אקרויוגה ויחסים

.כל תנועה שאחד מבני הזוג עושה משפיעה על השני | צלם: עדי פרץ
.כל תנועה שאחד מבני הזוג עושה משפיעה על השני | צלם: עדי פרץ

הטרנד החדש בעולם היוגה הוא האקרויוגה. מה זה אומר, איך זה תורם לביטחון העצמי ולמה זה טוב לזוגיות? טור אישי שעושה סדר, גם בלב

88 שיתופים | 132 צפיות

האקרויוגה משלבת בין הכח של היוגה, התעוזה של האקרובטיקה והרוך של העיסוי התאילנדי. מדובר באימון חזק אשר עובד על אלמנטים רבים של עבודת הגוף – כח, גמישות, יציבות, שרירי ליבה, קואורדינציה, התמצאות הגוף במרחב ועוד.

האקרויוגה מתורגלת בזוג או יותר, כך שנוצרת תקשורת בין המתרגלים.כל תנועה שאחד מבני הזוג עושה משפיעה על השני. מתן אמון, פידבק, הקשבה ועוד נדרשים על מנת "לעוף" יחד בהצלחה ובהנאה.

רוצים לדעת איך זה בדיוק נראה? צפו:

מה אקרויוגה למדה אותי על יחסים?

"איפה אני עומד ביחס לאנשים אחרים?", "אני כבדה", "איזה כיף, מלא אנשים רוצים לעוף איתי", "למה היא מגיבה ככה כשאני מעיר לה?"… כל אלה מהווים חלק מהמחשבות והעיבודים שאנחנו יוצרים למה שקורה בזמן התרגול.

כל מפגש אקרויוגה הינו מלא באינטראקציות, מצבים והתמודדויות. התרגול עם אנשים שונים ותרגילים מאתגרים יוצרים מראה להתנהגות שלנו בחיים האמיתיים. פעמים רבות אותן נקודות המהוות מקור לכח ולחולשה בחיי היומיום צפות גם במפגש.

תקשורת עם אנשים חדשים, ביסוס ותחזוק קשרים קיימים, תרגול של פעילות שמביאה אותנו פעמים רבות אל קצה היכולת הפיזית והרגשית שלנו – כל אלה מהווים בית ספר למודעות עצמית וליחסים.

מה למדתי מאקרויוגה?


1. לפרגן יגרום לי להרגיש טוב:
חלק ממה שהופך אותנו לקהילה המדהימה שאנחנו, היא התדירות בה אנחנו מפרגנים אחד לשני. די ברורה העובדה שפרגון יוצר אווירה חיובית בקהילה, אבל במהלך הזמן למדתי להבין שלפרגן למישהו מפתח גם אותי, מאד. כל אחד מאיתנו מכיר את הרגע הזה שהוא רואה תרגיל מרשים וקנאה קלה מזדחלת לליבו. כשלוקחים את הקנאה הזו ובוחרים לשמוח בשביל מישהו אחר – גם אם בתחילה יותר כלפי חוץ – השמחה הופכת לאמת החדשה. כמה פשוט, ככה מדהים – להעלות מישהו אחר מרים גם אותי.

2. כדאי לתת פידבק מיידי: אפשר גם לחכות ולדבר בסוף התרגיל, אבל פידבק מיידי יאפשר תיקון של התנועה בו במקום. לתת פידבק על ביצוע התרגיל הוא צורך מהותי אשר קורה מעצמו תוך כדי התרגול, אבל העניין הופך פחות פשוט כשמדובר בפידבק על התנהגות. אם מישהו מתקשר בצורה לא נעימה, כדאי מאד לשקף לו את זה. סביר שהוא לא מתכוון, אז תנו לו ולעצמכם הזדמנות לשמוח באינטראקציה ביניכם ולא לסיים אותה בטון צורם.

3. יש גבול לפוזה: אף אחד מאיתנו לא מתכונן לאודישנים של Cirque du Soleil או נולד ישר לתוך עמידת ידיים. חלקנו טובים יותר מאחרים ואת העבודה שהושקעה בלמידה ותרגול צריך לכבד ולהבין. זה לא אומר שמישהו מאיתנו מונה למורה האקרו הלאומי ועליו לגאול את חברי הקהילה מכל טעויותיהם. תהיו צנועים. דבר נוסף – אם עומדים בתור בשביל לשחק איתכם ואתם מתחילים קצת להסתחרר מהפופלאריות, תתכוננו, זה לא יימשך עוד הרבה.

4. קצת מחמאות בבקשה! לפעמים הנטייה הטבעית שלנו היא לחפש מה שבור ולנסות לתקן אותו. זה בסדר, כי אנחנו מנסים לראות איך אפשר לעשות את התרגיל על הצד הטוב ביותר. מצד שני, מחמאות גם משמחות לבב אנוש וגם מאפשרות למי שמולכם לדעת מה עושה לכם נעים ולהמשיך עם זה.

5. דיבור באופן שיאפשר הקשבה: תזכרו תמיד שמי שאתם עפים איתו רוצה להצליח בדיוק כמוכם. תתנסחו בצורה שתגרום למי שמולכם להפוך לנינג'ת ניסיונות בלתי נלאית ולא לקיפוד חמוץ. דבר שני, תהיו ברורים, כשמישהו באוויר זה בדרך כלל לא הזמן לדיון פילוסופי. "תיישר מרפקים", למשל, לא מאפשר הרבה מקום לתהיות. גיליתי שרוב האנשים ממש ישמחו לדעת איך הם יכולים להשתפר, אל תחששו לומר מה אתם צריכים.

6. יש דברים שאסור להתפשר עליהם: ציפור נפשו של אף אחד לא חשובה יותר מהשלמות של גופכם. אם מישהו שאני לא סומכת עליו רוצה לנסות איתי תרגיל, אני יכולה לבקש כמה ספוטרים שאני צריכה. אם אני לא סומכת על הספוטר כי הוא חדש, חלש, קטן או כל דבר אחר – אבקש ממישהו אחר לשמור עלי. אף אחד לא ירגיש טוב אם משהו רע יקרה.באותה מידה, אני לא אשמור על מישהו שהשמירה עליו מסכנת את שנינו.

7. ההצלחה וגם חוסר ההצלחה – משותפים: בכל זוגיות, גם בזו של האקרויוגה, לאף אחד אין אחריות בלעדית על התוצאה. אופן ביצוע התרגיל מושפע כמובן משני האנשים שעושים אותו. כשחושבים באנחנו, גם יותר נעים להיות יחד וגם מצליחים יותר. כדאי לחשוב כל הזמן איפה אני יכולה השתפר, לבקש לשמוע הארות ולא להאשים את בן הזוג.

8. שום דבר לא שווה שיחזיקו אותך בביצים בשבילו:
אף אדם או אירוע לא מהווה את המפתח היחיד להצלחה שלכם. לפעמים דברים לא מסתדרים, לפעמים צריך סבלנות (אפילו הרבה), אבל בסוף כשמשקיעים דברים מסתדרים. נכון, יש סיכוי שתלכו למכולת ותכירו את אהבת חייכם, אבל בדרך כלל – לא הכל תלוי במשהו אחד. אל תחפשו את מה שמושלם, חפשו את מה שהכי טוב כרגע ואל תתנו למישהו את הכח לקבוע לכם מי או מה תהיו.

9. Keep on rockin' in the free world: העולם שלנו כל כך מלא מחויבויות. רובן טובות ומעידות על כך שיש לנו פרנסה, אהבה, משפחה ועוד. מצד שני, כל כך כיף שאפשר לבוא ולעשות מלא כיף עם אנשים… בלי להרגיש מחוייבים, אפשר לנדוד כמו ציפורים בין שותפים למשחק. נסו לא לקחת אישית אם מישהו מעוניין לבלות עם אנשים שונים או במקרה לא עף איתכם היום. זה המקום בו העולם שלנו כמעט לגמרי חופשי. תיהנו מזה.


לאתר של נגה שורץ – מורה לאקרויוגה