קחו הכל במידה

עשרה דברים שכדאי לדעת לפני שקונים רהיטים

88 שיתופים | 132 צפיות

מעשיות לפני אסתטיקה

כאשר מבקשים לרהט חדר, מתכננים אותו קודם מבחינה פונקציונאלית-פרקטית ורק אחר כך מתפנים לצד האסתטי. כך, למשל, יש לקבוע את מיקום המיטה עוד לפי שמחליטים על צבע המצעים, ולתכנן פינת קריאה לפי צרכי בני הבית ולא בגלל שנדלקים על מנורה עתיקה.

חדר הילדים

חדר הילדים הוא מעין בית בתוך הבית, השוקק פעילות ומשמש לשינה, משחק, הכנת שיעורים ואירוח חברים. בשל כך, צריך לבחור רהיטים שייעודם וגודלם יכולים להשתנות במהלך השנים, עם התפתחות הילד. כך, שידת הטיפולים יכולה לשמש כשידת צעצועים, ומאוחר יותר כשידה לאחסון בגדים או ניירות.

סלון סלון

הסלון

הסלון הוא החלק הייצוגי בבית, ולכן חשוב לתכננו כך שיתאים לצרכיה המשפחה, אך יהיה גם נעים למראה. כאשר הסלון קטן, כדאי לבחור במערכת ישיבה אינטימית. לעומת זאת, משפחה שנוהגת לארח ולשהות רבות בסלון, זקוקה לחלל גדול ובו מערכת ישיבה גדולה. אם אפשר, רצוי ליצור בחדר פינת קריאה אינטימית.

חדר משפחה חדר משפחה

חדר המשפחה

בבתים רבים משמש חדר המשפחה כסלון משני, המעוצב באווירה חמימה. כאשר מתכננים את הריהוט בחדר זה יש לקחת בחשבון את מספר המשתמשים בו ולבדוק אלו פעילויות מתבצעות בתחומו. אם בני המשפחה נוהגים לאכול בחדר זה, יש לוודא כי השולחן יהיה מותאם לאכילה והריפודים קלים לניקוי. אם בחדר המשפחה נמצא גם המחשב, יש למקמו בפינה מופרדת, כדי שניתן יהיה לעבוד בשקט.

מטבח מטבח

המטבח

יש לקבוע את גובה הארונות ומשטחי העבודה על פי גובהו של האדם המשתמש במטבח הכי הרבה. כדי לקבל מושג על הגודל הרצוי של המטבח כדאי להשוות אותו למטבח הקודם – האם הארונות הספיקו לאחסון, האם משטח העבודה היה מספיק גדול וכן הלאה. את משטח העבודה יש למקם בין הכיור לכיריים. מיקום זה מאפשר עבודה נוחה, חוסך זמן ומונע לכלוך. רוחב המשטח צריך להיות בין 80 ל-120 ס"מ וגובהו לפחות 90 ס"מ.

ספריה ספריה

ספרייה

את הספרייה יש לתכנן בהתאם לכמות הספרים ולעוביים. כדאי לבחור מדפים בעלי מרווח גדול יותר בחלקה התחתון של הספרייה ומדפים בעלי מרווח קטן יותר בחלקה העליון. ספרים גדולים זקוקים לעומק של 30 ס"מ ומרווח של 35 ס"מ בין המדפים; ספרים קטנים יכולים להסתפק בעומק של 20 ס"מ ומרווח של 25 ס"מ. גובה הספרייה המומלץ הוא 190 ס"מ. כדי שהספרייה לא תגרום לתחושת עומס, אפשר לשבור את הרצף באמצעות קיר בין המדפים, עליו ניתן לתלות תמונות ססגוניות.

חדר האמבטיה חדר האמבטיה

חדר האמבטיה

חדר האמבטיה הוא האינטימי והמרגיע בבית, אך הוא גם מקומם של הכביסה המלוכלכת, המגבות ואביזרי הניקיון. מכאן, שלארון בחדר יש תפקיד כפול: עליו להיות נוח ופונקציונלי ובו בזמן להיראות מסודר ואסתטי. בחדרים קטנים רצוי להתקין יחידה שלמה הכוללת ארון, כיור ומראה, המנצלת ביעילות את השטח ה"מת" שמתחת לכיור. בנוסף, מומלץ להעדיף ארון תחתון ומדפים גבוהים לאחסון. את המשטח שמסביב לכיור כדאי להשאיר ריק ככל האפשר, מכיוון שכך נוצר מראה נקי ומרווח יותר.

פינת אוכל פינת אוכל

פינת האוכל

את שולחן האוכל כדאי למקם אל מול הנוף, או הגינה. את צורת השולחן יש לבחור בהתאם לחדר בו הוא יוצב. שולחן שרוחבו פחות מ-90 ס"מ יהיה צפוף מדי, אך גם שולחן רחב מדי עלול להיות בעייתי – האורחים ישבו רחוק מדי אחד מהשני ויהיה להם קשה להגיע לכלים שנמצאים במרכז השולחן. גובה השולחן צריך להיות 75 ס"מ. בנוסף, יש להשאיר מרווח של כ-80-90 ס"מ בין השולחן ובין הקיר, כדי שיהיה אפשר להזיז את הכיסא בנוחיות כאשר קמים. גובה הכיסאות צריך להיות בין 42 ל-44 ס"מ.

חדר שינה חדר שינה

חדר השינה

הגורם הראשון בו יש להתחשב כאשר מתכננים חדר שינה הוא גודל המיטה, שמידותיה הן 140על 190 ס"מ. מכיוון שבין כל אחד מצדי המיטה לקיר צריך להיות מרווח של 70 ס"מ לפחות, רוחבו של חדר שינה עם מיטה זוגית צריך להיות לא פחות מ-280 ס"מ. את ארון הקיר הגדול אין למקם מול דלת הכניסה, כדי לא ליצור גודש ויזואלי, אלא למקמו בניצב לדלת, או על הקיר שבו קבועה הדלת. הארון צריך להיות בעומק של 65 ס"מ. בין הארון למיטה צריך להיות מרווח של מטר אחד לפחות, כדי שיהיה אפשר לפתוח בקלות את הדלתות. אם נוהגים לצפות בטלוויזיה בשכיבה, יש להציבה מול המיטה ומעט גבוה ממנה.

מקומות אחסון

החלל שמתחת למדרגות יכול להוות מקום אחסון נגיש ויעיל, ובשל עומקו ניתן לאחסן בו גם חפצים גדולים. נעליים כדאי לאחסן בארון מאוורר, כאשר בבתים צמודי קרקע מומלץ למקמו בכניסה. לא מומלץ לאחסן מצעים ומגבות בארון הבגדים, אלא לתכנן ארון מרכזי לשימוש כל בני הבית.