אגדת פראג

מגדל התצפית בגבעת פטז'ין. צילום: shutterstock
מגדל התצפית בגבעת פטז'ין. צילום: shutterstock

בפראג יש משהו קסום, אפל ומכושף, משהו באוויר שגורם למבקרים בה לחוש קצת בתוך אגדה. הצעה לטיול משפחתי חורפי ומלא עניין

88 שיתופים | 132 צפיות

אם הגעתם לפראג בחודשי החורף אז קר בחוץ. קר מאוד, קפוא. ואולם, לחיות שבגן החיות של פראג דווקא חם; עובדי הגן, שנחשב לאחד מגני החיות הטובים באירופה, מחממים את החיות ודואגים שסביבתן הקרובה תהיה נעימה. יש כאן בערך 4,200 בעלי חיים מ-645 מינים, בהם פרטים של יותר ממאה מינים המצויים בסכנת הכחדה. מקסים במיוחד הוא הכלוב של דובי הקוטב, שרצפתו עשויה זכוכית: אתם יכולים לראות את הדובים שוחים מתחת לפני המים וזה כשלעצמו מצדיק את הביקור במקום, שנמצא קצת מחוץ למרכז העיר.

סמטת הזהב. אוסף מתוק של בתי מגורים זעירים. צילום: shutterstock
סמטת הזהב. אוסף מתוק של בתי מגורים זעירים. צילום: shutterstock

עוד אתר שכדאי מאוד להגיע אליו בטיול משפחתי הוא גבעת פטז'ין (Petřínské sady), שאליה עולים בפוניקולר – קרון הנמשך באמצעות כבל ואופציית עלייה מועדפת על ילדים. על הגבעה מתנוסס מגדל התצפית (Petřínská rozhledna), שהוא דגם מוקטן של מגדל אייפל בפריז. גובהו קצת יותר מ-60 מטר, כחמישית מגובהו של המקור, ו-299 מדרגות לולייניות (או מעלית) יקחו אתכם לתצפית מרהיבה על העיר. אפשרות בילוי נוספת על הגבעה היא מבוך מראות מבלבל ומאתגר שנמצא בתוך מבנה דמוי טירה. אם צלחתם אותו, תגיעו בהמשך הדרך לאולם שבו 14 מראות קעורות וקמורות, שיעלו אצל הילדים פרצי צחוק בלתי נשלטים.

בתי גמדים והמון צעצועים

שום ביקור בעיר אינו שלם בלי סיור במצודת פראג (Pražský hrad). המתחם כולל שתי כנסיות מרשימות, ארמון עתיק ואולם נשפים, כמה גנים ומוזיאונים ועוד, אבל דומה שהאטרקציה המסקרנת ביותר מבחינת הילדים שוכנת דווקא בקצה המסלול. סמטת הזהב (Zlatá ulička, מוכרת גם בשם "סמטת האלכימאים") שבהמשך הדרך היא אוסף מתוק להפליא של בתי מגורים ובתי מלאכה זעירים. הילדים ימצאו ודאי עניין רב בכלי העבודה, במיטות ובמטבחים הקטנים שב"בתי הגמדים". ביציאה מהסמטה מצוי מוזיאון הצעצועים ובו אוסף צעצועים מרשים מרחבי העולם.

מוזיאון הצעצועים. צילום: shutterstock
מוזיאון הצעצועים. צילום: shutterstock

התצוגה, המתפרשת על פני שבעה חללים בשתי קומות, מתחילה בימי יוון העתיקה ומסתיימת בצעצועים מודרניים. יש כאן המון דגמי מכוניות, אופנועים ושאר צעצועי פח וגם מגוון צעצועי עץ צ'כיים מסורתיים. חלל שלם הוקדש לבובת הברבי, לאחר שמלאו לה 50 שנה. בקיצור, ילדים בכל גיל (וגם מבוגרים), בנים ובנות, יבלו כאן כהלכה. ביציאה מהמוזיאון ומהטירה כדאי לעצור לתצפית נוספת על העיר המושלגת, המסקרנת והיפהפייה.

עמיחי ליבנה – מפיק טלוויזיה שהעולם מסקרן אותו, אב לשניים

טיפ לדרך

אם זמנכם קצר ואתם רוצים לחסוך את הטיפוס הרגלי הארוך למצודה, שהוא טיול יפה בפני עצמו, קחו את קו 22, קו החשמלית הוותיק. הקו עובר במסלול יפה ממרכז העיר, דרך הנהר ועד צדה העליון של המצודה. על הדרך אולי תרוויחו משהו נוסף – חילופי משמרות של החיילים בכניסה.

bookFlight_0001_kaftor-04