"עליתי במשקל, עשיתי קעקועים": מאז שהופצו תמונות עירום שלה, ש' מנסה לשנות את גופה

"קשה לי לתאר את גודל הטראומה" | תמונה: shutterstock
"קשה לי לתאר את גודל הטראומה" | תמונה: shutterstock

הרגע בו הבינה שתמונות עירום שלה הופצו יחד עם פרטיה האישיים שינה את חייה. הטראומה שעברה ש' גרמה לה לשנות את המראה מחשש שתזוהה. עכשיו היא נאבקת להחזיר לעצמה את השליטה

88 שיתופים | 132 צפיות

היא הייתה בעיצומה של משמרת ערב במקום עבודתה, כאשר מכשיר הטלפון שלה החל להתפוצץ מרוב הודעות. לתדהמתה, כל ההודעות הגיעו מגברים זרים וכולן ללא יוצא מן הכלל, כללו הצעות מיניות בוטות. היא הרגישה תחת מתקפה. "הייתי בהלם, מה לי ולכל זה", משחזרת ש', בת ה-23, מדרום הארץ: "אני ילדה טובה מבית טוב, גדלתי עם אימא אחרי שאבא שלי נהרג. אימא שלי חינכה אותי הכי טוב שאפשר, אמרה לי תמיד לשמור על עצמי ומעולם לא הייתי בחורה פרובוקטיבית. ההטרדות היו בכל שעה ביממה, גם באמצע הלילה וגם לפנות בוקר וזה היה מגיע בגלים עד שלא היה מנוס מהחלפת מספר הטלפון שלי". אחרי בירור קצר התחוור לה שהיא קורבן להטרדה מינית – מישהו הפיץ תמונות עירום שלה וסרטונים אינטימיים שלה בעלי תוכן מיני בוטה וחשף את פרטיה האישיים.

> שלא נדע: המדריך המלא להתמודדות עם תקיפה מינית
>> איך תגני על המידע האישי בנייד שלך מפני פריצה?

את זוכרת את הרגע בו הבנת מה קרה?
"קשה לי לתאר את גודל הטראומה. תמונות עירום שלי כולל פנים וגוף, מסתובבות אצל אלפי גברים עם שמי ועם דרכי ההתקשרות איתי, כאילו הייתי כוכבת פורנו. הלם. הרגשתי חסרת אונים, אומללה, אבודה".

"לא חשבתי שהתמונות האישיות שלי יסתובבו ב'טלגרם' ואני אהפוך בעל כרחי לכוכבת פורנו ולנפגעת עבירות מין. אם זו לא התעללות בנשים, אז אני לא יודעת מה כן"

"כאילו הייתי כוכבת פורנו. הלם. הרגשתי חסרת אונים, אומללה, אבודה". ש' | צילום עצמי
"כאילו הייתי כוכבת פורנו. הלם. הרגשתי חסרת אונים, אומללה, אבודה". ש' | צילום עצמי

מדובר בתמונות שאת צילמת את עצמך?
"כן, מודה. הצילומים הם מלפני יותר מחמש שנים. הייתי בסוף התיכון, צעירה תמימה ומאוהבת. החבר שלי היה חייל והתראינו לעיתים רחוקות. הוא התגעגע אלי וביקש שאשלח לו תמונות אינטימיות שלי בעירום מלא, היה ברור לי שמדובר בצילומים דיסקרטיים. כן, היינו שני ילדים ואני הסכמתי בשביל הפאן ואני לא חריגה בזה, אני מכירה הרבה בנות צעירות מהדור שלי שמצלמות את עצמן בעירום. מבחינתי זה נעשה בדיסקרטיות מוחלטת. לרגע לא חשבתי שהתמונות הכל כך אישיות שלי יסתובבו בקבוצת אפליקציה בשם 'טלגרם', שעד אותו יום לא ידעתי בכלל על קיומה, ואני אהפוך בעל כרחי לכוכבת פורנו ולנפגעת עבירות מין. להפיץ תמונות עירום שלי זה מנגנון של הרוע בהתגלמותו ואם זו לא התעללות בנשים, אז אני לא יודעת מה כן".

>> אריאנה מלמד: "עברתי דברים קשים, אלימים, ולא ידעתי שזה לא בסדר"

את עדיין בקשר כלשהו עם אותו חבר?
"לא. יכול להיות שהוא הראה למישהו וככה זה התחיל לעבור ידיים והגיע לאפליקציה".

מה גילית על האפליקציה מאז שזה קרה?
"שיש בה כל מיני קבוצות שחברים בהן אלפים רבים של משתמשים. בקבוצת "רק סרטונים" למשל, מי שרוצה להצטרף, חייב קודם להעביר תמונות עירום או סרטונים של נשים וחובה לפרסם את השם שלהן ואת הדרך ליצור איתן קשר. ככה זה עובד".

" לא יצאתי מהבית. לא הלכתי לעבודה מהפחד שיזהו אותי, עד שהחלטתי לעזוב את מקום העבודה. שיניתי את המראה שלי, עליתי במשקל"

כשגילית את זה התלוננת במשטרה?
"כן. סיפרתי לאימא שלי והלכנו יחד למשטרה להגיש תלונה. במשטרה לא ידעו בתחילה איך להגיב, מישהו שם אמר לי שזה גדול עליהם והמציאו תירוצים".

"זו ההזדמנות להזהיר בנות שלא מבינות, שמרגע שהתמונות האינטימיות שצילמו יצאו מרשותן" | תמונה: אילוסטרציה shutterstock
"זו ההזדמנות להזהיר בנות שלא מבינות, שמרגע שהתמונות האינטימיות שצילמו יצאו מרשותן" | תמונה: אילוסטרציה shutterstock

איך המקרה הזה השפיע על השגרה שלך?
"בחודש הראשון לא יצאתי מהבית. לא הלכתי לעבודה מהפחד שיזהו אותי, עד שהחלטתי לעזוב את מקום העבודה. שיניתי את המראה שלי, עליתי במשקל, עשיתי קעקועים. את כל התכשיטים שהיו על גופי בצילומים – הסרתי. כשהלכתי לראיונות במקום עבודה חדש יצרתי לעצמי דמות חדשה".

את מרגישה אשמה?
"לא, אני הקורבן. מה שקרה לי יכול לקרות לכל אחת. נכון שעשיתי מעשה טיפשי של גיל הנעורים כי לא הבנתי כלום מהחיים שלי, ואולי זו ההזדמנות להזהיר בנות שלא מבינות, שמרגע שהתמונות האינטימיות שצילמו יצאו מרשותן, הן יכולות להגיע למקומות הכי לא נכונים,  אבל שום דבר לא מצדיק הרס חיים, הפכו אותי. הטראומה הזאת הולכת איתי לכל מקום, כל הזמן נדמה לי שמזהים אותי, אני מנסה להחזיר לעצמי את חיי וזה לא פשוט".

בחודש אפריל האחרון, בית משפט השלום בחיפה גזר על רונן שיך, בן 30, ארבע שנות מאסר וחודשיים. שיך, עובד מחלקת הגבייה לשעבר בעירית חיפה שהקים, הפעיל והפיץ תמונות וסרטונים של לא פחות מ-187 נשים, בעלות תוכן מיני מפורש, כולל במהלך אקט מיני, ללא הסכמתן, לעשרות אלפי המשתמשים באפליקציה 'טלגרם', המונה מעל 100 אלף אנשים. חלקן אגב, קטינות. ש' היא אחת הנפגעות שלו. זהו היקף העבירות הגדול ביותר מאז יצא החוק הקובע כי הפצת תיעוד מהסוג הזה, מהווה חדירה לקודש הקודשים של הצעירות ויכול להוות הטרדה מינית. בשלב הטיעונים לעונש, נכחו בבית המשפט חלק מהנפגעות וסיפרו על הקשיים שלהן בעקבות חשיפתן – מעזיבת מסגרות, הכרח בטיפול מקצועי, קושי ביצירת זוגיות ועד נטילת כדורים פסיכיאטרים. אחת מהן חשפה כי עברה ניתוח פלסטי בפנים כדי שלא יזהו אותה.

פרשת הפצת התמונות בטלגרם – הסיפור שהושמט מכתב האישום

רונן שיך נשפט ל-50 חודשי מאסר בגין הפצת סרטונים אינטימיים של נשים ברשת הטלגרם, אבל משום מה, מכתב האישום הושמט סיפור מצמרר – אחרי ששיך הפיץ את הסרטונים הוא גם התחזה למושיע שלהן, נכנס לחייהן ואפילו הפך לבן זוג של אחת מקורבנותיו.Amir Shuan

Posted by ‎גיא לרר‎ on Saturday, October 2, 2021

ש' הביאה למשטרה צילומי מסך של צעיר בשם דוד פרח, בהם הוא מפרסם את תמונותיה בקבוצת הגברים. הוא מסר וחשף את פרטיה האישיים כולל שמה, דרכי יצירת קשר איתה ואף האיץ בחברי הקבוצה ליצור עמה קשר. מי העביר לו את התמונות שפרסם? אף אחד לא יודע משום שחלפו שנתיים מצילום התמונות ואין לדעת איך התגלגלו מהאקס שלה ועד אליו.

ניסית לבקש מאותו הבחור למחוק את התמונות?
"ביקשתי ממנו שיסיר אותי והוא צחק לי בפרצוף וגם איים עלי שאם לא אשלח לו תמונות נוספות, הוא יפיץ תמונות שלי בקבוצות נוספות. היום הוא בחור צעיר, אבל יום אחד אולי תהיה לו ילדה – מה הוא ירגיש ואולי יעשו את לאחותו? זה ממש מעשה שטני".

"במקרה של דוד פרח, שהשם שלו מותר לפרסום, המשטרה בדקה את שם המשתמש שלו וזימנה אותו לחקירה, בה הוא קשר את עצמו למעשים באופן ברור", אומרת עורכת הדין של ש', קרן ברק, מומחית לייצוג נפגעות תקיפה מינית ואלימות: "התיק נגדו נסגר בטענה שלא היו מספיק ראיות לבסס הרשעה, כי הוא הרס חיים רק לש', אנחנו הגשנו ערר. ועדיין, יש די ראיות לבסס נגדו פסק דין בתביעה אזרחית שמהותה פיצוי נזיקין לפי פקודת הנזיקין, החוק למניעת הטרדות מיניות וחוק הגנת הפרטיות. אני מקווה שעם פרסום שמו, יגיעו תלונות נוספות עליו, משום שהוא בעצמו מודה שיש לו בטלפון ספרייה של תמונות ערום של נשים".

"זו תביעת דגל שמטרתה להתריע בפני כל גבר ששוקל לפרסם ולהפיץ תמונות אינטימיות שניתנו לו בפרטיות – ראה הוזהרת של אישה ואתה צפוי לתביעה אזרחית ותשלום פיצוי כספי"

 

נשמע שהמשטרה ובתי המשפט עוד לא בקיאים בתיקים מהסוג הזה.
"סכום התביעה עומד על 1,660,000 מיליון ש"ח. התביעה האזרחית שהגשנו נגד מפיץ התמונות היא תביעה תקדימית, ומבחינתי היא תביעת דגל שמטרתה להשיב לכל קורבנות פרשת הטלגרם ופרשות דומות, את תחושת השליטה לחייהן, ולהתריע בפני כל גבר ששוקל לפרסם ולהפיץ תמונות אינטימיות שניתנו לו בפרטיות – ראה הוזהרת, אתה עומד להרוס חיים של אישה ואתה צפוי לתביעה אזרחית ותשלום פיצוי כספי גבוה. מטרתי היא למגר את התופעה של סחר בתמונות נשים ונערות, ולהעלות את המודעות לסכנות שבפרסום תמונות עירום ברשת, בקרב צעירים וצעירות בישראל".

עו"ד קרן ברק | צילום עמיר צוק
עו"ד קרן ברק | צילום עמיר צוק

שלא נזדקק, אבל במידה ומישהי מהקוראות חוותה חוויה דומה, עליה להגיד תביעה אזרחית?
"תביעה אזרחית היא פתרון מצוין לאוזלת ידה של המדינה והפרקליטות, וחוסר נכונותן לרדוף אחרי מפיצי התמונות. האם אין אחריות של הגברים בקבוצה ולא רק על מי שפתח אותה? תחת זאת, הפרקליטות רודפת אחרי מנהלי ומקימי הקבוצות שצצים מחדש בכל יום. איך הם בדיוק חושבים למגר את התופעה, רונן שיך יושב בכלא אבל הקבוצות ממשיכות להתקיים והבנות סובלות וימשיכו לסבול. מטרת התביעה מעבר להשגת פיצוי כספי לש' היא להעצים אותה ולהחזיר לה שליטה על הסיטואציה. כעת היא זאת שנוקטת נגדו בהליכים לאחר שהוא הפך אותה לקרבן של הטרדות בלתי פוסקות. אני אמשיך לרדוף אחרי כל אותם גברים, אחד אחד, כל מי ששתל תמונה באתר עם הפרטים של ש' – לא יצא נקי. מנגנון הרשע הזה חייב להיפסק וכל אותם גברים ידעו שהם לא יוכלו להמשיך בשגרת חייהם".