שיק פריזאי

חללים גבוהים ובהירים ושופעת פריטים מיוחדים | צלם: Francis Amiand
חללים גבוהים ובהירים ושופעת פריטים מיוחדים | צלם: Francis Amiand

דירתו של המעצב Jean-Marc Gady ובני משפחתו ברובע מדלן בפריז, עשויה חללים גבוהים ובהירים ושופעת פריטים מיוחדים בעיצובו. שיק פריזאי

88 שיתופים | 132 צפיות

עיצוב פנים: Jean-Marc Gady
שטח הדירה: 150 מ"ר

המעצב Jean-Marc Gady הוא דמות ידועה למדי בסצנת העיצוב של צרפת ונחשב לאחד הכישרונות הבולטים כיום. גאדי עובד עם מותגים מוכרים כשאנל ולואי ויטון ומשלב עיצוב רהיטים עם עיצוב חללים פרטיים וציבוריים. לפני שנים אחדות חיפש עם אשתו ושני ילדיהם דירה ברובע השמיני של פריז, המוכר כמוקד תיירות בליבה של העיר. הרובע משתרע משדרות השאנז אליזה דרך Rue de Rome ומושך אליו חובבי קניות ואופנה. הרובע גדול ומחולק לארבעה רבעים, ובני הזוג בחרו בדירה שברובע מדלן ((Madeleine, סמוך לכיכר לואי השישה עשר וקרוב למאפייה אשר ניחוח הקורסונים הטריים שלה מגיע עד ביתם.

לדברי המעצב, בניגוד למרבית הדירות הישנות בעיר, אשר התכנון שלהן מפותל ויש בהן הרבה חדרים קטנים, הדירה הזו מרווחת (שני חדרי שינה, סלון הכולל פינת עבודה, מטבח עם פינת אוכל, שירותים ואמבטיה) וגובה התקרות בחדריה הוא 3.5 מטרים. על אף היתרונות הראשוניים (של המיקום ושל התכנון) היה על גאדי להתאים את הדירה לצורכי משפחתו.


המעצב Jean-Marc Gady הוא דמות ידועה למדי בסצנת העיצוב של צרפת ונחשב לאחד הכישרונות הבולטים כיום

שינוי והתאמה

ההחלטה הראשונה הייתה להרוס קיר עם דלתות כפולות המפריד בין הסלון למבואת הכניסה וליצור בכך סלון גדול ומרווח במיוחד. במקום הקיר הוצבה כוננית ספרים שמפרידה הפרדה חלקית בין החללים. לדברי המעצב זהו הקיר היחיד שבני הזוג החליטו להרוס.

ההחלטה השנייה שהתקבלה הייתה להחליף את הרצפה, אשר הייתה במצב גרוע מאוד, בריצוף מהעץ החזק והעמיד ביותר שאפשר למצוא. "בחרנו בעץ איפאה טבקו (Ipe Lapacho) – עץ חזק במיוחד אשר הגוונים שלו נעים מ"כמעט בלונד" לחום כהה על סף השחור – ושיחקנו עם הגוונים", מספר המעצב. כך למשל קורות העץ במבואה כהות יותר מאלה שבחדר האורחים והדבר מסייע להמחיש את ההפרדה בין האזורים.

ההחלטה השלישית הייתה לצבוע את כל הקירות, התקרות והמשקופים בלבן כך שעיקר תשומת הלב תהיה באובייקטים המיוחדים שנמצאים במרכזי החללים שברובם שולטת קשת של גוני קרם ובז' – נגיעות צבע חזקות ופריטים מיוחדים מהווים בהם את נקודות המוקד.

משחק בין צורות

אחד המוטיבים המעניינים בדירה הוא משחק צורני בין מלבנים וזוויות חדות הבולטות לעין (חלונות צרפתיים ארוכים, נישות וקרניזים) לבין רהיטים בקווים מעוגלים היוצרים תחושה רכה ועוטפת. למבואה אופי שקט והיא מעוצבת בגוני עץ כהים. מדפי דיקט מדגם ISIS בעיצוב גאדי עצמו מפרידים בינה לבין חדר האורחים. לצד המדפים כיסא עץ נמוך הנקרא Low Chair Wood של האחים איימס אשר תוכנן ב־1946 בטכניקה של כיפוף עץ, ויחד הם יוצרים חלל מוגדר.


אחד המוטיבים המעניינים בדירה הוא משחק צורני בין מלבנים וזוויות חדות הבולטות לעין לבין רהיטים בקווים מעוגלים היוצרים תחושה רכה ועוטפת

הקווים המעוגלים ממשיכים גם אל חדר האורחים: שולחן וכיסאות מדגם Hug שגאדי עיצב בהשראת עיצובים שנוצרו בארצות הברית ובדנמרק בשנות ה־50 עבור חברת Perrouin הצרפתית הפועלת מ־1875 ושטיח מרוץ (Race), גם הוא בעיצוב גאדי, יחד עם רהיטים ישנים ומיוחדים כספת עץ עם כריות מעור לבן תופסים את רוב החלל. ואזה מזכוכית מנופחת מדגם Ammo(בעברית: תחמושת) אשר במקום כדורים זורעי הרס יוצאים מהקנה שלה פרחים, המאתגרת את חוקי שיווי המשקל ונטויה באלכסון, היא פריט מעניין נוסף שגאדי עיצב.


ספת עץ עם כריות מעור לבן תופסת את רוב החלל

האלמנטים הללו משתלבים עם כריות נוי שנעשו בעבודת יד על ידי חמותו של המעצב שמוצאה מרוסיה, ומסגרת מוזהבת שנמצאה בשוק הפשפשים ותלויה על הקיר מוסיפים תחושה חמימה וביתית.

ריהוט שהוא אמנות

אחת ההחלטות המעניינות יותר הייתה להימנע משילוב יצירות של אמנים מפורסמים. תחת זאת פריטי הריהוט ומספר מצומצם אך מובחר של חפצים שאסף גאדי בהתמדה במסגרת מסעותיו למקומות שונים בעולם יוצרים את האווירה המיוחדת ומבטאים את תפיסת העולם שלו, שלפיה ניתן למצוא עניין והשראה בכל מקום שנמצאים בו: קומקומי תה כחולים מסין, שעון מעורר משנות ה־70 שרכש ביפן, צלחת מתכת גדולה, גם היא מיפן, הם אובייקטים מעוררי עניין. גרסה מוקטנת של מנורה מדגם French Cancan שעיצב גאדי מורכבת מאהילים המחוברים יחד ומהווה אלמנט פיסולי בחלל – כל אהיל מכוסה בבד קפלים (פליסה) וכאשר המנורה דולקת נוצרים משחקים של אור וצל.


מספר מצומצם אך מובחר של חפצים שאסף גאדי בהתמדה במסגרת מסעותיו למקומות שונים בעולם יוצרים את האווירה המיוחדת ומבטאים את תפיסת העולם שלו, שלפיה ניתן למצוא עניין והשראה בכל מקום שנמצאים בו

חדרי הבית

פינת העבודה נמצאת גם היא בחלל המרכזי ותחומה במדפים בעיצובו של גאדי אשר יוצרים אשליה אופטית. המדפים, שתוכננו במקור עבור חלון ראווה של לואי ויטון, יוצרים מפגש של חדש וישן יחד עם שולחן של אביו של המעצב וכיסא אמריקאי משנות ה־40.


פינת העבודה תחומה במדפים בעיצובו של גאדי אשר יוצרים אשליה אופטית

סמוך לפינת העבודה נמצא המטבח של חברת Cuisines Schmitt, אשר עוצב כיחידה פונקציונלית. את הזוויות החדות והגוונים הכהים שובר גוף תאורה שקוף בעל קווים מעוגלים מדגםCandy Cane בעיצוב גאדי. הכיסאות סביב לשולחן האוכל אינם זהים – כל אחד עוצב על ידי מעצב אחר. אחד מהם הוא כיסא כתום בעיצוב ג'ספר מוריסון האנגלי. שילוב החומרים והצבעים בחלל זה מעניק למטבח מראה חיוני ולא פורמלי, המתאים לבישול ולארוחות משפחתיות.


סמוך לפינת העבודה נמצא המטבח אשר עוצב כיחידה פונקציונלית


הכיסאות סביב לשולחן האוכל אינם זהים – כל אחד עוצב על ידי מעצב אחר

בניגוד למטבח, בחדר השינה – חלל פרטי ואינטימי, ויתר המעצב באופן מוחלט על צבעים חזקים ואנרגטיים. מעל מיטה מעוגלת של חברת Lit Rond נתלה שנדליר מדגם Lady Crinoline שגאדי עיצב בהשראת דגם הקרינולינה הקלאסי מהמאה ה־19. גאדי עיצב אותו ברוח מינימליסטית המתאימה למאה ה־21 עבור חברת Baccarat, אשר לה דגמים של מעצבים ידועים כמו מרסל וונדרס ופיליפ סטארק. חומרים טבעיים כמו שטיחים מפרוות כבש וגוף תאורה מנייר אורז (Egg lamp) של המעצב היפני Yamagiwa יוצרים תחושה רגועה והרמונית בחדר השינה.


מעל מיטה מעוגלת של חברת Lit Rond נתלה שנדליר מדגם Lady Crinoline שגאדי עיצב בהשראת דגם הקרינולינה הקלאסי מהמאה ה־19

נראה כי המעצב החליט לדבר בשפה אחת ולשמור על קשר רציף בין החדרים. הוא בחר ברהיטים בקווים רכים ומעוגלים, בצבעוניות בהירה ובשילוב מודרניות עם הידור צרפתי קלאסי כפי שמתבטא בחלונות, בקרניזים המהודרים ואף בסידורי הפרחים. חפצים אישיים מיוחדים, אשר לכל אחד מהם יש משמעות משלו, יחד עם נגיעות צבע חזקות במרכזי החללים יוצרים תחושה של עיצוב מוקפד עד לפרטי פרטים אך בו בזמן מחבק ונינוח.

על קצה המזלג עם Jean-Marc Gady

אני מאמין: ההשראה נמצאת בכל מקום: ברחוב, במוזיאון או בטלוויזיה. כל דבר יכול להיות התחלה של רעיון או של קונספט עיצובי.

גישת עיצוב: אני רואה בעיצוב יצירת הרמוניה בין אמנות ופונקציונליות. בעיצובים שלי אני יוצר תערובת של חלומות, של שירה ושל נשיות. אני מניח שזה מה שהופך אותם ליוצאי דופן.

טיפ עיצוב: כאשר אתם מחליטים ללכת על פרויקט עיצוב קחו בחשבון שזהו תהליך מורכב הדורש מעורבות מוחלטת וכרוך בעבודה מול אנשים שונים. עליכם להיות מאוד ממוקדים אם אתם רוצים לקבל את התוצאה הטובה ביותר.

לא כדאי: אל תעקבו אחרי מגמות וטרנדים רק בגלל שהם באופנה – תבדקו אם הם באמת מתאימים לכם.