שברה את טיקטוק, ריסקה את יוטיוב, הופיעה בכנסת – והיא עוד לא בת 18

מיה סולימן | צילום: שי פרנקו
מיה סולימן | צילום: שי פרנקו

סינגל הבכורה שלה הגיע ל-3 מיליון צפיות ביוטיוב, האינסטגרם שלה מתפוצץ ובעקבות הבקשות היא יצאה להופיע בבסיסי צה"ל. מיה סולימן עוד לא סיימה בגרויות, וכבר מסתמנת כדבר הגדול הבא

88 שיתופים | 132 צפיות

כשמיה סולימן העלתה 15 שניות מתוך השיר 'עזבי' שכתבה והלחינה לחשבון הטיקטוק שלה – היא לא יכלה לדמיין שתוך כמה שבועות היא תפרוץ כמו מטאור לתוך סצנת המוזיקה הישראלית. שיתופי פעולה והתארחות בהופעות של יוצרים מוערכים, עבודה על EP מלא תוך שנה מצאת הסינגל הראשון, סיבוב הופעות ביוזמתה בין בסיסי צה"ל ואפילו בחירה לאחת מהנשים המשפיעות שיופיעו בכנסת ביום האישה הבינלאומי שהתקיים בתחילת החודש שעבר – הם רק רשימה חלקית של ההיילייטס מהשנה החולפת.

>> רינת ינסמן: "במוקדם או במאוחר תהיה לי מסעדה"

"החודש האחרון היה באמת משוגע", היא פותחת את שיחתנו, "עבדתי כל כך קשה, וכל יום נתן ללב הוכחה שהוא בדרך הנכונה. הסינגל שיצא 'חזרת לעשן' שיצא בסוף פברואר עומד כבר על 200 אלף צפיות ביוטיוב, ומיד לאחריו להיבחר להופיע בכנסת כאישה מעוררת השראה – זה רק מראה לי כמה אני מתפתחת ולמה אני עוד מסוגלת".

הטקטיקה, בין אם במודע או לא במודע, באמצעותה סולימן משחררת לעולם את הסינגלים שלה בביטחון, תואמת כל כך לדרך בה התפרסמה מלכתחילה ולקהל שאליו מכוונת המוזיקה שלה. "אני מפרסמת חלקים קטנים מהסינגלים שלי בטיקטוק ורואה את ההיענות, אני לא תמיד מתכננת להוציא אותם", היא משתפת, "גם 'חזרת לעשן' התחיל משם, אבל אחריו הוצאתי כמה סינגלים אחרים והעוקבים שלי לא הפסיקו להזכיר לי אותו ולשאול מתי הוא יצא בגרסה מלאה. עבדתי עליו תקופה ארוכה והם חיכו יחד איתי".

מיה סולימן | צילום: שי פרנקו
מיה סולימן | צילום: שי פרנקו

כל הסינגלים שהוצאת, כולל 'עזבי' שבזכותו פרצת, עוסקים בנושאים לא פשוטים סביב מערכות יחסים.
"נכון. אחרי כל שיר שיצא בנות אחרי פרידה הפציצו לי את תיבת ההודעות באינסטגרם – 'כתבת את זה על האקס שלי'. לפני בערך שבועיים התארחתי אצל הגר יפת בזאפה באר שבע, ואחרי ההופעה מישהי רצה אליי כדי לספר לי כמה היא הרגישה שהסיפור שסיפרתי בשיר הוא הסיפור שלה. התגובות לכל שיר סובבות סביב הסיפור שמסופר בו – הרבה מהן עוסקות במשבצת של 'הוא בגד בי', 'הוא הלך איתה', 'הוא נפרד ממני אחרי כך וכך זמן ואני לא יודעת מה לעשות'. הרבה נשים, גם גדולות ממני, מדברות איתי על סיפור החיים שלהן ומוצאות אותו בשירים שלי. אני שמחה להיות שם בשבילן ושמחה שהחיים שלנו התמזגו ככה".

את בזוגיות טרייה, בת 18 בסך הכל, מאיפה מגיע החיבור שלך לנושאים האלו?
"לפני החבר הנוכחי שלי הייתי בזוגיות של כמעט שנתיים וחצי, אז חוויתי על בשרי את כל נושא הפרידה. הרבה מזה נכתב מתוך הרגש שלי, ממה שעברתי ואיך שהתמודדתי עם הדברים", היא מסבירה, "חלק מהשירים הם גם סיפורים של חברות, אבל בסוף הכול מגיע מהחיים שלי. במקום לדבר עם חברה על מה הוא עשה לי ולהתייעץ איתה על איך להמשיך הלאה – אני פשוט כותבת".

"לפעמים אני מעדיפה ללכת לחזרות, לאולפן, או פשוט לעבוד על שיר מאשר לצאת ביום שישי בערב. אז יש חברים שהתרחקו, שזה בא להם פחות טוב ופרגנו פחות, היו כאלה שפתחו עין מול ההצלחה, פרצופים שהייתי מקבלת או משפטים מבאסים, אבל מי שחבר אמיתי נשאר לצדי לגמרי"

 

ואיך את עם זה שדברים כל כך אינטימיים פתאום חשופים כל כך?
"כבר מגיל מאוד קטן אני כותבת את מה שעובר עליי – גם דברים משמחים וגם דברים יותר קשים. זו דרך ההתמודדות שלי. ברגע שאני מוציאה את זה החוצה, גם כשאני מעלה לטיקטוק או לאינסטגרם – שזה משהו שאני עושה כל יום – יש את הצד שלי שאומר 'אוקיי, את חושפת פה משהו מאוד גדול', אבל הצד השני אומר – 'זו אני האמיתית'. לא הכל מושלם פה ויש סיפורים מאחורי. בת אדם כותבת את השירים האלו מתוך החיים שלה שיכולים להיות גם לא פשוטים לרגעים".

למרות, ואולי על אף התוכן החשוף כל כך – הפריצה שלך הייתה מאוד מאוד מהירה.
"תמיד ידעתי שאני רוצה להיות זמרת, אבל לא ידעתי שזה יקרה דרך הטיקטוק. עשיתי את זה בשביל הכיף, הייתי כותבת שירים ואז מצלמת אותם עם גיטרה או פסנתר. פתאום אני רואה שהצפיות עולות ועשרות תגובות על כל שיר ושיר שאני מעלה. השיא היה כשהוצאתי את 'עזבי', קיבלתי מאות אלפי צפיות ואלפי תגובות ששואלות למה אני לא מוציאה אותו באורך מלא, למה הוא לא בפלטפורמות ההאזנה. כשהעליתי סרטון מאוד גולמי שלו אבל באורך מלא לאינסטגרם – הוא הגיע ל-70 אלף צפיות. אנשים צילמו לי שהם בבסיס, שומעים אותי ברמקולים סתם שרה בלייב עם הגיטרה. כשהוצאתי אותו בסוף כסינגל רשמי – הוא הגיע ל-3 מיליון צפיות ביוטיוב".

"זה בא ממש בבום, לא ציפיתי לזה בשום צורה ובתוך לא כל כך מוקדם מבחינת הגיל שלי והשלב שלי בחיים", היא מוסיפה, "זו הייתה קריאת כיוון מאוד גדולה של 'הדרך שלך מתחילה עכשיו'. מאז אני עובדת מאוד קשה ולא עוצרת לרגע".

ובכל זאת – בגרויות, חברים, יציאות, עוד מעט צבא. איך כל זה הולך יחד?
"אני משקיעה מאוד בלימודים, מרחיבה הנדסת תוכנה וביולוגיה. ככה זה – לומדת למבחן ומשם ממשיכה לאולפן או להופעה", היא צוחקת, "חמסה חמסה, הציונים לא ירדו ואין לי עוד המון מבחנים לעבור, אז כרגע אני מסתדרת".

כשסולימן נשאלת על התגובות של החברים הקרובים, היא מהססת לרגע ומשיבה: "ברור שזה השפיע על איך שאנשים מסתכלים. לפעמים אני מעדיפה ללכת לחזרות, לאולפן, או פשוט לעבוד על שיר מאשר לצאת ביום שישי בערב. אם פעם נושאי השיחה היו סביב מה שקרה אתמול בלילה, היום אני מבקשת מחברות לשמוע עיבודים ולהגיב. אז יש חברים שהתרחקו, שזה בא להם פחות טוב ופרגנו פחות, היו כאלה שפתחו עין מול ההצלחה, פרצופים שהייתי מקבלת או משפטים מבאסים, אבל מי שחבר אמיתי נשאר לצדי לגמרי".

איך ההורים והמשפחה מגיבים? בסוף חלק מהתכנים בשירים שלך עוסקים באלכוהול, בסיגריות, במערכות יחסים רעילות – נושאים שלא קל לעכל.
"ההורים שלי עוברים איתי את כל הדרך. הם חברים מאוד טובים שלי, זה בית פתוח שמדבר על הכל. ברור שקשה להם לשמוע חלק מהנושאים שעולים, אבל הם יודעים מאיפה זה מגיע ושאני כותבת בצורה מאוד ישירה. ברור שלפעמים הם מגיבים – 'אולי למילה הזו פחות יתחברו', או -'׳את עוד לא בת 18, למה זה ככה?', אבל הם יודעים שאני לא בחורה שתשתגע וימצאו אותה זרוקה באיזה מקום. הם יודעים לעשות את ההפרדה".

מיה סולימן | צילום: שי פרנקו
מיה סולימן | צילום: שי פרנקו

סולימן לא הסתפקה ברשתות החברתיות, וגם יצאה אל הבמות לפגוש את הקהל פנים מול פנים. היא כבר התארחה בהופעות של זמרים כמו אבי אברומי וענבר יפת, וגם שיתפה פעולה עם הזמר והיוצר דודי בר דוד.

"אחרי כל שיר שיצא בנות אחרי פרידה הפציצו לי את תיבת ההודעות באינסטגרם – 'כתבת את זה על האקס שלי'. הרבה נשים, גם גדולות ממני, מדברות איתי על סיפור החיים שלהן ומוצאות אותו בשירים שלי"

 

איך זה מרגיש, בגיל צעיר כמו שלך, להופיע עם אמנים שאת מעריכה על אותה במה?
"בהופעה הראשונה שהתארחתי בה, אצל אבי אברומי, הופעתי עם 'עזבי'. פעם ראשונה שראיתי את הקהל בעיניים קצת אחרי שהסינגל יצא. בחזרה אבי אמר לי 'כולם הולכים לשיר את השיר שלך', וצחקתי לו בפנים. הנתונים היו יפים אבל לא האמנתי שבמציאות דבר כזה יכול לקרות. כשהשיר התחיל לא שמעתי את עצמי, שמעתי רק את הקהל. לחשוב שקהל שלם צורח שיר שכתבתי בשבת בחדר שלי, זה לא נתפס. בסוף זה סופר מרגש, זה בונה אותי להמשך ואני לוקחת דוגמה מהאדם שעומד לצדי. אני כבר יותר בטוחה על הבמה, אבל עוד לא במאה אחוז – אז זה כיף שאני יכולה לסמוך עליהם".

ומאיפה הגיע הרעיון לעשות סיבוב הופעות לחיילים?
"גילינו שהרבה מהקהל שלי מורכב מחיילים וחיילות, וקיבלתי מהם המון תגובות. הרגשתי שאני רוצה לבוא ולעשות משהו משמעותי. כתבתי בסטורי ׳חיילים וחיילות – תגיבו׳, קיבלתי מאות תגובות והתחלנו להרים את זה יחד עם מי שהגיב בבסיסים. אני מרגישה שהם שימחו אותי יותר משאני שימחתי אותם. זה היה כל כך אינטימי, הם התלהבו ושרו כל כך קרוב אליי, הלב שלי נמס".

ואיך עבורך הצבא עומד להשתלב בכל זה?
"אני אמורה להתגייס בקרוב, אבל עדיין לא יודעת לאן. מן הסתם בכל מסגרת שאהיה בה אמשיך לעבוד על המוזיקה, גם בצבא אצטרך להתמודד עם זה – לשלב את המסגרת עם אולפנים ועבודה. ידעתי תמיד שהמוזיקה היא החיים שלי, אבל לא ציפיתי שזה יקרה כל כך מוקדם".

ומה הלאה? מה החלום?
"אנחנו מתחילים לעבוד על EP, וזה ממש מעניין. פתאום במקום להוציא קליפים ושירים בטפטופים זה יהיה להביא משהו שלם, ממני", מסכמת סולימן, "עוד דבר שאני מאוד רוצה לעשות זו הופעה שהיא שלי. הקהל שלי מחכה לזה, אני מקבלת המון הודעות. במאי יצא שיר חדש שמתעסק גם הוא בפרידה שעברתי – השיר הכי עמוק, אינטימי וקשוח עבורי ששחררתי עד כה".

מסר לנערות האומה שיש להן חלום, ממש כמוך?
"אפשר להשיג הכל, פשוט צריך לעבוד מאוד קשה בשביל זה ולראות לאן את יכולה לעלות, איפה להשתפר, להמשיך ללמוד ולהמשיך לפתח את עצמך. בקיצור – התמדה, התמדה, התמדה".

>> משפיענית הרשת הישראלית שנותנת פייט לריהאנה

 

מגוון עצום של מיטב מוצרי הקוסמטיקה והאיפור עכשיו במחירי מבצע THREE SIXTY FIVE by MASHBIR