אור סיונוב: "לא רוצה שיחשבו שאני מנוולת" 

"אני עדיין לא מאורגנת מספיק מבחינה מנטלית כדי להבין מה הדבר הזה עשה. עברתי מסע נפשי מאוד רציני. חשבתי שזה יהיה לי פחות קשה, ולא יעלה כל כך הרבה כאב". אור סיונוב | טוטאל לוק: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב
"אני עדיין לא מאורגנת מספיק מבחינה מנטלית כדי להבין מה הדבר הזה עשה. עברתי מסע נפשי מאוד רציני. חשבתי שזה יהיה לי פחות קשה, ולא יעלה כל כך הרבה כאב". אור סיונוב | טוטאל לוק: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב

אחרי יותר משלושה חודשים בשפיץ של הפריים טיים אור סיונוב, האישה הדומיננטית ביותר בבית האח הגדול, זו שהכניסה את הוויכוח הפמיניסטי לכל סלון, משוכנעת שלא הייתה נוהגת אחרת. מאז היציאה היא מעכלת את החוויה, סובלת מהצקות בסלולרי וברשת, ולא שוללת כניסה לפוליטיקה

88 שיתופים | 132 צפיות

 

מאז שעזבה את בית "האח הגדול" הטלפון של אור סיונוב לא מפסיק לצלצל. "אני כבר לא עונה, פשוט כי אני יודעת שאני הולכת לשמוע קללות", היא אומרת לי ומפנה מבט עייף לצג הסמארטפון, המעיד על עוד שיחה נכנסת ממספר חסוי. "זה מרגיש לי מחריד, והעובדה שאצטרך להחליף את מספר הטלפון מבאסת בכל כך הרבה רמות. כמות הקללות והאיומים שאני מקבלת, זה לא דבר שהעליתי על דעתי שיכול לקרות".

ההטרדות הטלפוניות החוזרות ונשנות – מבצע הדגל של התארגנות גרוטסקית בשם "צבא האמת של שי חי" – הן לא הדבר היחיד שתפס אותה לא מוכנה כמשתתפת בריאליטי הכי נצפה בישראל. "ציפיתי למציאות הרבה פחות רגשית", היא מתוודה. "חשבתי שזה יהיה לי פחות קשה, ולא יעלה בכל כך הרבה כאב. מעבר לזה, ציפיתי גם למשחק הוגן".

למה את מאמינה שהוא לא היה הוגן?

"אני מאמינה שהייתה מגמה, והיו אנשים מסוימים שרצו להראות ולקדם אותם יותר. היה ברור מאוד מי השחקנים שמקבלים יותר זמן מסך, ולמה משתתפים מסוימים מקבלים את המשימות הכי מעניינות".

אם לא ביליתם את החודשים האחרונים בבונקר, סביר להניח שאתם יודעים לאן מכוונים חצי הביקורת של סיונוב. העונה הנוכחית של "האח הגדול" הייתה כמעט כולה בסימן שי חי: ליהוק גברי מבטיח שטופח בעקביות על ידי הפקת התוכנית עד שהפך למפלצת שקמה על יוצריה, ונאלץ לבסוף להיפלט מהבית בעקבות גילויי אלימות חוזרים. על אף ששניהם יסרבו להכיר בכך, סיונוב ושי חי הוציאו זה מזו את המיטב: שי חי סיפק לה את הבמה הדרושה לנאומי תוכחה על טוהרת פוליטיקת הזהויות (לרבות "נאום המכשפות" שהפך ללהיט פמיניסטי ברשת), והיא גמלה לו בהתקרבנות מתגוננת כשטיפחה פרובוקציות בריוניות, להנאתם של הצופים תאבי הדרמה. היחסים הסימביוטיים בין השניים נקטעו בבעיטה המחושבת להפליא של שי חי ביצירת האמנות שהכינה סיונוב בבית, מה שגרם בסופו של דבר להעפתו מהתוכנית. שבוע לאחר מכן, באופן בלתי מקרי בעליל, החליט הקהל להדיח גם אותה.

יש קהילות פמיניסטיות בישראל שצוחקות צחוק גדול שאני מתויגת כפמיניסטית. כאישה מזרחית אני פשוט בן אדם ששואף לשוויון. אני גם פמיניסטית, אבל זה נובע אוטומטית מהאופי שלי". אור סיונוב | שמלה: לילאן סטולרו | תכשיטים: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב
יש קהילות פמיניסטיות בישראל שצוחקות צחוק גדול שאני מתויגת כפמיניסטית. כאישה מזרחית אני פשוט בן אדם ששואף לשוויון. אני גם פמיניסטית, אבל זה נובע אוטומטית מהאופי שלי". אור סיונוב | שמלה: לילאן סטולרו | תכשיטים: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב

סיונוב לא תנקוב בשמו של שי חי ביוזמתה, ובכל פעם שתישאל עליו תשיב במורת רוח. עבורה לא מדובר רק במיאוס שטחי מדמותו (שנלעסה בתקשורת עד שלא נותר בה עוד שמץ של טעם) אלא קודם כל במנגנון הגנה חיוני: כדמות פוליטית בעלת אג'נדה פמיניסטית מוצקה, ההבנה כי הישרדותה בתוכנית הייתה תלויה בגבר איננה קלה עבורה לעיכול. היא אמנם משוכנעת שהשלימה את משימתה בהצלחה – "אני חושבת שגם העברתי את המסרים שלי, וגם שמרתי על בריאות נפשית ולא הרחקתי מעצמי את הדיירים האחרים", היא אומרת – אבל אם המטרה האולטימטיבית של הפמיניזם המודרני היא לבסס את הנשיות כאוטונומיה שאיננה מוגדרת ביחס לגברים, הרי שכאן רשמה סיונוב כישלון כמעט טראגי.

כמחנכת שעבדה הרבה עם בני נוער, הציפייה ממך הייתה דווקא להתעלות מעל המשחק הזה. הרי שי חי, עם כל הנוירוזות שלו, הוא גם קצת כמו נער סורר.

"היו נערים סוררים ובעייתיים ב'אח הגדול', והוא לא היה אחד מהם. הוא היה גבר, עם כוח, והיו לו אפס תירוצים. אני מחנכת, ואני דמות פוליטית עם עמדות, אבל אני גם אישה שהייתה בסיטואציה ספציפית מאוד בתוך הבית והייתה צריכה לשמור על עצמה. אני חושבת שזה מה שעשיתי ואני גאה באיך שעשיתי את זה".

אבל אולי ירדת לרמה שלו מהר מדי. המצב הידרדר כשהוא עצמו נפגע ממך, עוד בתחילת העונה, כשלא הסכמת לקבל את הסליחה שלו.

"נראה לי שיש ניסיון לעשות פסיכולוגיה חברתית למשהו שהוא הרבה יותר פשוט מזה. היה בעיניי בבית בנאדם שלילי, שסיכן אותי גם ברמה הנפשית וגם ברמה הפיזית. עמדתי בפני הדבר הזה באופן בלתי מתפשר. הרבה אנשים אומרים הרבה מאוד סוגים של סליחה. אם הייתי שומעת סליחה שהייתי מאמינה לה, הייתי מוכנה לקבל אותה. אני אדם סלחן״.

באחד מהרגעים האמיצים שלך בבית אמרת לאח הגדול שבכך שהוא נותן מקום בפריים טיים לדמויות כוחניות כמו שי חי, הוא משמר את הפופולריות של דמויות כוחניות כמו ביבי. את חושבת שהיית אלטרנטיבה לכוחניות מהסוג הזה?

"אני לא אישה עדינה, שברירית ושקטה, למרות שבהרבה מאוד מקרים מצופה מאיתנו להיות כאלה. אני לא מתנצלת על זה שאני מכירה ביתרונות שלי ואף פעם לא התנצלתי על זה. אני גם לא מתנצלת על הקול החזק שלי. יש הרבה מאוד דרכים להוות אלטרנטיבה לאנשים כוחניים ואלימים, ואני חושבת שאני הייתי עוד סוג של אלטרנטיבה כזאת. גם ברק (אדרי, החבר הטוב ביותר של סיונוב בתוך הבית, ג"פ), לדוגמה, הוא אלטרנטיבה מדהימה".

אולי לא הצלחת לייצר אלטרנטיבה ממשית, ולכן הודחת מיד לאחר ההדחה של שי חי.

"אני מאוד מקווה שזה לא נכון. מהתגובות שאני קוראת והדברים שכתבו לי יש לא מעט אנשים שמבחינתם זה לא נכון. ואתה יודע מה, אם אנשים סימסו לי בגלל שי חי, אז אני שמחה שהם הפסיקו לסמס".

למעלה: שי חי | למטה: עם ברק אדרי | צילום: יח"צ קשת
למעלה: שי חי | למטה: עם ברק אדרי | צילום: יח"צ קשת

להתנתק מהמקורות

 

סיונוב (35) עלתה לארץ מארצות הברית כשהייתה בת 9 והתחנכה בשכונת יד אליהו התל אביבית. כבת למשפחה מסורתית, התודעה הפמיניסטית התגבשה אצלה כבר בשלב מרד הנעורים. "המשפחה של אבא שלי היא משפחה גדולה, מאלה שמתכנסות לארוחות של מאה איש לפעמים. לפני הארוחה הנשים מכינות את האוכל ומסדרות את השולחן, ואחריה הן שוטפות את הכלים. כשהייתי ילדה הייתי חלק מזה. גדלתי לתוך זה. אחרי הארוחה אני הייתי צריכה לקום להביא את הכלים למטבח, ואחי היה נשאר לשבת. בערך בגיל 14 הפסקתי לקום, ואמרתי שאני לא קמה אם לא כולם קמים. הסיפור שסיפרנו לעצמנו כמשפחה – שנשים יודעות לעשות את הדברים האלה טוב יותר, וכן הלאה – כבר לא עבר אצלי. גם כמי שלמדה בבית ספר דתי, שבו היינו צריכות להצטנע וללכת בחצאיות ארוכות, ניסיתי תמיד לשאול למה ולרדת לעומק העניין".

בבית הזכרת את אבא שלך כדוגמה לדמות גברית שרצית להתנתק ממנה.

"בילדותי אבא שלי לא היה דמות מיטיבה, והחלטתי בגיל מאוד צעיר שאני לא נמצאת בסביבת אנשים שמסכנים את הבריאות הנפשית והפיזית שלי. בבית האח הגדול נאלצתי לראשונה להתקיים אחרת. הדבר הכי קשה בשהות בבית היה שלא יכולתי לצאת ממנו. הייתי סגורה עם אנשים שלא בחרתי להיות איתם, ושלא בהכרח עשו לי טוב".

המשפחה אהבה את איך שיצאת בתוכנית?

"לאימא שלי היה מאוד קשה לראות אותי חשופה לאלימות, מפוחדת ובוכה. אחי היה גאה בטירוף. אחד הדברים המוזרים והמרגשים היה שהם למדו להכיר אותי מחדש. בזכות התוכנית הם למדו להכיר בי צדדים אחרים. מסתבר שהמציאות הזו הוציאה ממני דברים בעוצמה גבוהה יותר".

כדמות הנשית הדומיננטית ביותר בעונה הנוכחית של "האח הגדול" (בלי הרבה תחרות, יש לציין), סיונוב מרגישה שיצאה מהבית גם כמודל מעורר השראה לנשיות חזקה. "כשאנשים שומעים את הקול הזה בפריים טיים של ערוץ 2, יש לזה השפעה מדהימה. אני כל הזמן מקבלת הזמנות לפגוש בני נוער, ויש כבר חמישה בתי ספר שאני אמורה להגיע אליהם. אבל המקום שבו רואים את זה הכי הרבה זה ההודעות שאני מקבלת. קיבלתי הודעות מנשים שאמרו לי שאחרי מה שהם ראו הן הגישו תלונה במשטרה נגד גברים שהטרידו אותן, והודעות מנערות שמספרות לי שהפסיקו להתבייש באיך שהן נראות".

"הרגשתי שהתעסקו בזה שאני רעה, דעתנית או רכלנית. היה לי חשוב לעבור חמה כמו שאני. לא הייתי רוצה שיחשבנו שאני מנוולת". אור סיונוב | צילום: ינאי יחיאל
"הרגשתי שהתעסקו בזה שאני רעה, דעתנית או רכלנית. היה לי חשוב לעבור חמה כמו שאני. לא הייתי רוצה שיחשבנו שאני מנוולת". אור סיונוב | צילום: ינאי יחיאל

יש מסר אחד שהיה לך הכי חשוב להעביר?

"אין מסר אחד שהוא נר לרגליי. יש לי השקפת עולם שמורכבת מהרבה מאוד תפיסות. אפשר להגיד שיש לי יותר מדי דעות על יותר מדי נושאים. יש קהילות פמיניסטיות בישראל שצוחקות צחוק גדול שאני מתויגת כמישהי פמיניסטית. כאישה מזרחית אני פשוט בנאדם ששואף לשוויון. אני גם פמיניסטית, אבל זה נובע אוטומטית מהאופי שלי.

"אני לא מאמינה שיש מודל אחד ל'פמיניסטית' או ל'אישה'. יש הרבה מאוד סוגים של נשים והרבה מאוד סוגים של גברים. מה שמייחד אותנו כנשים זה ההתמודדות שנדרשת מאיתנו במרחבים ציבוריים, ותקרות הזכוכית שיש לנו מעל הראש. כפעילה פמיניסטית, חשוב לי לייצר שינוי בשתי הזירות האלה עבור עצמי ועבור נשים אחרות. המרחב הציבורי הוא מרחב שמפחיד נשים. אין אישה שלא יודעת מה זה ללכת בלילה כשגבר עובר לידה ולקפוא, ואני מאמינה גם שאין אישה שלא עברה סוג של הטרדה מינית בחיים שלה. עכשיו אנחנו בתקופה שאנחנו מתמודדים עם חבלי השינוי, ובאמת מתרחש שינוי גדול מאוד. הכרתי דרך התוכנית המון נשים צעירות שדיברו איתי על ההשראה שהם קיבלו. יש דור צעיר ופמיניסטי שימשיך את השינוי והמהפכה, אני סומכת על הדור הזה מאוד".

אור סיונוב עם עמרי בן נתן וקסניה טרנטול בבית האח הגדול | צילום: יח"צ קשת
אור סיונוב עם עמרי בן נתן וקסניה טרנטול בבית האח הגדול | צילום: יח"צ קשת

לא הייתי נוהגת אחרת

על ההנחה שלא קיים מודל אחד לאישה פמיניסטית כמעט שאין עוררין, אך אי אפשר להתעלם מכך שהמודל שהציגה סיונוב ב"אח הגדול" היה קל – ויש שיגידו קל מדי – לעיכולו של המיינסטרים הישראלי. הטענה הזו נשענת על השוואה בלתי נמנעת לאורטל בן דיין, מתמודדת העונה השישית של התוכנית (וכותבת בעיתון זה, ראו טור דעה בעמ׳ 54) החולקת עם סיונוב את אותו מילייה מזרחי־פמיניסטי. בשרשרת פוסטים שפורסמה בדף הפייסבוק שלה, מתחה

בן דיין ביקורת נוקבת (שהקימה עליה לא מעט מחבריה הקרובים) על האופן שבו התנהגה סיונוב בימים שבהם שי חי "הוחרם" בבית ("ברגע שקבוצת אנשים הצליחה לקחת מהגביר את הכוח לפגוע ולהשפיל אחרים, זוהי הנקודה שבעל הכוח – המוסרי – צריך לסגת ולא להמשיך לבעוט בגופה. מנהיג בעל יושרה מוסרית, חמלה וראייה חברתית כוללת – כזה שאמור לייצר את האלטרנטיבה לבריונות – צריך להוריד את הרגל מהגז כשהאויב מובס", כתבה בן דיין) ועל ההימנעות העיקשת מדיון בנושאים הקשורים בסכסוך ("מעולם לא אמרתי 'על ערבים אני לא רוצה לדבר' כדי לקבל חיבוק מיינסטרימי מבחיל", היא הוסיפה בפוסט אחר).

"למדתי מאורטל אינסוף", אומרת סיונוב. "היא הייתה עבורי מורה, ואחת החברות הכי טובות שלי. אני מאחלת לה מזל טוב לקראת החתונה שלה. לגבי הטענות עצמן, שי חי היה גבר אלים, ולעולם לא הייתי נותנת דוגמה שונה ממה שנתתי שם. אבל מותרת לה עמדה אחרת. הטענה שחשבתי על חיבוק ממצביעי התוכנית היא מופרכת, וגם יש פה סתירה, הרי דיברתי על ביבי כל הזמן. לא חשבתי על המצביעים לשנייה, חשבתי רק על הרצון שלי לייצר שינוי תודעתי בחברה״.

למעלה: עם דודו כהן | למטה: עם ברק אדרי | צילום: יח"צ קשת
למעלה: עם דודו כהן | למטה: עם ברק אדרי | צילום: יח"צ קשת

נמנעת מלהביע דעה פוליטית בבית?

"אמרתי את מה שאני חושבת על הסכסוך הישראלי־פלסטיני באופן שאינו משתמע לשני פנים. זה שלא ישבתי מול 12 אנשים שתופסים את עצמם כימנים ואמרתי להם שצה"ל הוא כובש אכזר, למרות שאני בכלל לא חושבת ככה, זה לא אומר שהסתרתי את העמדות שלי. אני אפילו לא רואה את האנשים האלה כימנים. הדיון הזה, של ימין ושמאל, פשוט לא רלוונטי בעיניי.

"אני לא חושבת שהציבור מטומטם כי הוא מצביע לביבי", היא מוסיפה מאוחר יותר בשיחה באותו הקשר. "הוא פשוט עייף. להגיד שהוא מטומטם זו חוכמה קטנה מאוד של אנשים פריבילגים שיש להם בתים על שמם ודרכון אירופי. המציאות הרבה יותר מורכבת. הם מסתכלים על אנשים שיושבים על הגבול של לבנון ואומרים להם שהם גזענים, אבל בעיניהם ביבי הוא היחידי שמבטיח שהבית שלהם יישמר".

לא קיבלתי כלום בבית

הכניסה לבית "האח הגדול" תפסה את סיונוב – מחנכת עם ותק של 15 שנה בעבודה עם נוער ובעבר בעלת דוכן בשוק האוכל של דיזנגוף סנטר – בעיצומו של שינוי רדיקלי בחייה. "נסעתי לניו יורק עם מזוודה ביד ומאתיים דולר בכיס, והתארחתי שם אצל חברה שאפשרה לי לקחת קצת אוויר. בבוקר שבו חתמתי על חוזה לדירה ועל חוזה עבודה בהוסטל לנערים בסיכון, התקשרו אלי מ'האח הגדול'. התוכניות התחילו, וכבר נגדעו".

ועכשיו את מתכננת להישאר בארץ?

"כן. זה משהו שהבנתי תוך כדי השהייה בבית. שמתי לב שכשאני מדברת על העתיד שלי, אני מדברת במונחים של ישראל. כשהייתי בניו יורק היה לי מאוד קשה. הרגשתי שאני פיזית שם אבל נפשית בארץ. מצד אחד הלב רצה לחזור הביתה, אבל הראש אמר לשחרר ולהיות יותר סבלנית. במובן הזה, כשקיבלתי את הטלפון מההפקה נשמתי לרווחה. היה לי נוח להסתכל על זה כסימן, לקח לי שעה להחליט שאני חוזרת".

אור סיונוב עם עמרי בן נתן וקסניה טרנטול בבית האח הגדול | צילום: יח"צ קשת
אור סיונוב עם עמרי בן נתן וקסניה טרנטול בבית האח הגדול | צילום: יח"צ קשת

יש לך תוכניות לנצל את החשיפה שקיבלת כדי לקדם את האג'נדה שלך בצינורות פוליטיים מסורתיים יותר?

"אני לא יודעת עדיין. אני מרגישה שלא חסרות מנהיגות מוכשרות, יש נשים הרבה יותר מנוסות שאני מאמינה בהן אמונה ענקית ואשמח לעזור להן בכל מה שאוכל, גם אם אצטרך לנצל את החשיפה שקיבלתי. אני לא יודעת אם אני מוכנה לזירה כמו הכנסת, יכול להיות שכן".

מי מרשימה אותך למשל?

"אורלי לוי אבקסיס מדהימה בעיניי. גם ד״ר יפעת ביטון, חברתי טובה כרמן אלמקייס שהקימה את ה'לא נחמדים' והרבנית עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף".

מה לקחת איתך מהחוויה הזאת לעתיד?

"את ברק אדרי. הוא בנאדם שמסוגל לעמוד אל מול אמת חדשה שמשנה לו סדרי עולם. אני חושבת שברק ריגש אותי עד כדי דמעות שלוש פעמים ביום".

ובמובן רחב יותר?

"אני חושבת שאני עדיין לא מאורגנת מספיק מחדש מבחינה מנטלית כדי להבין מה הדבר הזה עשה. עברתי מסע נפשי מאוד רציני, אבל בתפיסה שלי המילה 'תהליך' קשורה לדרך שאת עוברת ובסופה יש גדילה או צמיחה. אני לא מרגישה שהדברים האלה קרו לי בבית האח. לא קיבלתי כלים שיעזרו לי לחיות טוב יותר".

לפעמים נראה היה שאת במשימה להעניק כלים כאלה. כשדיברת עם ברק ודודו על נושאים פוליטיים התחושה הייתה שאת באה ממקום פטרוני שבא לשחרר אותם ממעין תודעה כוזבת.

"הדיונים היו דיונים אידיאולוגיים. אני מנוסה מהם מהבחינה הזאת רק כי אני נמצאת בהרבה מאוד זירות פוליטיות כבר הרבה מאוד זמן. אני משתדלת לא להתעקש על העמדות שלי או על האידיאולוגיה שלי מול אנשים שלא שאלו אותי עליהן. הרבה פעמים דודו פנה אלי כי הוא רצה לשמוע. המוטיבציה היא מוטיבציה הדדית".

"אני עדיין לא מאורגנת מספיק מבחינה מנטלית כדי להבין מה הדבר הזה עשה. עברתי מסע נפשי מאוד רציני. חשבתי שזה יהיה לי פחות קשה, ולא יעלה כל כך הרבה כאב". אור סיונוב | טוטאל לוק: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב
"אני עדיין לא מאורגנת מספיק מבחינה מנטלית כדי להבין מה הדבר הזה עשה. עברתי מסע נפשי מאוד רציני. חשבתי שזה יהיה לי פחות קשה, ולא יעלה כל כך הרבה כאב". אור סיונוב | טוטאל לוק: אוסף פרטי | צילום: איליה מלינקוב

הקרבתי בהשלמה

להוציא את הדקות שבהן שוחחנו על אדרי, היה רק עוד רגע אחד בריאיון שהוציא את סיונוב ממצב הרוח הקיצוני – שנע במהירות בין אדישות לעצבנות – שהכניע אותה בימים שלאחר היציאה מהבית. הטלפון, כהרגלו, זמזם, אך הפעם במקום הודעת נאצה אופיינית, הופיעה הודעה מאחד הנערים שעבדה עמם בעבר. "רק רציתי לומר שהיית מושלמת, וחבל שנתנו במה לאנשים שלא שווים את זה", היא קראה לי מהצג. "הבאת גאווה מטורפת, ואל תיתני לרוע שברשת להזיז לך".

איך את חושבת שהנערים אחרים שעבדת איתם רואים את זה?

"אני חוששת, מקווה לטוב. אני יכולה לראות איך דמויות בבית היו מצחיקות יותר או מושכות יותר בעיניהם".

ברגעים הראשונים לאחר היציאה מהבית היה לך חשוב לדעת שעברת כבנאדם חם. למה דווקא התכונה הזאת העסיקה אותך?

"הרגשתי שההתעסקות הייתה בזה שאני רעה, דעתנית או רכלנית, והיה לי חשוב לדעת שאני עוברת כמו שאני מכירה את עצמי. ידעתי שאני לא עוברת כמצחיקה, והקרבתי את ההקרבה הזאת בהשלמה, אבל אני מרגישה שהחום הוא משהו שמגדיר אותי כל החיים. אני לא קרה ולא רעה, ולא הייתי רוצה שיחשבו שאני מנוולת".