יום האישה, לא יום הפדיקור 

תמונה מתוך הפגנה בבלפור | צילום: יערה די סגני
תמונה מתוך הפגנה בבלפור | צילום: יערה די סגני

עוד יום אישה, עוד הצעות מיותרות לסדנת סטייליניג. לא בשביל זה התכנסנו פה היום

88 שיתופים | 132 צפיות

נשים הן מחצית מאוכלוסיית העולם ובכל זאת במקום שכל יום יהיה פשוט יום האדם – נשים, גברים ומה שביניהם – העולם עדיין נדרש לציין את יום האישה. בניגוד למה שגורמים רבים מדי במשק חושבים, היום הזה לא נועד לחגוג את "הנשיות" שלנו כפי שעולם האופנה והביוטי המסורתי תופס אותה. זה לא יום שנולד כדי שנקבל מניקור בחינם או סדנת סטייליניג (כפי שהציעו לעורכות הדין בלשכת עורכי הדין של מחוז חיפה). עם כל הכבוד אנחנו לא זקוקים לאישור שלכם כדי לבחור לק. תמיד נשמח לקבל פרחים אבל הסיבה שאנחנו מציינות את יום האישה היא שנשים בכל העולם, בכל רגע נתון, עדיין מופלות לרעה. 
משבר הקורונה הפך את המצב לגרוע יותר. יותר נשים איבדו את עבודתן השנה, יותר נשים נשארו לטפל בילדים בזמן שבני הזוג שלהן המשיכו לעבוד כרגיל. נשים חשופות יותר לאלימות כלכלית, מינית או סתם אלימות. הן נרצחות יותר. אנחנו גם לא לוקחות חלק בהחלטות שמשפיעות על חיינו. שיעור הנשים בכנסת עומד רק על 23 אחוז ולפי נתונים של עמותת כ"ן, נשים לא חוצות את רף ה-20% במכלול התפקידים הסטטוטוריים הבכירים: לא מנכ"ליות, לא מהנדסות, לא יועצות משפטיות וכו'.

ההרצאה תתקיים בזום.לינק:https://zoom.us/j/99327966276?pwd=NXBIL1V6N1FiOVJLQkV6RWUwalJGQT09Meeting ID: 993 2796 6276Passcode: 929282

Posted by ‎לשכת עורכי הדין – מחוז חיפה‎ on Sunday, March 7, 2021

 

במדינת ישראל רצות לבחירות מפלגות שבאופן מגמתי לא מאפשרות לנשים לקחת חלק במשחק הפוליטי ואיש לא פוצה פה. איש כלל לא חושב שנכון להחרים אותן או להתנות ישיבה איתן בכניסה של נשים למשחק. נכון להיום אין כלל נשים בתפקיד מנכ"ליות של חברות ממשלתיות. רק 5% מהמכהנים בראש רשות מקומית הן נשים. רק 18% מנבחרי הציבור ברשויות המקומיות הן נשים.

גם בגזרה הכלכלית המצב על הפנים. מבין החברות המשתייכות לת"א 125 מכהנות רק 3 מנכ"ליות. במיזמים בכל העולם נשים גייסו השנה רק 1.4% מכלל ההון שגוייס. 

 הצבא לא מאפשר לנשים את אותו מסלול קידום שגברים זוכים לו והפלא ופלא – רמטכ"לים מוצנחים מיד עם השחרור להיות מועמדים לראשות ממשלה אבל הנשים, שוב, נשארות מאחור בגלל האפלייה המובנית הזו בחברה הישראלית. ומה קורה בגזרת הנישואים והגירושים? גוף סקסיסטי שמכיל גברים בלבד מקבל החלטות לגבי חייהן של מיליוני נשים והכל בחסות המדינה.

המצב הזה חייב להיגמר. זו הסיבה שאנחנו מציינות את יום האישה, לא חוגגות אותו, לא מנצלות אותו לקבל טיפול פנים במבצע – זה לא הסיפור. הסיפור הוא הכעס שלנו: אנחנו שוות, אז תפסיקו לדרוך עלינו. לא עוד. 

>> מרב מיכאלי: "אין ספק שכקבוצה גברים לא יודעים לנהל את העניינים"