מקודם

גבאי בראל: "סולידריות חברתית עם מקצוענות חסרת פשרות"

בית דין. צילום: שאטרסטוק
בית דין. צילום: שאטרסטוק

משרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה, עבודה ובמשפט אזרחי, מלווה בימי הקורונה עובדים רבים שיצאו ממעגל העבודה או שהורעו תנאיהם. בשל הקושי הכלכלי של הלקוחות לממן שכר טרחה הם גובים שכר רק על בסיס הצלחה: "כולנו צריכים היום לשלב ידיים ולהירתם כל אחד בתחומו"

88 שיתופים | 132 צפיות

האישה שהגיעה למשרד עורכי הדין "גבאי- בר אל", בישוב בית עריף בואכה שוהם, התקשתה להסתיר את התרגשותה. "ניצחנו", היא אמרה בעיניים בורקות. חודשיים קודם לכן, בתחילת הגל השני של הקורונה, היא הגיעה להתייעצות אצל יגאל גבאי ושותפתו סיגל בר אל. הסיבה: לאחר שש עשרה שנות עבודה בחברה במהלכן זכתה לשבחי הממונים, היא הוזמנה לשימוע בדרך לפיטורין. צמד עורכי הדין הנמרצים החליטו לייצג אותה בשימוע. התוצאה: היא קיבלה את כל הזכויות המגיעות לה כדין ובתוספת פיצוי לא מבוטל של 50.000 ₪.

בימים של משבר כלכלי שכמותו לא ידענו, כשכמעט מיליון ישראלים מוצאים עצמם מובטלים וללא אופק תעסוקתי, החליטו שני השותפים לשים את נפגעי הקורונה בקדמת המשרד. השניים החליטו לנהל תיקים עם שכר טרחה על בסיס הצלחה בלבד במענה לחוסר האונים של מי שידם אינה משגת בפתיחת הליכים משפטיים. "מה שמנחה אותנו היום, לצד מקצוענות חסרת פשרות, זוהי סולידריות ורגישות חברתית",  אומרת בר אל,  וגבאי מוסיף: "שנינו באנו מהפריפריה ומכירים מקרוב את הקשיים הכרוכים בה ומעל הכול את הצורך המתמיד להישאר עם שתי רגליים על הקרקע ולטפח על בסיס קבוע את רוח החמלה והעזרה לזולת. אנחנו מאמינים שאם כל אחד יביט סביבו ולא רק על עצמו חיי כולנו במדינה יהיו טובים הרבה יותר. בעקבות המשבר הגיעו אלינו אנשים במצוקה שאין מי שישמע את זעקתם. החלטנו להיות להם לפה כדי שיקבלו את המגיע להם".

איריס בר-אל (צילום: באדיבות המצולמים)
איריס בר-אל (צילום: באדיבות המצולמים)

גבאי, 52, אב לשלושה, בעל תואר נוסף במנהל עסקים ובעברו קצין בצה"ל, שימש בתפקידי ניהול בכירים בחברות ענק לפני שפנה ללימודי משפטים ועוסק כיום בדיני עבודה. בר אל, 49 אם לשלושה, שימשה בתפקידי חינוך והוראה בעלת תואר ראשון נוסף במדעי החברה ותואר שני במנהל עסקים. שוקדת בימים אלו על פיתוח תכנית רב תחומית לניהול תיקי משפחה ויישוב סכסוכים. השניים גם מגשרים מוסמכים ובעלי הכשרה לשמש דירקטוריונים בחברות.

על פי נתונים רשמיים, כמעט מיליון ישראלים מצאו עצמם מובטלים, היכן אתם נכנסים לעזור?

"אמנם ישנם מעסיקים שנקלעו לקושי אמיתי ועושים הכול שהעובדים שלהם יקבלו את המגיע להם. ואנחנו פועלים להגיע איתם למתווה מסודר שיבטיח לעובדים את מלוא זכויותיהם, אבל הקורונה גם חשפה מחדלים רבים של מעסיקים שמנצלים את המצב לטובתם ומרעים את תנאי העובדים. זכויות של עובדים נרמסות, לא מפרישים להם לפנסיה, מפחיתים שכר, מפטרים עובדים מבוגרים ונשים בהריון. לא כל העובדים מודעים לזכויותיהם וכאן אנחנו נכנסים לתמונה ומעניקים סיוע משפטי".

בכמה מקרים טיפלתם מאז הקורונה?

"עשרות רבות. המשותף להם הם הפנסיות, פגיעה בשכר ובזכויות ואי מתן פיצויים  כדין. חשוב לציין שאת רוב התיקים אנחנו סוגרים מחוץ לכותלי ביהמ"ש הודות לכלים ולידע שיש בידינו הן כמגשרים והן כעו"ד  תוך השגת הבנות הדדיות עם המעסיק שמבין מיד כי נכון לו הפסד בביהמ"ש, עם זאת אנחנו לא מרחמים על מעסיקים שמחליטים לרמוס את זכויות העובדים מתוך הנחה שהעובד החלש לא יתעסק אתם".

יגאל גבאי (צילום: באדיבות המצולמים)
יגאל גבאי (צילום: באדיבות המצולמים)

דוגמאות?

"עובד שפוטר ממסעדה מבלי ששולמו לו התנאים הסוציאליים, קיבל את מלוא זכויותיו בסך 40,000 שקלים .עובדת שאולצה להתפטר, והמעסיק החליט שלא מגיעות לה זכויות, זכתה ב23,000 שקלים. עובדת שרצתה להתפטר כתוצאה מהרעת תנאים, אושר לה להתפטר בדין מפוטר ולקבל את זכויותיה במלואם. עובדת שחוותה הטרדה מינית וקיבלה סכום של 75,000 שקלים מעבר לזכויות המגיעות לה. לא מעט עובדים קיבלו עשרות אלפי שקלים מעבר לציפייה שלהם".

האם אתם מקבלים יותר פניות מנשים לעומת גברים?

"כן. התחושה היא שיותר נשים נפלטו ממעגל העבודה בשל האילוץ שלהן להישאר בבית עם הילדים הקטנים, או שנאלצו לטפל בהוריהן המבוגרים שנמצאים בסיכון. ומבחינת המעסיק זה יצר בעיה שהובילה מצדם להרע את תנאי העובדות".

מהן העצות הפרקטיות הטובות ביותר שאתם יכולים לתת לעובדים?

"מי שיכול לשמור על מקום עבודתו שישמור עליו. אם הוחלט על סיום העסקה תגיעו להסכמה עם המעסיק מבלי לוותר על הזכויות שלכם. יש לבדוק שכל זכויותיכם נשמרות ושהמעסיק מפריש את הסכומים המחייבים אותו לקרן הפנסיה".

מה ממריץ אתכם?

"חרטנו על דגלנו לתת מענה לא רק לבעיות המשפטיות של הפונים, תהיינה סבוכות ככל שתהיינה, אלא גם לבעיות אישיות מתוך ראייה הוליסטית והומנית כאחד. אנחנו פועלים רק ממקום של צדק והגינות. מצד אחד נעשה הכול כדי למנוע מהלקוח עינוי דין ונשאף לסגור את התיק מחוץ לביהמ"ש , ומצד שני, באין ברירה, ננהל מלחמה עיקשת לצורך שמירה על האינטרסים שלו במלואם. כשאנחנו רואים לקוחות מחייכים, תחושת הסיפוק היא עצומה".