שהקהל יזכור ביציאה מהאולם, לא רגעי החמידות הקצרצרים של קלינג או הז'קטים המהממים של בלאנשט.  שלא נדבר על סנדרה בולוק, שאולי זוהרת לרגעים (חכו לסצנה המצוינת שבה היא מדברת גרמנית) אבל בסצנות מסוימות אפשר לחשוד שמדובר בבובת קרטון של הכוכבת האמיתית, שהלכה בינתיים לשנ"צ בקראוון שלה.

קייט בלאנשט בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages
קייט בלאנשט בהשקת "אושן 8" בלונדון | צילום: Gettyimages
ועכשיו כולן יחד: כוכבות "אושן 8" בפרימיירה בניו יורק | צילום: Gettyimages
ועכשיו כולן יחד: כוכבות "אושן 8" בפרימיירה בניו יורק | צילום: Gettyimages