נסרין קדרי משיקה גזרה חדשה, אבל חוטאת בדרך

נסרין קדרי | צילום: אמרי מאירי
נסרין קדרי | צילום: אמרי מאירי

מותר לך לרזות, מותר לך לרצות גוף בריא יותר, אבל לא לגיטימי להגיד "בא לך פיצה - תחשבי על חסה" או "תסתכלי על תמונה של בר רפאלי ותביני שזה מה שאת רוצה להיות"

88 שיתופים | 132 צפיות

אתמול פורסם סרטון בעמוד האינסטגרם של "ערב טוב עם גיא פינס" ובו נשאלה הזמרת נסרין קדרי על הדיאטה שלה ואיך הצליחה להוריד 20 קילו. בתגובה היא אמרה, "לאכול חסות, זה הכול. ממליצה בחום, חסות כל היום. פשוט אם בא לך פיצה – תאכלי חסה, אם בא לך המבורגר – תחשבי על עלי בייבי וכך הלאה, אין מה לעשות. או שפשוט תסתכלי על תמונה של בר רפאלי ותגידי לעצמך 'אוקיי, ככה אני רוצה להיראות'".

>> 7 דברים שלמדנו מנסרין קדרי

אני האחרונה שתתקוף אישה על הגוף שלה, או על הבחירות שהיא עושה סביב הגזרה שלה, ולפני הכול חשוב להגיד שזאת לא ביקורת כלפי הבחירה של קדרי לרזות ולשנות את מה שמפריע לה, אלא ביקורת כלפי הדברים שבחרה להגיד. כשאלפי אנשים צופים בזה ורואים את זה כאמירה לגיטימית, זה לא סבבה. "בסופו של דבר עשיתי מה שטוב לי, מה שנוח לי ומה שהרגשתי, אני חושבת שאישה צריכה להיות שלמה עם עצמה. אם היא מסתכלת על עצמה במראה ורוצה לשנות משהו, אז אני בעד זה", היא אמרה בהמשך הקטע. זאת אמירה נכונה שהיה אפשר להסתפק רק בה. אין שום בעיה עם הרצון לרזות ולשאוף לחיים בריאים יותר, יש בעיה עם אמירות מהסוג הזה שמעודדות קיצורי דרך שהורסים את הגוף ולא רק את הגוף, גם את הנפש. כאלה שגורמים לך לרצות למות אחרי שאת מעזה להכניס משהו שהוא לא סלט לפה.

בשנים האחרונות ישנה מהפכה מבורכת באידיאל היופי, ואמירות כאלו כמו של קדרי הפכו ללא לגיטימיות. לנשים נמאס מזה שהחברה מעודדת רזון, נמאס להן מזה שהן לא מוצאות בגדים בחנויות, שכל הפרזנטוריות תמיד נראות אותו הדבר. קמו נשים כמו אשלי גרהאם ונטע ברזילי שפשוט נמאס להן מהמצב הזה והן עושות הכול כדי לשנות את זה. ברזילי סיפרה לנו בעבר ש"זה מרגיז ברמות שאני צריכה להגיע למעמד כזה כדי ליהנות מבגדים שווים. הייתה חברת אופנה ממש גדולה שרצתה שאהיה פרזנטורית, התלהבתי ואז שאלתי אותם אם יש להם מידות שלי. הם אמרו שיתפרו במיוחד, אז סרבתי. אם בחורה במידה שלי תיכנס לחנות הזאת, למה שלא יהיו שם בגדים בשבילה? מי שעושה היום מידות טובות מרוויח אותי". אחד הדברים שהפך את ברזילי לדמות להערצה היא האהבה העצמית שלה וזה שהיא דורכת על אידאל היופי המעוות: "הערות כאלה מעניינות לי את התחת. אני חולה על עצמי, איך שאני נראית זה הכוח שלי – כולל הלחיים והירכיים. כשאני רואה את עצמי בשלטי חוצות אני מרגישה נפלא, אני יודעת שעשיתי שינוי. כוסית זה מבפנים. אני מגיל 18 הולכת בראש מורם וזקוף ומקרינה החוצה את זה שאני חושבת שאני שווה".

נטע ברזילי. צילום: דניאל קמינסקי. סטיילינג: איתי בצלאלי
נטע ברזילי. צילום: דניאל קמינסקי. סטיילינג: איתי בצלאלי

רוב התגובות לאותו קטע של קדרי היו מחבקות ואוהבות, והיו גם כמה מזועזעות. כנראה שמי שלא היה במקום הזה, שהוא אשכרה עושה את הדברים האלה כדי להתאים את עצמו לרזון שהחברה מעודדת, לא יבין למה האמירה הזאת כל כך מעצבנת. "לא מסכימה איתה. אם בא לך פיצה מדי פעם, אפשר מדי פעם. לא להרעיב את עצמך או למנוע מעצמך, ולאכול חסה זה אנורקסיה. פשוט המתכון הוא להתאמן יותר. את נראית מהמם אבל לא חוכמה לסתום את הפה ולאכול חסה", כתבה מישהי בתגובה, ומישהי אחרת הגיבה "למה לעודד את האמירות האלה ולתת להן במה?". וזה נכון, למה באמת? למה לתת לאלפי נערות ונערים, שהולכים כל יום לבית הספר ומשפילים אותם בעקבות המראה, את הלגיטימציה להרעיב את עצמם? אני מקווה ומניחה שהדיאטה של נסרין לא כללה רק חסה, אלא תפריט בריא יותר ופעילות גופנית – למה לא להגיד גם את זה? למה צריך להשוות לבר רפאלי ולהגיד "הסתכלתי עליה והבנתי שזה מה שאני רוצה"?

נסרין קדרי | צילום: אוהד רומנו
נסרין קדרי | צילום: אוהד רומנו

אתמול עשיתי שאלון בחשבון האינסטגרם הפרטי שלי (avivwe@) ושאלתי את העוקבים שלי מה המטרות שלהם לשנת 2020. באופן לא מפתיע, אחוז גבוה מהתגובות היו אמירות בסגנון של "אני רוצה להוריד במשקל" ו"אני רוצה להיות רזה יותר" וזה קצת צרם לי. מאז שפתחתי את האינסטגרם שלי אני מנסה להעביר לכל מי שעוקב אחרי מסרים של דימוי גוף חיובי ושמה זה משנה מה החברה מכתיבה כל אחד צריך להבין שהוא הכי יפה כפי שהוא. היה לי קשה לקרוא כל כך הרבה הודעות של בנות שפשוט רוצות לרזות.

אביב וינברגר | צילום: אור גל
אביב וינברגר | צילום: אור גל

אני גם הייתי במקום הזה שרק רציתי להיות רזה כמו החברות שלי. בימי התיכון דחפתי לעצמי חסה ועלי בייבי במקרה הטוב, ולפעמים גם דחפתי אצבע לגרון והקאתי בשירותים או לקחתי כדורים משלשלים. כי מאז שהייתי קטנה היו הרבה אנשים שגרמו לי להבין שמידה 40-38 זה לא בסדר. מאז שאני קטנה הראו לי בטלוויזיה ובשלטי חוצות כמעט ורק נשים רזות. לקח לי שנים להשלים עם עצמי ועם הגוף שלי, ועדיין לא הצלחתי במאה אחוז. אבל היום אני יודעת להגיד "פאק איט", במיוחד כשיש לי קהל ואני רוצה לנסות למנוע מכמה שיותר אנשים לעבור את מה שאני ובטוחה שעוד מיליוני נערים ברחבי העולם עברנו. אני מעלה סרטונים שלי לסטורי אוכלת – ולא חסות – ומנסה להסביר לכל מי שכותבת לי שהמטרה שלה היא להוריד במשקל, למה האמירה הזאת היא לא בסדר. אבל אז באה דמות נערצת כמו קדרי ואומרת שלאכול רק חסות ולהסתכל על הגוף של רפאלי זאת הדרך לגוף המושלם. ומי אני לידה? אני כמובן שמחה בשביל קדרי שהיא מרגישה שלמה עם עצמה, אין בחיים דבר יותר חשוב מזה, זה מה שכולם הרי רוצים, אבל בדרך היא חוטאת כלפי אחרים.