שינה טובה

אחרי: חדר בהיר, נעים ומואר | צלם: בועז לביא
אחרי: חדר בהיר, נעים ומואר | צלם: בועז לביא

בעזרת צבע, איבזור וסטיילינג נכונים, הפכנו חדר שינה אפרורי למקום נעים ומזמין. לא רק בחלומות

88 שיתופים | 132 צפיות

מ' מראשון לציון החלימה לאחרונה ממחלה קשה וסבלה מנדודי שינה. היא פנתה אלינו בבקשה לעזור לה לשפר את מרחב השינה שגרם לה לחוסר מנוחה, ולא בכדי – החדר שקיבלנו לידינו היה אפור, קודר וחסר אופי, וכלל רהיטים שתפסו נפח גדול מדי בחלל הקטן. ניצבו בו מיטה ושידה רחבות, שמנעו מעבר משני צדי המיטה, וקולב עומד לבגדים, שתפח ואיבד את צורתו מרוב בגדים שהיו תלויים עליו. בחלומה ראתה בעלת הבית חדר שינה בהיר ורומנטי, שיזמין אותה לשהות בו בנעימים.

חדר השינה לפני עבודת הסטיילינג היה חסר אופי, קר ומדכא

שלב ראשון – צבעים וטפט

מירי בלבול, מעצבת הבית שלנו, קיבלה על עצמה את המשימה בשמחה והחלה מיד ביצירת השינוי הנכסף. תחילה רצתה להסיר את הצבע הכהה מהקיר, ועל כן קראה לפול סמילנסקי (פול דקור), שצבע את הקירות בגוון אפור בהיר וחם של טמבור (ow244p). בקיר המרכזי הודבק טפט בדוגמה של פרחים סגלגלים בסגנון וינטג', שהשתלב נפלא עם צבע הקירות.

טפט פרחוני בסגנון וינטג' משלים את השפה עיצובית

שלב שני – חידוש רהיטים

בהמשך נרתמה למשימה קרן יצחק (קרן צביעה אמנותית), שחידשה את המיטה הישנה והמחורצת. המיטה הייתה צבועה בגוון שמנת והראש שלה היה מורכב מריבועי עץ, שהקנו לה מראה גס. יצחק שדרגה את המיטה באמצעות שילוב של לוחות לבנים ורחבים (דקור סטאר), שהסתירו את הריבועים וריככו את המראה שלה. העץ שויף ולאחר מכן נמרח בשפכטל שכיסה את החריצים שנוצרו בו במהלך השנים. לבסוף נצבעה המיטה בצבע לבן של טמבור.
המדפים שהיו מותקנים בנישה הצרה שלצד המיטה הוחלפו במדפים בעלי נוכחות בעובי 2.8 סנטימטרים, שבנתה אוריתא הנגרית ושנצבעו גם כן בצבע לבן.
השידה הרחבה שניצבה לצד המיטה ותפסה שטח מיותר הוחלפה בשתי שידות צרות ולבנות מאיקאה, שבלבול החליפה להן את הידיות הפשוטות לידיות לבנות עם נגיעה של זהב. כך אפשר היה למקם את המיטה מתחת לחלון ולפנות מקום משני צדיה.

אחרי עבודת הסטיילינג. מראה רומנטי ואחיד בזכות טקסטיל, תאורה וצבעים בהירים

שלב שלישי – קוסמטיקה ואבזור

הטלוויזיה והממיר היו תלויים על הקיר מול המיטה באופן מרושל, וכל החיווט היה גלוי ופגע מאוד באסתטיקה. משה החשמלאי דאג להסתיר את הכבלים ואת חוטי החשמל בתוך הקיר, ואוריתא בנתה מדף כוורת מלבני, שניתלה מתחת לטלוויזיה ושהונחו עליו הממיר וספרי קריאה. קרן יצחק צבעה את המדף בלבן כדי שישתלב עם שאר הרהיטים בחדר.
את וילון הטול, שהיה תלוי ברישול ולא התאים לסגנון של החדר, החליפה בלבול בווילון לבן מכווץ בסגנון רומאי, שתפרה אורית טראוב, ושתורם אף הוא, מלבד המיטה הלבנה, לחזות המוארת והמהודקת של החדר. כדי להעשיר את המראה הבהיר החליפה בלבול את גופי התאורה בחדר: בתקרה נתלה גוף תאורה צמוד תקרה המשלב קריסטל וזהב, ועל השידות לצדי המיטה הונחו מנורות קריאה המשלבות גם הן גוף מקריסטל ונגיעות של זהב (Baboo). להשלמת המראה הונחו על השידות גם שתי ציפורים מוזהבות ותמונות משפחה במסגרות מוזהבות אף הן. מראה עגולה (איפאה) נצבעה בלבן והחליפה את המראה הגדולה המלבנית שהייתה תלויה קודם לכן בחדר, וקולב תלוי החליף את הקולב העומד שתפס מקום מיותר בחלל.

סיכום

כפי שאפשר לראות, יצירת שינוי בחדר אינה כרוכה בהשקעה גדולה, אלא בשימת לב ובדגש על צבעוניות, על תאורה ועל טקסטיל – שלושת המרכיבים המרכזיים ביצירת חלל נעים ופונקציונלי. צביעה וחידוש של רהיטים קיימים, שינוי של צבע הקיר ושימוש בווילון ובמצעים יפים יכולים לחולל מהפך בכל חלל ובמיוחד בחדר שמבלים בו זמן כה רב.

מאירים את חדר השינה

דידי ברסלבסקי, מעצבת פנים ראשית של סניף פולג, איקאה, מעניקה טיפים לתאורה נכונה בחדר השינה:

• בבואכם לתכנן תאורה בחדר השינה, הביאו בחשבון את כל הפעולות שאתם מבצעים בחדר: שינה, קריאה, לבוש, צפייה בטלוויזיה, למידה וכן הלאה. בהתאם לכך, תוכלו לקבוע אילו מקורות אור אתם צריכים.

• מומלץ להציב ליד המיטה מנורה שתתאים לצורכיכם ותהיה פונקציונלית. רצוי לבחור במנורה שמפיצה אור נעים ומשרה חמימות בחדר.

• אם אתם קוראים הרבה, תלו מנורת קריאה גם מעל ראש המיטה, כזאת שתאפשר לכוון אליכם את האור בלי להפריע לשאר האנשים השוהים בחדר. כמו כן, כדי לייצר אור ממוקד לקריאה, רצוי שמנורת הקריאה תהיה בעלת אהיל אטום עם נורה ממוקדת, כמו ספוט.

• מאחר שארון הבגדים הוא מוקד פעילות מבוקש במיוחד בשעות הבוקר, שבהן הזמן קצר וחשוב למצוא כל בגד בקלות ובמהירות, מומלץ להוסיף תאורה ממוקדת מעל הארון או בתוכו, כך שגם החולצה שנשכחה מאחור על המדף תיראה במלוא תפארתה.

• רבים מעדיפים להתקין מראה בחדר השינה. אם תרצו לעשות כן, מומלץ לשלב תאורה מעל המראה או בצדיה, בדגש על מנורות עם גוף חלבי או נורות חלביות שאינן מסנוורות.

• לאנשים שמשלבים פינת עבודה בחדר השינה מומלצת מנורת עבודה שולחנית בעלת אור ממוקד. אם מקורות אור נקודתיים אינם מספיקים, אפשר להוסיף בחיבור לתקרה מנורה כללית, שהאור שלה שוטף את כלל החדר.

בתכנון התאורה, רצוי לבחור במנורה שמפיצה אור נעים ומשרה חמימות בחדר

המשתתפים

מירי בלבול – עיצוב הפקה וסטיילינג 054-5520345, www.miribalbul.co.il
פול דקור – אמנות בצבע בשיטתColor Therapy – עבודות צבע ושיפוץ 054-4821260, www.poldekor.co.il
Décor Star – פרופילים דקורטיביים המרכבה 26 א.ת. חולון, 03-5581590, www.decorstar.co.il
טפטס – שאול טפטים בוגרשוב 57, תל אביב, 03-6208333; פלטין 3, ראשל"צ, 03-7264555, www.tapets.co.il
איקאה היוזמה 1, מרכז עסקים שורק, כביש פלמחים, ראשל"צ
כנען וילונות ישפרו סנטר, מודיעין, 054-6691444
אורית טראוב – עיצוב טקסטיל בהתאמה אישית ידידיה פרנקל 29, תל אביב,
072-2503134, 054-4765002
איפאה החרש 10, נס ציונה, 08-9404056, www.ipea.net
קרן צביעה אמנותית 054-7313433, www.kerenart.com
Baboo פרנקל 34, תל אביב, 03-6828885, www.be-baboo.com
טמבור רשת חנויות ברחבי הארץ, www.tambour.co.il
סננס משה – עבודות חשמל 050-7545878

מראה עגולה נצבעה בלבן והחליפה מראה גדולה ומלבנית

הפריטים

Décor Star – פרופילים דקורטיביים
קרניז פוליסטירן ברוחב 10 סנטימטרים, 36 שקלים למטר
טפטס – שאול טפטים
הדבקת גליל טפט, 250 שקלים
כנען וילונות
טפט מסדרת וינטג', 400 שקלים לגליל
אורית טראוב – עיצוב טקסטיל בהתאמה אישית
וילון, 1,690 שקלים
מצעים, 1,390 שקלים
כריות נוי מאה אחוזי כותנה עם מוטיב של לב, 265 שקלים
איקאה
ארוניות צד, 589 שקלים ליחידה
איפאה
מראה עגולה, 289 שקלים
מתלה לבגדים, 290 שקלים
עציץ סחלב, 89 שקלים
קרן צביעה אמנותית
שיפוץ מיטה, 2,600 שקלים
Baboo
מנורת לילה, 2,200 שקלים
מנורת תקרה, 2,400 שקלים
טמבור
צבע לקירות – סופרקריל 2000 בגוון אפור ((ow244p, 200-150 שקלים לחמישה ליטרים; צבע למיטה – צבע יסוד רב שימושי על בסיס מים, 100-70 שקלים ל-0.75 ליטרים; פוליאור מט-משי על בסיס מים בצבע לבן, 400-350 שקלים ל-4.5 ליטרים
סננס משה – עבודות חשמל