"בסוף הצדק ניצח": ליאנה חזן קיבלה גט

ליאנה חזן וד"ר אורית להב | באדיבות אורית
ליאנה חזן וד"ר אורית להב | באדיבות אורית

אחרי שנה של מאבק משפטי ארוך באיש שניסה לרצוח אותה, ליאנה חזן סוף סוף חופשיה וקיבלה היום גט

88 שיתופים | 132 צפיות

הבוקר סוף סוף קיבלה ליאנה חזן גט אחרי שנים בהן הייתה כלואה במערכת יחסים אלימה ופוגענית שכמעט הסתיימה ברצח.
לפני שנה ביקשה ליאנה חזן מבעלה להתגרש וכתגובה לקח אותה לחורשה וניסה להרוג אותה. היא נותרה בחיים אבל סורבה לקבל גט מאותו אדם אלים ומתעלל שהתבצר בעמדתו וביקש מהדיינים להגיע להסדר 'שלום בית'.
היום סוף סוף אחרי מאבק ארוך ליאנה קיבלה את הגט המיוחל והיא יוצאת לחופשי, ״שנה לאחר שבעלה כמעט רצח אותה, הצליחה ליאנה להשתחרר מבעלה ולקבל את הגט המיוחל. התהליך היה ארוך ומייגע במהלכו ניסה הבעל בכל אמצעי לסחוט את ליאנה ואף להוביל אותה שלא תעיד נגדו בהליך הפלילי. בסוף הצדק ניצח״. כך מסרה עו״ד אורית להב, מנכ״לית מבוי סתום, המסייע לנשים מסורבות גט ועגונות. ״למרות השמחה בשמחתה של ליאנה, אי אפשר לשכוח את כל אותן אלפי נשים שעדיין מחכות לגט. הגיע הזמן שלכל אישה תהיה את הזכות הבסיסית להתגרש, ללא סחיטה וללא איומים״, היא מוסיפה ואי אפשר שלא להסכים איתה ולקוות שהמדינה תמצא להן פתרון.
"יש לנו בארגון נשים מסורבות גט שנאבקות שנים על החופש שלהן, נשים עגונות שבעליהן ברחו מהארץ לפני שש שנים ואף לפני 30 שנה" סיפרה לנו להב בעבר. "השנה היא 2021 ועדיין בישראל קיימת תופעה של סרבנות גט ועגינות. תופעה ששוללת את הזכות לאהוב, להינשא ולהקים משפחה, אבל רק מנשים. באופן אבסורדי שירה איסקוב עדיין נחשבת נשואה לאדם שניסה לרצוח אותה, עד שהוא יחליט מרצונו החופשי לגרש אותה. הדגש הוא "רצונו החופשי", בעוד שברצונותיה לא מתחשבים. היא תישאר כלואה. זו מציאות בלתי נתפסת של אלפי נשים בישראל והיא ייחודית למדינת ישראל: השליטה האכזרית של בני זוג אלימים בחייהן של הנשים נמשכת, גם לאחר שהנשים האלו בוחרות לקום ולעזוב – רק שהפעם האלימות הזו נעשית בחסות המדינה ובתי הדין הרבניים".

>> יש מדינות שמחלקות טמפונים בחינם ונותנות ימי חופש במחזור, אז למה לא בישראל?