"חשבתי שאני עושה דבר טוב": הרשת סוערת סביב פילטר שמדמה מחלת עור

מריה פיקלובה עם פילטר הוויטליגו | צילום מסך מאינסטגרם
מריה פיקלובה עם פילטר הוויטליגו | צילום מסך מאינסטגרם

אומנית הפילטרים הישראלית הולי מריה הוציאה פילטר שגורם למי שמשתמש בו להיראות כאילו יש לו ויטיליגו במטרה לחזק ולהעצים, אבל הגולשים חשבו אחרת

88 שיתופים | 132 צפיות

כבר סיפרנו לכן על מריה פיקלובה, אומנית הפילטרים הירושלמית שכבשה את האינסטגרם עם הפילטרים שלה והצליחה להגיע עד היילי ביבר, קיילי ג'נר ואריאנה גרנדה. היא צברה קהל של מעל מיליון עוקבים באינסטגרם, שיתפה פעולה עם המותגים האמריקאים קלווין קליין וקאוץ' ובארץ קטפה קמפיין לפיקס יחד עם עדי פינס, עומר נודלמן ושירה גוטמן. פיקלובה בת ה-22 הצליחה לסחוף אחריה לא מעט אנשים עם הפילטרים הייחודיים שלה, אבל האם הפילטר האחרון שלה ימוטט את האימפריה אותה בנתה בשתי ידיה?

View this post on Instagram

Maha and the city

A post shared by ???????????????? ???????????????????????? (@holymariia) on

אתמול העלתה פקלובה לחשבון האינסטגרם שלה פילטר המדמה את מחלת העור ויטיליגו, ממנה סובלת בין היתר הטופ מודל וויני הארלו. הארלו הצליחה באמצעות מחלת העור שלה לשנות את חוקי האופנה, להפוך לאחת הדוגמניות המצליחות בעולם ולהפוך את מה שנחשב כפגם ליופי טבעי שמעצים את הסובלים ממנו.

וויני הארלו | צילום: Jamie McCarthy/Getty Images
וויני הארלו | צילום: Jamie McCarthy/Getty Images

כך חשבה גם פיקלובה והחליטה לתת אצלה במה ליופי הזה. היא הכינה פילטר המדמה את מחלת העור על המשתמש בו וכתבה "מה זה יופי? אני שמחה להראות לכם אחד ממיליון הצורות של היופי האנושי". הרעיון מאחורי הפילטר אכן יפה ומרגש, מדובר במחווה שמראה שוויטיליגו זה לא משהו מכוער, להפך, להראות שזה דבר יפה, טבעי ואין בו כל רע. אך לצערנו הגולשים פחות התלהבו מהרעיון.

"לקח לי שנים לקבל את הוויטיליגו שלי, אל תהפכי את זה לטרנד שאנשים יכולים לשים ולהוריד מתי שם רוצים", כתבה אחת הגולשות; "זה כמו לעשות פילטר של אדם שחור או אסיאתי, זה פשוט לא מתאים", כתב מישהו אחר, יחד עם עוד הרבה תגובות הטוענות כי הפילטר פוגעני והוא צריך להימחק.

"אחרי כל התגובות הזועמות הרגשתי שאני צריכה להסביר את עצמי", כתבה פיקלובה. "התחלתי לעבוד על הפילטר הזה אחרי שראיתי סרט דוקומנטרי על ילדה הסובלת מוויטיליגו. הילדה דיברה על כמה קשה לה לקבל את המראה שלה ולהעלות תמונות לאינסטגרם, כל מה שחשבתי עליו הוא כמה היא יפה. מה שנתן לי השראה להראות את המחשבות שלי שאתם לא צריכים להתבייש או להתחבא. קבלו את עצמכם ואל תתנו לנורמות לגרום לכם להפסיק לאהוב את עצמכם. אשמח לשתף כאן את הסיפורים והתמונות שלכם. לא התכוונתי להעליב אף אחד".

"אני כל כך בהלם מהתגובות. חששתי שזה יכול לקרות ושיהיו אנשים שיהיה להם מה להגיד, אבל לא עד כדי כך"

"אני כל כך בהלם מהתגובות", מספרת לנו פיקלובה בשיחת טלפון. "שלחתי לאנשים עם המחלה את הפילטר והם אמרו שזה רעיון ממש מגניב וכיף, רוב התגובות הכועסות היו בכלל מאנשים שאין להם את המחלה, אנשים שדיברתי איתם שיש להם דווקא התלהבו מהרעיון. מישהו מברזיל כתב לי שזה מושלם. חושבים שבגלל שאין לי את זה אני לא יכולה להבין איך זה מרגיש, אני לא מנסה לעשות את זה".

לא ציפית שזה יקרה?
"חששתי שזה יכול לקרות, ושיהיו אנשים שיהיה להם מה להגיד, אבל לא עד כדי כך. גם שעשיתי פילטרים עם עיוותי פנים, היו אנשים שהיו נגד. תמיד יש לאנשים מה להגיד. אני לא יודעת מה לעשות, אני מדברת עם אנשים שיש להם את המחלה, אני רוצה לשמוע מה דעתם, אם זה באמת פוגע אני אוריד. אני לא רוצה לעשות בלגן ולהתפרסם על בלגן, חשבתי שאני עושה דבר טוב וזה ממש מבאס, התגובות עושות לי רע. אני רואה מלא סרטונים של אנשים שעוברים את זה ואיך הם מתמודדים. לדעתי זה כמו נמשים, פעם אנשים צחקו על זה והרגישו עם זה רע וחיפשו דרכים להוריד, היום יש מלא פילטרים עם נמשים. המטרה שלי הייתה שכמה שיותר אנשים יראו את זה ויחשבו שזה יפה, רציתי לחשוף את זה לכמה שיותר אנשים. רציתי שאנשים יראו את זה כדבר טבעי ושיפסיקו להסתכל על זה כמשהו חריג. אני רוצה ללמד אנשים כמוני שאין להם את זה, איך להסתכל על זה".