יציאה תרבותית

צילום: צביה בינדר
צילום: צביה בינדר

בחג הקרוב מגוון מוזיאונים ברחבי הארץ מציעים שלל תערוכות לילדים. והפלוס: בחלק מן המוזיאונים תוכלו להיכנס ללא תשלום

88 שיתופים | 132 צפיות

 1. 'מה זה מצחיק' – תערוכה אינטראקטיבית חדשה במרכז 'בגובה העיניים'

הומור, איך הוא בא לידי ביטוי, איך אפשר ליהנות ממנו ולבטא אותו דרך תחומי אמנויות שונים- כל אלה יעמדו במרכז התערוכה האינטראקטיבית לילדים: "מה זה מצחיק" – שתפתח במרכז "בגובה העיניים". הילדים המבקרים בתערוכה יחקרו, יחוו ויגלו כיצד הוא בא לידי ביטוי באמצעות בתחומי האמנות השונים: אמנות פלסטית, תיאטרון, מולטימדיה, קומיקס,קולנוע ומוסיקה.

הפעילות בתערוכה תתקיים במתחמים השונים במרכז:

בחלל תיאטרון ייחודי יצפו הילדים בהצגת ליצנות משעשעת, המשלבת בתוכה מיומנויות שונות של ליצנות, סלפסטיק וקומדיה ויתנסו בעצמם בטכניקות ליצנות שונות.
בסדנת המולטימדיה ייצרו הילדים קומיקס משעשע באמצעות תוכנה מיוחדת.
בגלריה יתקיים מפגש חווייתי עם יצירות אמנות העוסקות בהומור בתחומים שונים: פיסול, וידאו ארט, צילום, קריקטורה ועוד.
בחדר היצירה יצרו הילדים יצורי כלאיים משעשעים.
בחדר הקולנוע יכירו הילדים את דמותו האהובה של צ'רלי צ'פלין ויתנסו בשפת הגוף הייחודית לו.

מתי: החל מה-7 באוקטובר
כמה: 62 ש"ח לכרטיס
משך הסיור: כשעתיים
גילאים: 4-8. ליווי מבוגר חובה.
איפה: מוזיאון הילדים בחולון

צילום: טלי שמיר
צילום: טלי שמיר
צילום: טלי שמיר

2. הפנינג עמים

מוזיאון הילדים יקיים הפנינג עמים ותרבויות ויארח אושפיזין מכל העולם במסגרת פעילות משפחתית ייחודית ומבדרת, המותאמת לרוח החג, במסגרתה יפגשו הילדים ומלוויהם דמויות צבעוניות ומשעשעות מעמים שונים: גברת וואסבי תספר על יפן, תדגים טקס תה מסורתי ותחשוף את הילדים לאמנות האוריגמי.

סבתא בבושקה תספר על רוסיה ותבקש מהילדים לעזור לה לסדר את המטריושקות שהתבלגנו. מפרנצ'סקה סופלקטינה ישמעו הילדים על איטליה ועל תיאטרון הקומדיה דל ארטה ויוזמנו ליצור דמות מהקומדיה דל ארטה ע"י שימוש בקול ובשפת גוף התואמים את המסיכה.מדמואזל ונסה מצרפת תעלה מופע פנטומימה והילדים יוזמנו להתנסות גם באמנות הרחוב הצרפתית. סיריל מקנקי, בן שבט המסאי יספר על שבטו, אורחות חייהם מנהגים וטקסים וילמד שיר בסווהילית.

ולקינוח: יוזמנו הילדים ומלוויהם לתחנה רב תרבותית בה יתחרו המשפחות על ידע כללי הקשור לתרבויות השונות בעולם.

מתי: 12-13.10 בשעה 11:00
כמה: 55 ש"ח לילד 40 ש"ח מבוגר
משך הסיור: כשעה ו-45 דקות.
גילאים: 4-9. ליווי מבוגר חובה.
איפה: מוזיאון הילדים בחולון

צילום: צביה בינדר
צילום: צביה בינדר

3. דאדא-קדברא

מוזיאון ינקו דאדא בעין הוד יעלה לראשונה את המופע "דאדא-קדברא" – שילוב של קסמים ודאדא, פעילויות, סדנאות ומופע קסמים. הקוסם קליוסטרו יופיע במופע קסמים מיוחד שיצר ברוח הדאדא בו יגלם דמות קוסם אשר מדבר בג'יבריש, מחולל ניסים ושלא מוצא צורך לדבר כי עבודותיו מדברות בעד עצמן. לצידו ניצבת מתורגמנית אשר מנסה לתרגם את דבריו ולהיצמד למתרחש, אבל לא תמיד מצליחה.

מתי: 9-18.10
כמה: 50 ש"ח
משך הסיור: כשעה וחצי
גילאים: 5 ומעלה
איפה: כפר האמנים עין הוד

קליוסטרו הקוסם. צילום: אלה פררה
קליוסטרו הקוסם. צילום: אלה פררה

4. מדעטק חיפה

תערוכה בינלאומית "הספינות והים" מציגה את עולם הים, השייט והימאות במגוון מוצגים אינטראקטיביים חווייתיים ומיוחדים.

מתחם הפעילות לילדים "דיסני ג'וניור" בו יוכלו הילדים והוריהם לבנות דגמי סירות ברוח עולמות התוכן של הסדרות האהובות מערוץ הטלוויזיה- "דיסני ג'וניור" ולהשיט אותן במתחם בריכות מיוחד.

במהלך החג, מציע מדעטק בנוסף לתערוכות ופארק המדע גם הדגמות מדעיות בנושא מים – כל מה שאפשר ללמוד על הנוזל המרכיב 70% מגוף האדם ומכסה שני שלישים מפני כדור הארץ. (לא יתקיים בערבי חג ושישי).

אירוע מיוחד צפוי בשבת של חול המועד סוכות, 11.10.2014 – מפגש מכוניות עתיקות. ליום אחד בלבד, יגיעו אספני מכוניות עתיקות, עם כלי הרכב המיוחדים והמשוחזרים לתצוגה חד פעמית בחצר מדעטק ופארק המדע.

מתי: לכל אורך החג
כמה: 75 ש"ח למבוגר ו- 65 ₪ לילד (עד גיל 5 כניסה חינם) ולמשפחה 260 ש"ח
גילאים: 2-15 (ההגבלת הגיל היא לתערוכה בלבד)
איפה: מדעטק חיפה

תערוכת הספינות והים. צילום: אייל אמיר
תערוכת הספינות והים. צילום: אייל אמיר

5. מוזיאון ביום

בחול המועד סוכות מזמינה המחלקה לאמנויות בעיריית תל אביב-יפו את הציבור הרחב לבקר במוזיאונים בעיר ללא תשלום. בכל יום בשבוע שבין ה- 12 ל- 18 באוקטובר, יפתח מוזיאון אחר את שעריו לציבור ללא תשלום

12 באוקטובר, יום ראשון, 10:00 – 14:00, בית העיר ובית ביאליק

סיורים מודרכים במבנים ההיסטוריים ובתערוכות.בית ביאליק (ביתו של המשורר הלאומי) ובית העיר (בניין העירייה הישן בתל אביב- יפו) יארחו את המבקרים למסע בעקבות נקודות ציון היסטוריות בעיר תל אביב. בבית ביאליק יתקיימו מפגשי איור-סיפור אינטראקטיבי בשעות 11:00 ו-12:30עם המאיירת שלומית צרפתי אנגל, ע"פ סיפורו של ח"נ ביאליק "אצבעוני". בבית העיר יגלו הילדים כיצד הוקמה העיר העברית הראשונה ויכירו את המקומות הייחודיים והקסומים שהפכו את העיר תל אביב – יפו לאגדה.

13 באוקטובר, יום שני,19:00 – 23:00, ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו

לצד התערוכה "שעת סיפור. היה או לא היה":"לילות הלנה"- אירוע שבמרכזו עומד ביתן הלנה רובינשטיין, המבקש להרחיב את חווית הווידאו העכשווית לתוך המרחב העירוני. הגלריה תהפוך עורה, וקירותיה החיצוניים יהפכו למצע הקרנה. כמעין המשך של אמנות הווידאו יתמקמו לאורך הקירות ובמתחם גן יעקב מיצבי גוף, וידאו וסאונד. בין האמנים המשתתפים: גלעד רטמן ודוד חאקי, ניר עברון, כרמל מיכאלי, רואי אפרת, בר פבר, טל בלטוך ואחרים.

14 באוקטובר, יום שלישי, 14:00 – 21:00, מוזיאון תל-אביב לאמנות וביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו

כניסה חינם לתערוכות במוזיאון

15 באוקטובר, יום רביעי, ערב חג – אין פעילות

16 באוקטובר, יום חמישי, 10:00 – 14:00, מוזיאון בית ראובן

סדנת פעילות להורים וילדים "לצייר עם ראובן"

17 באוקטובר, יום שישי, 10:00 – 14:00, מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב

סיורים מודרכים באתרי החוץ של המוזיאון שבמרכזם סיפור המוזיאון דרך כיכר הפסיפסים, גתות היין ומיצב פרחי הקרמיקה הגדול (**מחיר כניסה מוזל ביום זה: 20₪ לכרטיס, ילדים בחינם).

18 באוקטובר, שבת, 10:00 – 17:00, מוזיאון נחום גוטמן לאמנות

אירוע פתיחה מיוחד לילדים של התערוכה החדשה"מעשה בגמד, בענק ובנסיכה" יתקיים בין השעות 10:00-14:00. הילדים יוזמנו להשיק כוסיות מיץ פטל, לבקר בתערוכה הפעילה ולהשתתף בהתרחשות מפתיעה בכל שעה עגולה (עד 14:00).

בשעה 13:00 – מופע של המאסטר קליוסטרו הקוסם. המוזיאון יהיה פתוח עד השעה 17:00.

התערוכהמאפשרת למבקרים הצעירים והמבוגרים להתוודע לעולם האגדות המאוכלס בענקים, גמדים, נסיכות ומלכים, ובו בזמן לחדור למרחב האפשרויות המופלא הקיים בין מיתוסים עתיקים לסיפורי ילדים, בין המילים לאיורים.