משרד החינוך נגד אופק? "מנסים לטאטא הכל מתחת לשטיח"

אופק ראשון יחד עם אמא זיוה על הסט של אופטיקנה | צילום: נוי ערקובי
אופק ראשון יחד עם אמא זיוה על הסט של אופטיקנה | צילום: נוי ערקובי

הילדה אופק ראשון שחשפה את החרם שעברה, לוהקה לקמפיין - אך הוא בוטל. אז מי רוצה שהיא תפסיק לדבר על הנושא הכאוב?

88 שיתופים | 132 צפיות

פחות מחודש עבר מאז שכל המדינה התרגשה מהסרטון של אופק ראשון, בת ה-13 האמיצה שחשפה את החרם שחוותה בעיניים דומעות מול המצלמות. אבל השבוע, על סט הקמפיין של אופטיקנה, אין זכר לילדה הבוכייה ההיא. אופק נראית מאושרת, היא פורחת מול המצלמות ומפגינה ביטחון מלא כשהיא מדברת על כל מה שעברה מאז.
"אני חושבת שזאת התקופה הכי חשובה בחיי. אני פשוט לא רוצה שאף ילד יסבול יותר מחרם, זה דבר נורא להרגיש", היא אומרת לנו היום.

צפית את כמות התגובות המטורפת שהסיפור שלך יעורר?
"תיארתי שאנשים יגידו שזה עצוב ונורא, ושזה ייגמר תוך רגע. לא דמיינתי שהסיפור שלי יגיע לכל כך הרבה מקומות. אני יודעת שאפילו בבית הספר שלי מראים את הסרטון שלי, למרות שאני נראית שם כמו הצרות שלי", היא אומרת עם הומור עצמי של מנצחות.

אופק ראשון על הסט של אופטיקנה | צילום: חן ראשון
אופק ראשון על הסט של אופטיקנה | צילום: חן ראשון

 

אופק קיבלה ועודנה מקבלת כמות מטורפת של אהבה – ברחוב, ברשת ובטלוויזיה. השיא הגיע עם ההכרזה של רשת אופטיקנה על כך שהיא תהיה הפרזנטורית של פרויקט הילדים שלהם, שיוקדש כולו למשקפי ראייה. אך מה שאמור היה להיות יום חגה הפך מהר מאוד לדרמה מתגלגלת, כאשר מנהלת בית הספר בו לומדת אופק לא נתנה לה אישור להופיע בפרסומת ולבסוף הקמפיין שאמור היה להצטלם השבוע נקטע על סט הצילומים.

על פי משרד הכלכלה בכל מקרה של העסקת ילד במופע או בקמפיין נדרשים מספר אישורים: של הילד עצמו, של הוריו, של רופא משפחה ושל מנהל המוסד החינוכי. אופק השיגה את כל האישורים הנדרשים חוץ מזה האחרון, האם זה קשור לעובדה שהיא לומדת בבית ספר חרדי?

אימה זיוה סיפרה על הסט שהמשפחה השיגה אישור גם מהרב זמיר כהן להשתתפות בקמפיין, אך כאמור זה לא הספיק ומכאן הסיפור מסתעף, כאשר כל צד בו מנסה להעביר את האחריות לידיים של הגורם השני.

אופק, למה המנהלת לא רוצה שתשתתפי בקמפיין?
"האמת? לא הבנתי למה היא מתנגדת. יש הרבה ילדים שמדגמנים ומופיעים בכל מיני מקומות".

אולי זה כי את לומדת בבית ספר חרדי?
"לא, אין קשר", אומרת אופק ובטוחה שהאשמה היא דווקא במשרד החינוך. "משרד החינוך רואה שיש סביבי כל כך הרבה עניין והוא מפחד שיבואו אליו בטענות. שאנשים יתחילו לשאול למה לא טיפלתם, למה לא התייחסתם, למה לא העברתם את הילדה בית ספר. ואגב, זאת ממש לא הייתה אשמת ההורים שלי".

חלק מהגולשים באמת תהו איפה היו ההורים שלך במשך 6 שנים של חרם.
"ההורים שלי היו בתמונה כל הזמן, שיתפתי אותם בכל והם רצו להעביר אותי בית ספר. הם נלחמו בשבילי כמה שהם יכלו, פשוט העירייה לא נתנה, ניסו שם לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח ואמרו להם במילים האלה ממש: 'אי אפשר להעביר את הילדה, אין בית ספר קרוב'".

אז את חושבת שמשרד החינוך לא נותן לך אישור להופיע בקמפיין כדי בעצם להשתיק את מה שחשפת?
"חבל לי שהם מנסים לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח. אולי עכשיו בגלל כל הפרסום סביבי הם מפחדים, הם מנסים להראות שהכל טוב ויפה אבל זה לא באמת ככה".

בית הספר בו לומדת אופק בראשון לציון, משתייך לזרם החינוך העצמאי החרדי, ונמנה על זרם החינוך המוכר שאינו רשמי ונמצא בפיקוח של משרד החינוך. כמו שאר בתי הספר החרדים בארץ הוא נהנה מעצמאות בכל מה שקשור לנושאי תרבות, דת וחינוך.

"הנושא הזה בכלל לא במנדט שלנו", אומרת מיכל צדוקי דוברת משרד החינוך. "מבחינתנו שהילדה תצטלם בכיף. אני כל הזמן נותנת לילדים אישור להופיע".

אופק ומשפחתה אומרים דברים אחרים, טוענים שבמשרד החינוך לא רוצים שהיא תצטלם כדי להשתיק את עניין החרם שלא טופל.
"משרד החינוך זה לא הסיפור פה, אלא בית הספר החרדי שיש לו אורחות חיים ותקנון משל עצמו והוא צריך להכריע. המדינה העניקה למוסדות החינוך האלה עצמאות, משרד החינוך מנסה לעזור פה ולתווך אבל לא יכול להחליט בשבילם. הם קובעים אם התלמידות צריכות למשל להגיע עם שרוול עד המרפק או חצאית עד הברך. היה בעבר סיפור גדול בו תלמידה מבית ספר כזה השתתפה במופע וראו אותה רוקדת. אצלם דבר כזה זה לא נהוג ואני לא יכולה להחליט או לקבוע בשבילם".

פנינו ליהודית יפרח, מנהלת בית הספר רזאל, אליו אופק הצטרפה השנה, כדי לנסות להבין מי לא רוצה שהילדה שהפכה לדמות חינוכית בעצמה תשתתף בקמפיין. "אני לא עסק עצמאי, אני חלק ממוסד שאינו בבעלת פרטית, אלא תחת הסמכות של מוכש"ר (מוסד חינוך מוכר שאינו רשמי) של משרד החינוך", היא אמרה לנו בשיחת טלפון.

תני לי להבין משהו, אם אופק זקוקה לאישור מנהלת, ואת המנהלת שלה למה את לא יכולה לאשר לה השתתפות בקמפיין? או שזה קשור לעובדה שאתם מוסד חרדי והדבר מנוגד לאורחות החיים שלכם?
"לא, זה קשור לבירוקרטיה. אני יכולה לספר לך שבעבר לאופק היה כרטיס ליורודיסני ואת זה אישרתי כי אני יודעת מה אומר חוזר מנכ"ל בנושא. דברים שהם במנדט האישי שלי אני מאפשרת, אבל כאן אני כפופה ליועצים משפטיים והם אמורים לתת לי הנחיות".

בסופו של דבר יש כאן ילדה אחת שנשארה מאוד מבואסת.
"צר לי, באמת. לא לזה התכוונו. אופק יודעת שאנחנו מגויסים בשבילה, היא חשובה לנו מאוד ואנחנו כאן בשבילה".

מהרב אליעזר סורוצקין העומד בראש מרכז החינוך העצמאי אליו משוייך בית הספר רזאל, טרם נמסרה תגובה.

 

יש מי שיטענו, ואולי אף בצדק מסוים, שהמנהלת ובית הספר מנסים לגונן ולשמור על אופק, מתוך אמונה אמיתית שהפרסום עלול להזיק לה. אל הגישה הזאת מצטרפים גולשים לא מעטים שכבר היום בטוחים שהתקשורת מעניקה לאופק שירות דב, על אף גילה הצעיר אופק נדרשת גם לסוגייה הזאת, ומתייחסת אליה בבגרות ראויה לציון.

אופק, מה את רוצה לומר לכל מי שבטוח שכל הפרסום רק מזיק לך?
"אני מודה על הדאגה אבל אני מסתדרת בצורה טובה. לא קשה לי להכיל את העניין כי אני יודעת שיום יבוא והפרסום ייגמר. אני לא עושה את זה בשביל פרסום אלא כדי להעביר מסר. תוכנית אחת יותר בטלוויזיה, או תוכנית אחת פחות – זה לא משנה. בעיניי הרבה יותר חשוב להגיע לבתי ספר ולהעביר שם הרצאות".

ואיך הגיבו הילדים בבית הספר החדש שלך, זה שעברת אליו השנה?
"יום אחרי שיצא הסרטון והופעתי בטלוויזיה הגעתי לכיתה וישר נהיה מעגל סביבי של בנות – מהכיתה, מהשכבה, משכבות אחרות. הייתי באמצע וכולם שאלו אותי שאלות ולא ידעתי למי לענות קודם. לא ידעתי מה זאת ההרגשה הזאת פתאום, אוהבים אותי כאילו? ממתי?'"

ואיך המורות או המחנכת שלך הגיבו?
"בגלל שזה בית ספר דתי המורות לא ראו אז לא ממש הייתה תגובה".

אין ספק שעברת ואת עדיין עוברת תקופה סוערת. יש רגע אחד שריגש אותך במיוחד?
"היה יום אחד שיצאתי מבית ספר וראיתי לימוזינה, אשכרה לימוזינה. לא הבנתי מה קורה. מסתבר שמשפחה מקסימה מבאר שבע, שאודה להם עד סוף חיי, החליטו לעשות לי חתיכת יום כיף מטורף. הם שכרו לימוזינה, הלכו איתי לקניון ולקחו אותי לפסטיגל. זה ממש חימם לי את הלב כי הבנתי שאנשים כן מכילים ותומכים".

אז היום למרות כל מה שעברת את אופטימית?
"מאוד. עכשיו אני רק מקווה שמי שעובד במשרד החינוך יקרא את הכתבה הזאת ויבין שאם מנסים לטאטא מתחת לשטיח זה לא ילך".

טרם התקבלה תגובת אופטיקנה.